Вибори у Кропивницькому та області. Впевнена перемога чинних голів, провал кампанії «слуг»

Політика
4 Листопада 2020, 12:51

Кропивницький

Міська ТВК нарешті оголосила результати виборів міського голови. Переможцем став чинний голова Кропивницького Андрій Райкович, який набрав 53,53% голосів (27 тисяч 839 жителів міста), а отже переміг вже у першому турі. Кaндидaт від пaртії «Перспективa містa» Артем Стрижaков отримaв майже втричі менше – тільки 10 тисяч 338 голосів підтримки.

За паралельним підрахунком штабів одразу кількох політичних партій, загальна картина результатів по міській раді виглядає так:

  • «Пропозиція» – 19,78% (9 мандатів).
  • «Слуга народу» – 12,37% (6 мандатів).
  • «Європейська Солідарність» – 12,15% (6 мандатів).
  • «Перспектива» – 10,85% (5 мандатів).
  • «Батьківщина» – 10,03% (5 мандатів).
  • «Опозиційна платформа – За життя» – 8,94% (4 мандати).
  • «Рідне місто» – 6,8% (4 мандати).
  • «Наш край» – 5,77% (3 мандати).

Водночас представники партії «За майбутнє» вже заявили, що у них намагаються вкрасти перемогу під час підрахунку голосів, адже за їхніми даними партія подолала виборчий бар’єр. Не згодні з наведеними результатами й у штабі ОПЗЖ, вважаючи, що партія набрала більше. Зокрема і через дії цих партій, затягується підрахунок. Проте ймовірність успіху оскаржень, з огляду на одностайність конкурентів, украй низька.

Озвучені результати майже повністю відповідають передвиборчому прогнозу, який публікував Тиждень. Різниця в деталях, але вони також досить важливі.

По-перше, порівняно з прогнозами, істотно погіршились результати партій «Перспектива міста» та ОПЗЖ. Замість очікуваних 13 мандатів вони здобувають лише 9 місць на двох, а це суттєва різниця.

В останні два тижні перед виборами місцевий осередок Руху Опору Капітуляції (РОК) розпочав паралельні кампанії: «Жодного голосу слугам Кремля» та «Лапті реваншу». У соцмережах ширили заяву із закликом не голосувати за проросійські партії; кандидатам від ОПЗЖ, «Перспективи» та «слуг» вручили символічні лапті, а на вулицях активісти РОК розклеїли відповідного змісту наліпки, якими нагадали виборцям про «заслуги» цих політиків. Ці дії могли вплинути на остаточні результати.

 

Читайте також: Надал отримав офіційні відсотки. Як відбулися вибори на Тернопільщині

 

Йдеться не про саму по собі наліпкову кампанію громадської організації чи окремі її акції, які ніяк не могли перебити вплив білбордів і телевізійної реклами. Активісти РОК зробили те, чого намагались уникнути політтехнологи згаданих партій: просто вибили їх із ніші «професіоналів-господарників», на яких зріс попит серед виборців, і яких усією своєю риторикою та гаслами намагались залучити штаби ОПЗЖ та «Перспективи». Обидві партії повернулися в обмежену нішу проросійського виборця.

Зміна дискурсу виборчої кампанії із парадигми «господарників» у парадигму «державників-патріотів» сприяло і зростанню рейтингів «Європейської Солідарності» та «Батьківщини», а відсутність у бюлетенях їх електоральних конкурентів (тобто партій «Голос», ВО «Свобода» та «Української Стратегії Гройсмана») спрямувало всі голоси лише цим двом політсилам.

Високому результату «ЄС» сприяв і той факт, що обличчями кампанії партії стали не перші номери списків, які були досить суперечливими особистостями, а ветерани, волонтери і активісти патріотичних середовищ, яких поставили на непрохідні місця партійного списку. До ради, як і очікувалось, вони не потрапляють.

За результатами опитування соціологічної групи «Рейтинг» партія «Пропозиція» мала 26,9%, а по факту вона отримала аж на 7% менше. При цьому, результати її лідера Андрія Райковича, навпаки поліпшились на понад 4%. Різниця у показниках партії доволі суттєва як для обмеженої в часі кампанії. Замовників опитування «Рейтинг» чомусь приховує. Однак все вказує на те, що цим замовником була саме «Пропозиція», якій соціологи штучно завищили рейтинг.

При цьому заниженими виявилися рейтинги прямих конкурентів політсили мера – партій «Наш край» та «Рідне місто», які долають 5% бар’єр і будуть представлені у міській раді.

Олександрія, Знам’янка, Світловодськ

Всі три найбільші міста області матимуть нових міських голів.

