Якщо коротко, то минулий тиждень ознаменувався всього двома подіями. В Массачусетському технологічному інституті вручали Антинобелівську премію, в Україні відбулося… те, що відбулося. На перший погляд здається, що між цими подіями немає нічого спільного, та якщо копнути глибше, розумієш, що це зовсім не так. Антинобелівська премія вручається за наукові досягнення, «які спочатку примушують людей сміятися, а потім думати».
Претендентів вибирають читачі гумористичного журналу «Аннали неймовірних досліджень». Шнобелівська, як її ще називають, премія стала популярною в наукових, навколонаукових і зовсім ненаукових колах. Сьогодні Тиждень порівнює те, що було відзначене Антинобелем-2008, з тим, що відбувалося в українській політиці з понеділка по п’ятницю. І якщо ви думаєте, мовляв, аналогії притягнуті за вуха, то це суто ваші проблеми.
Отже, літературний Антишнобель дістався британцеві Девіду Сімсу за книгу під назвою «Ах ти гад: опис досвіду внутрішньоорганізаційного обурення». Автор досліджує процес розчарування людей у решті людства. Сімс аналізує причини, з яких урівноважені й терпимі люди раптом міняються та починають вважати своїх колег покидьками. Нам усе це нагадало безуспішну боротьбу за збереження демократичної коаліції у Верховній Раді. Й хоча Тимошенко раптово заявила минулого тижня, що приймає всі ультиматуми Ющенка заради збереження єдності, президент дав зрозуміти, що не вірить їй. Процес супроводжувався взаємними випадами. Тимошенко, в свою чергу, повідомила пресі, що саме голова держави відштовхнув Володимира Литвина від входження в коаліцію демократів. «Ах ти гад», – одним словом.
РЕЙТИНГИ І БЛОХИ
Звістка про те, що шлюб Партії регіонів із БЮТом, про який говорили всі доморослі політологи, не відбудеться, викликав істерику в стані регіоналів. А взагалі, як романи, так і протистояння між двома найвпливовішими політичними силами – ПР і БЮТ, породили асоціації ще з однією номінацією. Шнобелівської премії з біології удостоїлися вчені з ветеринарної школи в Тулузі, які провели порівняльний аналіз бліх, що живуть в шерсті собак і кішок. Дослідники переконливо довели, що «собачі» блохи стрибають далі, ніж «котячі». В середньому різниця становить 20 см. Схоже, хто краще стрибає – БЮТ або регіонали, покажуть позачергові вибори. А коментуючи те, що відбулося на тому тижні, Віктор Ющенко назвав це «перевіркою на вшивість».
Серед досягнень Антинобеля 2008 – премія в номінації «Науки про мозок», що дісталася дослідникам із Японії та Угорщини, які встановили, що слизовики розумніші, ніж прийнято вважати. Учені примушували цих одноклітинних грибоподібних організмів повзати по лабіринтах і переконалися, що вони здатні знаходити вихід із них. Як організми знаходять вихід з лабіринтів, так і Тарас Чорновіл із легкістю знайшов вихід із Партії регіонів.
Поїздка Юлії Тимошенко до Москви безумовно якимось чином пов’язана з присудженням Шнобелівської премії в галузі медицини. Ден Аріелі з Університету Дюка пропонував добровольцям під виглядом болезаспокійливих пігулок плацебо – імітацію ліків. Одній групі піддослідних він повідомив, що пігулки коштують $2,5, а інший – лише ¢10. Після вживання ліків волонтери піддавалися дії несильних, але болючих ударів струму. З’ясувалося, що для тих, хто прийняли «дорожчу» пігулку, удари струму здавалися менш відчутними, ніж для добровольців, яким надавали «дешевих пілюлей». На думку автора, чим більше грошей люди витрачають на ліки, тим більшого ефекту вони очікують. За цією логікою, дешевший газ, про який нібито домовилася Тимошенко, вже не дасть стільки тепла, як дорогий. Справді кажуть, що Юлія Володимирівна змогла домовитися про ціну на газ на наступні роки. Шкода лише, що ніхто цієї ціни не знає.
А МИ ТУЮ КАЛИНУ…
Лауреатами Антинобелівської премії з археології стали учені з Бразилії, які були прикро вражені поведінкою броненосців. У процесі роботи дослідники ретельно вивчили, як саме ці тварини знищують місця археологічних розкопок. Погодьтеся, прямолінійні дії броненосців нагадують поведінку російського прем’єра, який назвав Віктора Ющенка «мазуриком». «Мазурик якийсь потягнув літак», – сказав Путін про українського президента, котрий скористався літаком прем’єрки, на якому вона мала відбути до Москви.
Зате сам Віктор Андрійович, перебуваючи у Львівській області, продемонстрував чудеса толерантності. Президент перерізав символічну стрічку на відкритті нової школи в селі й посадив кущ калини у дворі. Як тут не пригадати, що «Шнобелівка» «За мир у всьому світі» дісталася членам Швейцарського федерального етичного комітету з біотехнології, а також заразом всім громадянам Швейцарії. Премію цим гідним людям присудили за те, що вони на правовому рівні визнали наявність у рослин гідності, а також право на переживання з приводу власної долі. Безумовно, такою є і калина, посаджена Віктором Андрійовичем. Це поки все, але є ще декілька номінацій Шнобелівської премії. Наприклад, двоє серйозних учених суворою мовою формул довели, що будь-який клубок ниток мимоволі плутається і зав’язується у вузли! Те саме відбувається і з думками простих виборців, якщо залишити їх наодинці з телевізорами. Нещасні громадяни мають можливість щодня спостерігати там суперечливі заяви своїх політичних кумирів.
Дослідник з Оксфордськогоуніверситету встановив оптимальну тональність хрускоту чипсів, за якої вони здаються свіжішими, ніж є насправді. Хіміки, котрі отримали Шнобелівську премію, з’ясували: дієтична «Кола» вбиває всіх сперматозоїдів через хвилину. А в недавно випущеній New Coke виживає 41% чоловічих статевих клітин. Інші учені перевіряли, чи є зв’язок між менструальним циклом стриптизерок і розміром отримуваних ними чайових. Виявилось, що заробіток їх суттєво збільшується в ті дні, коли в жінок відбувається овуляція. Ці безперечно цінні для людства відкриття поки залишилися неасоційованими нами з подіями в українській політиці, та все ще попереду: й нові коаліції, і нові вибори.
[909]
ЗАКОНОТВОРЧІСТЬ
А якщо серйозно
2 жовтня представники фракцій БЮТ і НУ-НС спільним голосуванням відмінили низку законів, які 2 вересня прийняли БЮТ і ПР. Зокрема, скасовані зміни до Закону «Про Кабінет Міністрів України», поправки до законів про Конституційний Суд і СБУ, Закону «Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу комісію і тимчасові спеціальні комісії Верхов ної Ради України». Всі ці документи так чи інакше обмежували владу Ющенка. Також БЮТ і НУ-НС скасували прийнятий у першому читанні Закон «Про державну службу», котрий розширював вживання російської мови в держорганах. Тимошенко пообіцяла, що її соратники приймуть всі ультиматуми президента, щоб не допустити проведення дострокових парламентських виборів і не розвалити демократичної коаліції. Фракція БЮТ лише відмовилася прийняти спільну заяву про події в Грузії.