Сергій Данилов експерт (Центр близькосхідних досліджень НАНУ)

Вперед, із зав’язаними очима

14 Листопада 2008, 00:00

 

Фінансова криза вимагає швидких і точних рухів з боку кожної держави, що хоче втриматися на світовій арені й забезпечити спокій для своїх громадян. У час, коли про кризу не говорить лише ледачий, а питання безпеки остаточно переходять із абстрактно-теоретичної у реальну площину, коли безробіття погрожує накрити країну, а зовні маємо північного сусіда, який обіцяє покарати нас за рух у бік НАТО та ЄС, за позицію щодо Грузії й за безліч інших провин – саме в цей час президент та його Секретаріат роблять черговий крок до руйнації сектору безпеки. Виправдовуючись заощадженням видатків на утримання власної адміністрації, остаточно знищуються відомі в Україні та за її межами науково-аналітичні центри, що забезпечують діяльність президента і Ради національної безпеки й оборони України. Замість того, щоб зміцнювати «мозкові центри», активно залучати інтелектуалів до вирішення проблем в умовах кризи, як в інших державах, у нас усе роблять навпаки. Так, спеціальним указом президента передбачено ледь не вполовину скоротити чисельність співробітників Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД), а Національний інститут проблем міжнародної безпеки (НІПМБ) взагалі підлягає ліквідації. А те, що Україна внаслідок подібних урізань у сфері безпеки рухатиметься в міжнародному турбулентному середовищі всліпу, недалекоглядних проводирів не турбує.
 
Чому ініціатори указу можуть майже безкарно це робити? Річ у тім, що діяльність таких установ, як НІСД та НІПМБ має свою специфіку. Їх науково-експертна продукція добре відома фахівцям і водночас надмірно не афішується. Принаймні у політичних ток-шоу співробітники інститутів участі не беруть – у цілковитій згоді з характером праці й міжнародною практикою діяльності аналітичних «мозкових центрів». Цей момент здатний зіграти з названими установами злий жарт – широка громадськість навряд чи стане на захист науковців, адже з часів радянщини в Україні існує стійка недовіра до інтелектуалів. Про це свідчить зловтішна інтонація, з якою інформацію про «найрадикальніше скорочення» радників, що «витрачають» народні гроші, поширюють українські ЗМІ, орієнтуючись на текст, озвучений від імені прес-служби президента Віктором Балогою.
 
Послаблення НІСД і ліквідація НІПМБ – це не лише руйнація безпекової науки, разом із системою підготовки кадрів, періодичним виданням «Стратегічна панорама» і ще безліччю речей, на створення яких потрібні не роки, а десятиріччя. Головне, що такі дії завдають удару національній безпеці України. Так, унаслідок ліквідації НІПМБ – установи, в якій крім політологів працюють економісти, філософи, історики, лінгвісти, військові – РНБО позбавляється аналітичного супроводу в таких галузях, як євроатлантична та європейська інтеграція, глобальна та регіональна безпека тощо. І це саме тоді, коли до саміту НАТО в грудні, на якому розглядатимуть питання ПДЧ, практично не залишається часу. Можливо, хтось у Секретаріаті насправді готовий на все, щоб Україна назавжди залишилася у сфері впливу Росії? Звичайно, є й інше пояснення – банальне, але в дусі часу. Хтось дуже хоче отримати будівлю інституту, розташовану в одному з центральних районів Києва. Земля та квадратні метри в центрі коштують дорого. За них ініціаторам указу не шкода заплатити безпекою держави.