Зокрема, США та Німеччина зобов'язуються працювати разом в рамках нещодавно створеного діалогу на високому рівні, щоб гарантувати, що Сполучені Штати і ЄС мають відповідні інструменти і механізми, аби реагувати на російську агресію та деструктивну діяльність РФ, у тому числі на російські спроби використовувати енергію як зброю.
"Якщо Росія спробує використовувати енергію як зброю або вчинить подальші агресивні дії проти України, Німеччина буде діяти на національному рівні і закликати Європейський Союз до прийняття ефективних заходів, включаючи санкції, щоб обмежити російський потенціал для експорту до Європи в енергетичному секторі, включаючи газ, або вжити ефективних заходів в інших економічно важливих сферах", – йдеться в декларації.
Президент США Джо Байден заявив пізно ввечері 21 липня, що на цьому етапі реалізації проєкту "Північний потік-2" немає можливості зупинити його завершення. "Північний потік" завершено на 99%. Ідея про те, що можна було щось сказати або зробити, щоб зупинити його, була неможлива", – сказав Байден.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та глава МЗС Польщі Збігнєв Рау зробили спільну заяву, у якій йдеться, що Україна та Польща працюватимуть разом зі своїми союзниками та партнерами над протидією запуску "Північного потоку-2", допоки не будуть розроблені рішення для подолання безпекової кризи, пов'язаної із газопроводом.
"Рішення щодо будівництва Північного потоку – 2, схвалене у 2015 році через лічені місяці після вторгнення Росії та незаконної анексії української території, створило політичну та безпекову кризу і кризу довіри в Європі. Нині цю кризу значно поглиблює відмова від спроб зупинити запуск газогону. Таке рішення створило додаткові політичні, військові та енергетичні загрози для України та Центральної Європи загалом. Водночас, воно збільшує можливості Росії чинити деструктивний вплив на безпекову ситуацію в Європі, поглиблює розбіжності між державами-членами НАТО та ЄС", – йдеться у заяві.
Читайте також: Михайло Гончар: Адміністрація Байдена мобілізувала останній аргумент щодо “Північного потоку-2” і він називається “замовкніть”
Міністри підкреслили, що актуальні пропозиції щодо заповнення дефіциту безпеки, який утворюється, не можуть вважатися достатніми для ефективної мінімізації загроз, які створює Північний потік – 2, та закликали США та Німеччину адекватно поставитися до безпекової кризи в нашому регіоні, єдиним вигодонабувачем якої є Росія.
Також Україна ініціює консультації з Єврокомісією та Німеччиною щодо "Північного потоку-2", відповідні ноти МЗС вже надіслало.
Відповідно до статті 274 Угоди про Асоціацію з ЄС Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо Північного потоку 2, який загрожує безпеці України і порушує принципи диверсифікації Енергетичного Союзу ЄС. МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) July 21, 2021
21 липня члени Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва ухвалили текст Спільної заяви народних депутатів України щодо заклику до США та ЄС про неприпустимість запуску "Північного Потоку-2" та відкрили для підписання всім народним депутатам України. В Заяві народні депутати України закликають США, ЄС та, зокрема, Німеччину припинити будівництво та подальше введення в експлуатацію газопроводу.
Очільник партії "ЄС", народний депутат Петро Порошенко підкреслив, що Північний потік – 2 – це загроза і для України, і для Об’єднаної Європи, і для всієї трансатлантичної єдності.
"Це аксіома, про яку знають всі, але, схоже, підзабули у Берліні і Вашингтоні. Завдання України, спільно з нашими партнерами у Східній Європі, передусім країн Балтії і Польщі, на рівні парламентів, у тому числі Конгресу США, чітко і твердо про це нагадати" – написав Порошенко.
Депутатка від "ЄС" Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що "вчорашня угода – це також частково наслідок зовнішньополітичного мимрення, втрати суб'єктності, відсутності нашої чіткої позиції та, насамперед, неназивання ворога ворогом".
"У Європі, на жаль, склалася традиція винагороджувати Путіна за злочини. "Північний потік – 1" збудували через 3 роки після російської агресії в Грузії, з "Північним потоком – 2" вийшло хоч і не так швидко, але ще ганебніше", – сказала парламентарка.
"Ми закликаємо наших союзників — США та ЄС — врахувати реальні стратегічні загрози, що несе реалізація проекту "Північного потоку-2" для Європи. Проект має бути зупинено, а подальше введення в експлуатацію заблоковано. Неможливо побудувати енергетичну безпеку Європи через змови з підступним та брехливим путінським режимом. Ми в Україні знаємо, що будь який документ, підписаний Росією, не вартий паперу, на якому його написано", – йдеться в заяві партії "Голос".
Політик Павло Клімкін зазначив, що домовленість щодо "Північного потоку-2" – лише верхівка айсберга, оскільки багато "залишається за лаштунками".
"Але для нас висновки близькі до катастрофічних. І справа не лише в результатах. А насамперед у тому, що ми не в грі. Зовсім. До нас не дослуховуються, ми не шукаємо рішень за одним столом зі США, ЄС та Німеччиною як мали б. Ми навіть не є частиною процесу, не те, що результату", – переконаний колишній очільник МЗС.
Читайте також: Анналена Баербок: “Будівництво газогону “Північний потік 2” – величезна помилка”
Громадська діячка Ганна Гопко переконана, що Верховна Рада України повинна скликати позачергове засідання і озвучити свою позицію та вимоги до колективного Заходу не зраджувати цінностей і не посилювати Путіна, надаючи гроші для нових підривних дій чи терористичних актів як MH17, вимагати від РФ пустити туркменський газ в Європу.
Народний депутат від "ЄС" Володимир В'ятрович заявив, що Володимир Зеленський "системно і поки що досить успішно повертає нас в "Україну до 2014". Стрімка втрата міжнародної суб‘єктності, символом якої стає угода США та Німеччини про "Північний потік-2", – безпосередній наслідок такої його політики".
Радниця міністра енергетики України Лана Зеркаль наголосила, що "Угода між США та Німеччиною – це рамкова домовленість. Добра новина в тому, що її ще можна і треба наповнити важливим для України змістом".