Вибори на Харківщині: син Кернеса в облраді та локальний успіх «Слуги народу»

Політика
10 Листопада 2020, 17:52

Згідно з даними ЦВК, усього в Харківській області проголосувало 32,57% виборців, що є найгіршим показником за всю історію виборів. Причин цьому багато, починаючи від пандемії COVID-19, закінчуючи певним розчаруванням виборців. І якщо самі вибори минули спокійно і лише з незначними порушеннями, то процес підрахунку і публікації результатів сильно затягнувся.

Підрахунок голосів штучно затягувався спостерігачами ОПЗЖ, які різними способами намагалися блокувати дії комісій. Наприклад, вони просили голів комісій передивитися протоколи ТВК. Про це повідомляли як журналісти, так і спостерігачі з інших партій. Дуже довго й з тиснявою приймали протоколи та бюлетені виборчих дільниць. Про дотримання соціальної дистанції не було й мови. Додавало проблем ще й те, що чи не половина протоколів були з помилками. Голова міської ТВК Ольга Мозгова так прокоментувала процес кореспонденту «Суспільного»: «Основні моменти: непрошиті протоколи, неправильні цифри, іноді прямо в протоколі коректором мажуть або перекреслюють і пишуть поруч інше».

Фото: Суспільне

Результати в облраді

«Партія Шарія», «Батьківщина», «Голос» та інші сили не набрали 5% голосів і представлені в обласній раді не будуть.

Блок Кернеса отримає 46 місць зі 120 й буде змушений шукати однодумців для прийняття рішень. Решту місць поділили так: ОПЗЖ – 29, «Блок Світличної «Разом» – 17, «Слуга народу» – 17,  ЄС – 11.

Інфографіка автора. Цифри у відсотках від голосів виборців

Вірогідним та найпростішим варіантом виглядає об’єднання у коаліцію Блока Кернеса та ОПЗЖ (формально партії не повинні підписувати жодних коаліційних документів на рівні місцевих рад, ідеться про спільні голосування – Ред.). Справа в тім, що депутатська більшість в облраді уже попереднього скликання переважно розійшлася саме по списках Блоку Кернеса та ОПЗЖ. «Донорами» стали партії «Відродження», «Наш край» та «Опозиційний блок», які відсутні в новому скликанні. Депутатів двох партій вистачить для того, щоб приймати рішення без участі решти гравців.

 

Читайте також: Вінничина: тріумф Гройсмана, «слуги» шукають винного у поразці на виборах

 

Однак є й зовсім інші варіанти. Зокрема, теоретично можлива навіть коаліція без найбільшої партії – це ОПЗЖ, Блок Світличної та СН, чиїх голосів також вистачить для ухвалення рішень. Такий варіант розвитку подій можливий у разі конфлікту ОПЗЖ та партійців Кернеса, який може статися через незрозумілий стан здоров’я мера Харкова. Може розпочатися нова боротьба за сфери впливу, у тому числі й в облраді. На такий розвиток подій також можуть вплинути давні теплі відносини між Юлією Світличною та Ігорем Райніним, який очолює обласний осередок ОПЗЖ.

В обласну раду пройшов син Геннадія Кернеса – Кирило, який очолив виборчий список партії батька. Перша заступниця голови ОДА Тетяна Єгорова-Луценко пройшла від партії «Слуга народу». Також присутня значна кількість депутатів попереднього скликання, які традиційно змінили політсилу. По області спостерігається збереження більшості місць «міцними господарниками». Хоча «Блок Світличної» та «ЄС» і позаводили нових людей, які ще не були у політиці, але відомі своєю волонтерською чи активістською діяльністю.

Результати в містах

У радах громад результати відрізняються від обласних та в Харкові.

Переможці виборів мерів в області по партіях

Інфографіка автора

Партія «Слуга народу» пішла найпростішим шляхом й зробила ставку на місцеву еліту, яка здобула підтримку населення. Галина Мінаєва – кандидатка в мери Чугуєва вже вп’яте, і вже вп’яте їй вдалося очолити місто. Вона набрала 50,49%. Переобрали також іншого кандидата від «Слуги народу» Валерія Марченка в Ізюмі, який отримав 50,87% підтримки.

До речі, в Ізюмі друге місце отримав кандидат від ОПЗЖ Анатолій Фомичевський. Його ім’я занесене до так званої бази «Миротворця».

Скріншот із сайту "Миротворець"

Леонід Лазуренко отримав перемогу у Люботині, набравши 45,45%. А Веніамін Сітов у Мерефі, він отримав 44,17%. З усіх переможців від «Слуги народу» тільки у Змієві Павло Голодніков вперше очолить міську громаду. Він обійшов діючого мера Петра Кучкова (висуванця «Блоку Кернеса») на 2% й набрав 32,78%.

«Блок Кернеса» прогнозовано отримав головне місто в області – Харків. Кандидати у мери від партії також перемогли у Богодухові, Балаклії, Краснограді.

«Блок Світличної» попри свою більшу популярність і пізнаваність в області отримав перемогу лише в двох містах. За ними лишилися Дергачі та Валки. І кожне з міст має свої цікавинки. В Дергачах першу секретарку судитимуть за розтрату майже 200 тис. грн, а у Валках був мер, якого тричі переобирали. Валерій Скрипніченко переміг і вчетверте.

 

Читайте також: Вибори у Львові: другий тур, поразка президентської партії і трохи фальсифікацій

 

«Батьківщнина» отримала свого мера лише в одному місті області – Первомайську, де їхній кандидат обігнав свого конкурента на 2%. Микола Бакшеєв отримав 32,69% виборців й таким чином отримав другий термін.

Лозова стало єдиним містом, де переміг самовисуванець Сергій Зеленський, який отримав понад 65% голосів. Ігор Кошляк, якого називали головним суперником Зеленського став третім і отримав трохи більше 7%. Друге місце посів кандидат від ОПЗЖ.

«Європейська солідарність», «Партія Шарія», «Свобода» не перемогли у жодному місті області, їхні кандидати не посіли навіть другого місця.

У підсумку в більшості міст області збереглися місцеві еліти, нехай і під новими стягами. В області є два регіональних гравця – блоки Кернеса та Світличної. Цього року вони вперше брали участь у виборах під іменними брендами. Обидві сили показали успішний результат. Хоча він ще й може зазнати незначних змін. Окремі судові позови представників ОПЗЖ досі розглядають.