Вшанування річниці депортації кримських татар: солідарність у Варшаві та затримання в Сімферополі

19 Травня 2015, 13:06

18 травня офіційно визнали днем скорботи і пам’яті, і в 2015 році 71-ша річниця з дня депортації кримських татар вшановувалася на державному рівні. У цей день в 1944 році в Середню Азію з півострова Крим був відправлений перший ешелон кримських татар. Всього було депортовано понад 180 тисяч людей. 

Щороку в Криму з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, у тому числі жалобний мітинг у центрі кримської столиці. Цьогоріч окупаційна «влада» Сімферополя відмовила Меджлісу кримськотатарського народу в проведенні мітингу. У «Радміні» Криму заявили, що мають намір провести заходи з нагоди цієї дати в «новому форматі».

Крим

16 травня кримськотатарська молодь здійснила сходження на одну з кримських вершин – Чатир-Даг, присвятивши свою акцію річниці депортації народу з півострова. Учасники сходження прибули на акцію пам'яті з усього Криму. У сходженні на Чатир-Даг, що почалося уранці на Ангарському перевалі, взяли участь понад три тисячі кримських татар. Молодіжну акцію благословив Муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв. На кінцевій зупинці підйому – плато Еклізі-бурун, висота якого 1527 метрів, кримські татари здійснили молебень на згадку про загиблих під час депортації. На вершині Чатир-Дагу учасники акції також виконали кримськотатарський національний гімн. Сходження на Чатир-Даг в пам`ять про жертв депортації кримських татар з 2010 року є щорічною традиційною акцією. 

17 травня вранці в Сімферополі на площі Леніна стартувала акція «Запали вогник у своєму серці», яку організувала окупаційна «влада». Периметр проведення заходу був відгороджений. Щоб потрапити на територію, потрібно було пройти через рамку металошукача, у жінок перевіряли сумки, чоловіків просили показати вміст кишень. Проведення акції контролювала поліція і співробітники федеральної служби безпеки.

На території заходу заборонили вести зйомку неакредитованим ЗМІ.

Увечері в Сімферополі активісти запустили кілька десятків небесних ліхтариків. У такий спосіб кримські татари, які відмовились брати участь у провладних заходах, вшанували пам'ять тих, хто загинув у депортації.

Ліхтарі також помітили в інших районах міста, і навіть на площі Лєніна, де в ті хвилини російська влада Криму проводила акцію «Запали вогник у своєму серці».

18 травня в усіх мечетях Криму пройшли традиційні молитви (дуа) в пам'ять про жертв депортації кримськотатарського народу. На молитву до центральної мечеті Сімферополя Кебір-Джамі зібралося стільки мусульман, що в самій мечеті не всім вистачило місця, тому мусульмани молилися у дворі мечеті.

18 травня учасників автопробігу, присвяченого Дню пам'яті, силові спецпідрозділи заблокували на автостанції «Західна» в Сімферополі.

Співробітники ОМОНу в повній бойовій екіпіровці, з щитами перегородили виїзд колони автомобілів з кримськотатарськими прапорами.

 

«Ви повинні були узгодити свій автопробіг із владою. Ми від вас не закриті. Але стало відомо, що у вас помічений український прапор», – заявив «глава» російського Держкомнацу Криму Заур Смирнов.

Однак учасники автопробігу запевнили представників влади, що у них тільки національні кримськотатарські прапори.

«У нас нічого немає, у нас тільки наші національні прапори. А співробітники поліції вимагають їх згорнути і їхати в Бахчисарай без прапорів, і не сигналити. А що ми порушуємо, якщо прапори у нас будуть? Чому комусь можна, а кримським татарам – не можна», – обурювалися учасники автопробігу. 

Пізніше близько 60 осіб затримали і відвезли до райвідділу на вул. Павленка, при цьому неповнолітніх учасників автопробігу поліція, за попередніми відомостями, відпустила.

Київ

17 травня у Києві провели спільну молитву за загиблих під час депортації кримських татар та акцію-реквієм "Запали вогник в своєму серці".

На Майдані Незалежності більше 100 людей вшанували 71-шу річницю депортації кримських татар. Під час акції-реквієму присутні запалили свічки у пам'ять про депортованих жителів Криму.

Дивіться також: На Майдані вшанували пам'ять про депортованих кримських татар

18 травня у столиці відбулися два великих заходи – концерт-реквієм у Національній опері України та всеукраїнський жалобний мітинг. На мітингу виступила низка громадських діячів України та Європи. Зокрема, голова Конгресу національних громад України, політв'язень радянських таборів Йосип Зіссельс, кримський громадський діяч Андрій Щекун, командир підрозділу "Крим" Іса Акаєв, голова Спілки татар Литви, радник прем'єр-міністра Литовської Республіки з питань національностей, представник Меджлісу кримськотатарського народу в Литві Адас Якубаускас, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Дивіться фоторепортаж: 71 роковини депортації Кримських татар

Херсон

Жителі Херсона висадили сімдесят один саджанець катальпи біля кіноконцертного залу «Ювілейний» у пам'ять про кримських татар.

Сквер, що з'явився з ініціативи кримськотатарської громади, поки що називатиметься «Сквером Пам'яті», але не виключено, що з часом може з'явитися й інша, більш відповідна назва.

Після того, як дерева були посаджені, учасники акції випустили в небо 71 повітряну кулю на знак скорботи і пам'яті.

У кіноконцертному залі «Ювілейний» для всіх охочих пройшов показ фільму «Хайтарма» режисера Ахтема Сейтаблаєва. Фільм створено на основі реальних подій, він розповідає про сталінську депортацію кримських татар у травні 1944 року.

На Херсонщині у Новоолексіївці, яка є одним з найближчих до Криму населених пунктів материкової України вшанували пам'ять жертв депортації, а також загиблих бійців на сході України.

Мітинг 18 травня пройшов біля Будинку культури селища. У заході взяли участь близько тисячі людей, переважно кримських татар з Генічеського та Новотроїцького районів Херсонської області. Серед присутніх були й кримчани.

На мітингу виконали державний та кримськотатарський гімни, прочитали молитву, виступили представники місцевої влади та очевидці депортації, відбулося покладання квітів до пам'ятника жертв Голодомору та політичних репресій. Після цього присутніх запросили на вечір-реквієм і перегляд фільму «Хайтарма».

Харків

У Харкові 18 травня близько півсотні людей зібрались на площі Конституції. Люди зі свічок виклали контури півострова Крим та герб кримських татар.

На акції також згадували сучасні реалії Криму та його корінного населення, які опинились під контролем Росії.

Львів

У Львові десятки кримських татар і львів'ян біля пам'ятника українському поетові Тарасу Шевченку ввечері 17 травня запалили свічки пам'яті за жертвами депортації кримських татар. Учасники заходу виклали зі свічок зображення півострова Крим із цифрами «71», а також українські та кримськотатарські символи – тризуб і тамгу. У руках люди тримали українські та кримськотатарські прапори.

Варшава

У Варшаві пройшла демонстрація солідарності з Україною, приурочена до 71-ї річниці сталінської депортації кримських татар. Близько сотні мешканців Варшави – поляків, українців, білорусів – прийшли на столичну Замкову площу, щоб висловити солідарність з Україною. «Ми повинні бути разом з українцями, оскільки це наша спільна війна, і Росія – це наш спільний ворог», – сказала під час мітингу депутат польського парламенту Малгожата Госевска.