Всеукраїнський оперний форум Opera UA 2021 відбудеться на початку жовтня у Харкові

Культура
24 Вересня 2021, 14:22

Ще в Одесі організаторами форуму Open to Progress – Open Opera Ukraine та ГО «Культура. Інновації. Майбутнє.» – була чи не вперше в Україні випробувана сучасна світова практика: поєднання відкритого форуму щодо налагодження комунікацій всередині професійного оперного середовища та відвідування учасниками форуму оперної прем’єри. Себто, нагальні теоретичні питання не можуть бути у відриві від практики.

 

Читайте також: Міхаель Стріхарж: «Поки що українські оперні театри є музеями, де на сцені вистави, яким по тридцять і більше років»

 

Тому партнером форуму Opera UA 2021 цьогоріч виступає Харківський Національний академічний театр опери та балету ім. М. Лисенка / Схід Opera, в якому під час проведення заходу відбудеться резонансна прем’єра унікального оперного проєкту «Вишиваний. Король України», написаного українською композиторкою Аллою Загайкевич (Київ) на лібрето Сергія Жадана (Харків) у постановці режисера Ростислава Держипільського (Івано-Франківськ).

Це потужна культурна ініціатива, до якої буде прикута увага оперних критиків, спеціалізованої преси та поціновувачів оперного мистецтва не тільки з України, але й з-за кордону. 

Прем’єра в Схід Opera опери «Вишиваний. Король України» знакова не тільки в контексті україно-австрійських відносин, оскільки присвячена легендарній історичній постаті ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга, але й знаходиться в тренді важливої світової практики постановок сучасних оперних партитур, в тому числі написаних на замовлення театрів та фестивалів.  В Україні до цієї тенденції вже долучилася Львівська Опера, поставивши у сезоні 2019/2020 спеціально написану для театру оперу «Лис Микита» Івана Небесного.

Харківська опера є одним із найбільших сценічних майданчиків Європи, тож  масштабна постановка має продемонструвати не тільки усі технічні можливості цієї сцени, але й потужний потенціал оперної трупи Схід Opera, її оркестру, хору, солістів. Всього у виставі задіяно близько 200 виконавців. В той же час харківська прем’єра  стане предметом обговорення форуму Opera UA 2021 як потужний приклад постановки сучасної опери в національному українському оперному театрі.

Запрошені учасники та спікери форуму – представники оперних театрів України, музиканти та діячі оперної галузі, які в тому числі мають міжнародний досвід, відомі українські музичні та театральні критики, представники ЗМІ, а також учасники Школи театральних критиків.

 

Читайте також: Андрій Юркевич: «Оперні театри обов’язково мають бути сучасними»»

 

Програмна директорка Форуму Opera UA 2021 – Анна Ставиченко. Програма форуму включатиме лекційні сесії за участі провідних фахівців у галузі оперного мистецтва з різних міст України; панельну дискусію учасників форуму, присвячену викликам сьогодення; проведення інтенсиву «Школа театральних критиків» під керівництвом Юрія Чекана; вперше – сесію презентацій оперних стартапів молодих українських митців (оперних композиторів, режисерів, диригентів, сценографів) у форматі пітчінгу під керівництвом Анни Гадецької.

Форум відбуватиметься за підтримки Українського Культурного Фонду.