Впродовж чотирьох місяців українського рибалку з Росії визволяли МЗС, адвокати і Генпрокуратура

6 Листопада 2013, 13:39

Інцидент із смертельним наслідком між українськими рибалками та російськими прикордонниками стався 17 липня в Азовському морі. Баркас українців зіткнувся з катером прикордонників. Загинуло чотири рибалки, п'ятого, Федоровича, вдалося врятувати. Його госпіталізували до Єйської лікарні. В інтерв’ю ЗМІ Федорович розповів, що росіяни навмисне йшли на таран, втім, прикордонники наполягали – українці самі спровокували зіткнення.

Проти Федоровича порушили кримінальну справу за статтею "Незаконний видобуток (вилов) водних біологічних ресурсів", санкція якої передбачає  штраф до 125 тисяч гривень або до 2 років позбавлення волі.

Наприкінці липня Генеральний консул України в Ростові-на-Дону Віталій Москаленко задекларував, що домагатиметься звільнення Федоровича. Він також заявив, що звинувачення у браконьєрстві не мають під собою підстав, оскільки у баркасі не було виловленої риби. Відтак, на переконання Москаленка, українця необхідно було відпускати.

Втім, російська сторона не поспішала. 7 серпня Федоровича офіційно звинуватили у браконьєрстві.

Україна продовжувала «наполягати» на закритті справи. Дипломати наголошували – Азовське море перебуває у спільному користуванні України й Росії згідно з двосторонньою угодою, тому говорити про браконьєрство нелогічно.

12 серпня захист Федоровича подав клопотання про припинення кримінального провадження і надання риболову права повернутися в Україну. Суд Єйська клопотання відхилив.

Наприкінці серпня МЗС передав Росії ноту, в якій пропонував взяти Федоровича на поруки.

У вересні Єйський районний суд відхилив касаційну скаргу українція на рішення про порушення проти нього кримінальної справи.

До повернення риболова в Україну долучилася і Генпрокуратура. ГПУ звернулася до Генеральної прокуратури Російської Федерації з питанням щодо можливості повернення Федоровича в Україну.  Також пропонувалося обрати українцю запобіжний захід, не пов’язаний із свободою пересування.

На початку жовтня МЗС отримало відповідь від російського слідчого, який відмовив українському зовнішньополітичному відомству у звільненні рибалки на поруки.

Через кілька днів той же суд відмовився випустити Федоровича під заставу, яку готовий був внести Петро Порошенко. Представник українця в суді звинуватив українську владу у бездіяльності.

Водночас, у Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що Україна занадто політизує інцидент із загибеллю українських рибалок в Азовському морі.

6 листопада стало відомо, що російська сторона звільнила Федоровича під підписку про невиїзд.

Згодом у ГПУ розповіли, що напередодні їх російські колеги повідомили про задоволення запиту щодо повернення Федоровича в Україну.

«Кримінальне провадження найближчим часом передадуть українським правоохоронцям. Обмеження щодо пересування Федоровича скасовані», – пояснили в ГПУ.

За інформацією ЗМІ, правоохоронці РФ оголосили Федоровичу, що він може залишити територію Росії, але за потреби має повернутися для участі в суді.

У середу близько 6:00 за київським часом Федорович разом зі своїм українським адвокатом Олександром Кудіновим залишив Єйськ.