Результати кампанії в Олександрії були очевидними ще з моменту висування кандидатів. Сергій Кузьменко зумів об’єднати довкола себе всі політичні сили, тож Степан Цапюк не мав жодних шансів. Кузьменко перемагає в Олександрії, а всі партії, що його офіційно підтримали, а саме «Пропозиція», «ЄС», «Слуга народу», «Сила і честь» та ВО «Батьківщина» проходять до міської ради і створюють більшість. Також до ради проходять ОПЗЖ, яка матиме найбільшу фракцію, «Радикальна партія Олега Ляшка» і «Сила людей».

 

Читайте також: На тлі нового скандалу з Угорщиною. Перші підсумки виборів на Закарпатті

 

У той же час у Знам’янці та Світловодську перемагають «слуги» Володимир Сокирко та Андрій Маліцький відповідно. При чому, судячи з попередніх результатів, вони зможуть утворити провладну більшість, об’єднавшись із фракціями ОПЗЖ.

Область: перемога місцевих «феодалів»

Загалом, за виключенням кількох громад, партія влади «Слуга народу» тотально програла в області. Не допомогли ні президентські агітаційні тури, ні адмінресурс, ні «5 питань президента». Виборці встигли розчаруватись у своєму кумирі, тому на цих виборах переважно голосували або за чинних голів громад, або за місцевих «феодалів».

Так, у Приютівській ОТГ з величезною перевагою (80%) перемагає близький соратник Кузьменка – чинний голова громади Андрій Коломійцев, а Дмитрівська ОТГ привітала нині діючу голову Наталію Стрикуль із результатом у 44%. Очевидною вже є перемога й інших діючих голів громад, зокрема Юрія Гульдаса (Маловисківська ОТГ), Олександра Корінного (Новоукраїнська ОТГ), Олега Волянського (Попельнастівська ОТГ), Миколи Антошика (Помічнянська ОТГ), Олександра Маслюкова (Компаніївська ОТГ), Романа Волуйка (Гайворонська ОТГ), Прасков’ї Мудрак (Первозванівська ОТГ), Інни Завірюхи (Соколівська ОТГ), Ігоря Забажана (Новомиргородська ОТГ).

Яскравим прикладом перемоги феодалізму в окремо взятій громаді став Віктор Лозінський. Екснардеп ВР, засуджений до 15 років в’язниці за вбивство, переміг на виборах голови Підвисоцької ОТГ. Переміг саме там, де він влаштував криваве «сафарі» на місцевого жителя, разом із прокурором та начальником райвідділу міліції.

Що стосується обласної ради, то шанси на перемогу були лише у тих партійних організацій, які або мали розгалужену партійну структуру осередків у всіх районах області, або адмінресурс, або дуже великі фінансові ресурси. Саме такі політичні партії і перемогли: ВО «Батьківщина», «ЄС», ОПЗЖ та РПЛ мали розгалужені партійні структури та сталий електорат, «Слуга народу» – не мала ніякої структури, однак мала адмінресурс і значний фінансовий ресурс, «За майбутнє» і «Пропозиція» створювались з нуля, але мали достатній фінансовий, а отже й організаційний ресурс.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

Визначальними для виборів до облради були не якість кампанії, не політичні програми та обіцянки і не прізвища кандидатів, а саме партійні бренди та технічна спроможність провести кампанію на території всієї області.

За даними паралельного підрахунку голосів двох виборчих штабів, 5% виборчий бар’єр подолали:

  • ВО «Батьківщина», отримала 14 мандатів, її підтримали 20,44% виборців.
  • «Слуга Народу» – 14 мандатів, проголосували 19,28% виборців.
  • ОПЗЖ – 11 мандатів, їх підтримали 14,81%.
  • «Європейська Солідарність» 9 мандатів, проголосували 12,26% виборців.
  • Партія «За майбутнє» має 6 мандатів (7,02% голосів).
  • Партія «Пропозиція»  отримала у раді 5 місць (6,63% голосів).
  • Радикальна партія Олега Ляшка, – 5 місць підтримали 5,83% виборців.

За даними підрахунків ще одного виборчого штабу, ВО «Батьківщина» матиме 15 мандатів, а «За майбутнє» – 5. Отже, боротьба нині ведеться за один додатковий мандат.

Відкриті списки не спрацювали

Хоча остаточних результатів виборів ми ще не маємо, проте, за інформацією всіх виборчих штабів, вже сьогодні зрозуміло, що майже ніхто не отримав мандат завдяки «відкритим спискам». Кандидатам, за невеликим винятком, не тільки не вдалося набрати більше 25% виборчої квоти, а й у переважній більшості партіям навіть не вдалось набрати виборчу квоту на округах, тому майже всі обрані депутати були обрані завдяки своєму місцю у єдиному виборчому списку.

Нова система не дала реальної можливості виборцям обирати свого кандидата, а кандидатам – конкурувати в середині партійних списків. Через низку штучних обмежень, на практиці ми отримали не відкриті списки, а ускладнену пропорційну систему. Тому на те, яке прізвище матимуть депутати від тієї чи іншої партії, впливали не виборці, а передусім партійні боси і їх спонсори.