У понеділок Пхеньян підтвердив, що провів випробування балістичної ракети середньої дальності (БРСД) Hwasong-12. На своїй повній потужності вона може долати тисячі миль. Її останнє випробування Північною Кореєю знову викликало тривогу серед міжнародної спільноти, про це повідомляє служба BBC.
Лише за останній місяць Пхеньян здійснив рекордних сім запусків ракет – інтенсивний шквал діяльності рішуче засудили США, Південна Корея, Японія та інші країни.
ООН заборонила Північній Кореї проводити випробування балістичної та ядерної зброї та ввела суворі санкції, проте країна регулярно порушує цю заборону. У понеділок американські чиновники заявили, що недавнія активізація діяльності виправдовує відновлення переговорів з Пхеньяном.
Читайте також: Північна Корея запустила балістичну ракету на тлі зупинки ядерних переговорів Вашингтона і Пхеньяна
Південна Корея та Японія першими повідомили про запуск БРСД у неділю, виявивши її у своїх протиракетних системах. Вони підрахували, що об'єкт пролетів помірну для ракети середньої дальності відстань, подолавши близько 800 км і досягши висоти 2000 км, перш ніж приземлитися у водах біля Японії. На повній потужності та за стандартною траєкторією ракета може подолати до 4000 км.
Північна Корея підтвердила запуск ракети в понеділок через повідомлення державних ЗМІ. Вони зазвичай оприлюднюють подібні випробування в країні через день після їх проведення. Державне інформаційне агентство KCNA повідомило, що випробування ракети провели, щоб "перевірити її точність". За заявами медій, ракета була навмисно нахилена, щоб приземлитися "з огляду на безпеку сусідніх країн".
Державні ЗМІ також надрукували рідкісні зображення, які, за їхніми словами, були зроблені на камеру, встановлену на боєголовці ракети. На одному із зображень видно момент запуску, на іншому знято ракету в польоті зверху.
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин не був присутній на недільному запуску, при цьому три тижні тому він був присутній на запуску під час випробування гіперзвукової плануючої ракети – більш просунутого типу ракетної технології, призначеної для обходу систем виявлення ракет. Загалом ці ракети Північна Корея випробовувала лише тричі.
Північнокорейський аналітик Анкіт Панда сказав, що відсутність Кім Чен Ина та те, як ЗМІ описують запуск свідчить, що це випробування було призначене для перевірки ракетної системи, а не для демонстрації нових технологій.
Тим не менш, це перший раз, коли запустили ядерну ракету значного розміру Hwasong-12 з тих пір, як Північна Корея та США провели перемовини ще за колишньої адміністрації президента США Дональда Трампа. Вони призвели до уповільнення темпів зростання ракетної діяльності Північної Кореї.
Останній раз Hwasong-12 випробовували у 2017 році, тоді Пхеньян запускав ракету шість разів, у тому числі двічі над японським островом Хоккайдо, що викликало тривогу для тамтешніх жителів.
У 2018 році, після зустрічі Кім Чен Ина з Трампом, Північна Корея оголосила про мораторій на випробування ядерної зброї та своїх міжконтинентальних балістичних ракет (МБР). Але наступного року, коли відносини зіпсувалися, очільник заявив, що вони більше не зобов’язані декларацією.
У неділю президент Південної Кореї Мун Чже Ін заявив, що з останнім запуском Північна Корея "наблизилася до знищення декларації про мораторій".
Аналітики стверджують, що випробування відображають бажання Кіма тиснути на США назад до переговорів щодо ядерної зброї, які давно зайшли в глухий кут, покликані демонструвати силу регіональним і глобальним державам і можуть бути викликані практичною потребою випробувати нові інженерні та військові системи управління.
Час також має важливе значення: зимові Олімпійські ігри в Пекіні розпочнуться цього тижня, крім того в березні відбудуться президентські вибори в Південній Кореї.
"Це узгоджується з їхньою минулою поведінкою у спробах залякати Південну Корею та нового президента", — сказав доктор Деніел Пінкстон, професор міжнародних відносин з Університету Трої, який живе в Південній Кореї.
Також спостерігається сплеск випробувань, оскільки економіка Північної Кореї бореться з санкціями від США, труднощами пандемії та десятиліттями поганого управління. Раніше цього місяця США ввели додаткові санкції проти Північної Кореї.
На тлі тривалого глухого кута ядерних переговорів зі Сполученими Штатами, Північна Корея подвоює п’ять важливих оборонних проєктів, які вони висунули на восьмому з’їзді правлячої Робітничої партії в січні минулого року, зазначає південнокорейське інформаційне агентство "Yonhap News".
Читайте також: Відносини між КНДР і Південною Кореєю: взаємні погрози, гонка озброєнь і невдалі спроби переговорів
Проєкти включають розробку гіперзвукової боєголовки, підвищення "швидкості удару" ракет з дальністю дії до 15 000 кілометрів, створення "супервеликої" ядерної боєголовки та розробку міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) з використанням "підземного або наземного твердопаливного двигуна".
На конгресі Пхеньян також наголосив на необхідності розробки тактичної ядерної зброї, атомного підводного човна та ядерної стратегічної зброї, яку можна запустити під воду, оскільки це усуває "військову загрозу з боку США".
"Пхеньян також хоче підвищити національну гордість, оскільки він готується до святкування політичних річниць у контексті економічної боротьби", – сказав Лейф-Ерік Ізлі, доцент міжнародних досліджень Жіночого університету Іхва у коментарі півнденнокорейському інформагентству.