Вибір акумулятора для ДБЖ: ключові чинники та рекомендації

2 Липня 2024, 11:43

Вибір акумулятора для ДБЖ: ключові чинники та рекомендації

Від вибору батареї для джерела безперебійного живлення (ДБЖ) залежить його продуктивність, надійність та термін служби. Ключовим чинником є сумісність, тому якщо йдеться про заміну батареї, найпростіший варіант — придбати нову з тотожними характеристиками. Але якщо підійти до вибору, озброївшись знаннями, іноді можна зробити свій ДБЖ продуктивнішим та ефективнішим. Отже, що потрібно враховувати, вибираючи акумулятор для ДБЖ?

Внутрішні або зовнішні акумулятори

ДБЖ має внутрішню, вбудовану батарею, яка потребує заміни після закінчення терміну служби. Деякі ДБЖ мають можливість підключення зовнішніх батарей, однієї або декількох, для збільшення часу автономної роботи. Як внутрішня, так і зовнішні акумулятори мають бути сумісними з ДБЖ. До того ж вони мають бути сумісні один з одним — щоб працювати ефективно, їхні технічні параметри мають бути схожими, а краще однаковими. Перед придбанням зовнішнього акумулятора переконайтеся, що конструкція ДБЖ передбачає таку опцію.

Габарити, форм-фактор, сумісність із системою заряджання 

Перевірте фізичні розміри та форму батареї, щоб переконатися, що вона поміститься в корпус ДБЖ або на зовнішню стійку. Деякі моделі ДБЖ мають спеціальні вимоги до заряджання, переконайтеся, що вибраний акумулятор відповідає цим вимогам.

Тип акумулятора

Батареї для ДБЖ зазвичай свинцево-кислотні (VRLA) або літій-іонні. Вибираючи між ними, орієнтуйтеся на вартість, термін служби, вимоги до умов експлуатації та обслуговування. Батареї типу VRLA поширені, надійні та порівняно недорогі, а літій-іонні дорожчі, проте служать довше й характеризуються високою щільністю енергії.

Номінальна та плаваюча напруга

Переконайтеся, що номінальна напруга батареї відповідає параметрам ДБЖ. Залежно від розміру пристрою цей показник знаходиться в діапазоні 12–480 В. Також потрібно, щоб система ДБЖ підтримувала конфігурацію плаваючої напруги нового акумулятора.

Місткість

Місткість (в ампер-годинах, Ah) відбиває час роботи безперебійника в автономному режимі. Вибирайте її залежно від бажаної тривалості автономної роботи. Це може бути 5–15 хвилин, достатніх для збереження інформації та безпечного відключення пристрою, або триваліший термін у кілька годин для продовження роботи. Що більша місткість, то більша вага акумулятора.

Строк служби

Термін служби визначають кількістю циклів заряду-розряду, які витримує батарея до зниження початкової місткості до 80%. Розрахунковий термін залежить від типу батареї. Наприклад, у гелевих VRLA кількість таких циклів 600–800, в АГМ — до 500, у літій-іонних — біля 600.

Діапазон робочих температур

Деякі акумулятори гірше працюють за підвищеної температури навколишнього середовища, інші чутливі до холоду. Якщо ви маєте на увазі використовувати ДБЖ в особливих умовах довкілля, переконайтеся, що вибраний вами тип зможе працювати в потрібному температурному діапазоні. Це не має особливого значення, якщо ДБЖ експлуатується в домашніх умовах.

Швидка зарядка

Ця опція може бути дуже корисною, коли електроенергія може відключатися часто й на тривалі проміжки часу.

Швидкість саморозряду

Це показник втрати заряду під час простою акумулятора. Він має значення, якщо ви плануєте зберігати батарею непідключеною. Що нижчий рівень саморозряду, то довше можна зберігати акумулятор без потреби підзаряджати. Загальне правило свідчить, що періодично слід заряджати батареї, не допускаючи цілковитого розряду. А ось з якою частотою це робити, залежить від швидкості саморозряду.

Контроль та управління

Батареї з функцією моніторингу показують інформацію про їхній стан та поточний заряд. Це зручно й може бути важливим для регулярного технічного обслуговування ДБЖ. Але функції контролю та керування акумулятором зазвичай має сам безперебійник.

Орієнтуючись на перелічені параметри та рекомендації, ви завжди оберете відповідну батарею для ДБЖ та забезпечите своїй апаратурі надійне резервне живлення.

Позначки: