Олекса Жовтий, журналіст «Українського свідка», разом з військовиками їхав у Харківській області на зйомку вогневої позиції причіпної гармати «Гіацинт-Б» 15 бригади оперативного призначення НГУ. В дорозі, коли вони знаходились у 20 км від лінії бойового зіткнення, в їхній пікап Nissan Navara потрапив ворожий БПЛА «Молнія» – ударний дрон літакового типу, який наводиться оператором як FPV. Він має дальність польоту понад 30 км і бойову частину до 5 кг. Для порівняння – протитанкова міна ТМ-72 має вагу заряду вибухової речовини 2,5 кг, а протигусенична ТМ-62 – 7,5 кг.
Окупанти стали все частіше застосовувати «Молнію» по нашому тилу, що серйозно впливає на логістику війська. Їздити по дорогах, які раніше вважалися відносно безпечними, тепер небезпечно як військовикам, так і цивільному населенню.
Шляхом до позицій, ще до вибуху, майор Андрій «Мажор» Моїсеєнко, перший заступник командира 2 артилерійського дивізіону і начштабу, розповідав, що місяць тому їх перевели у Харківську область з Покровського напрямку.
«Після Покровську це так, дитячий садок», – каже «Мажор». – «Після динаміки Покровська, після тієї кількості FPV, після тієї кількості ворожого особового складу, який ми палили, це так – дитяча прогулянка. Тобто з нашим рівнем бригади, з нашим рівнем підготовки особового складу на всіх вогневих засобах, так би мовити, легко». Але події, які сталися кілька хвилин потому, доводять, що і в Харківській області, де бойові дії не такі інтенсивні, теж дуже небезпечно.
«Молнія» ударила під машину, тому вибух відчувся як розрив міни. Військові та журналіст одразу покинули пікап і укрилися у найближчій будівлі, щоб викликати евакуацію та оглянути поранення. Більш серйозні поранення отримав Ігор Лавров, офіцер пресслужби бригади. Досить швидко за групою приїхала машина, яка вивезла поранених та журналіста у найближче село, де мало бути більш безпечно, щоб очікувати на медичну евакуацію. «Мажор» залишився недалеко від пошкодженого пікапу, щоб дочекатися його евакуації.
Коли група прибула в найближче село, можна було вже трохи видихнути і обробити поранення. З приїздом медичної евакуації напруження впало і військовики почали обговорювати обставини події. Водій наголосив на тому, що яма від вибуху була досить велика, що від звичайних FPV вони менші.
Один з військовиків пожартував: «У мене є пропозиція такий контент вживу більше не знімати». На що інший відповів: «Питання до … (ворога). Нащо вони цей реквізит по нас запустили». Олекса Жовтий додав, що реквізиторів треба звільняти після такого «кіна». І в цей момент стало явно чутно звук ворожого дрону. Добре, що поряд був підвал, у який військові змогли сховатися і перечекати. Тож навіть над селом, яке вважали досить безпечним, щоб дочекатися медичної евакуації, літають ворожі дрони.
Пошкоджений пікап військовики на своїй рембазі вже приводять у робочий стан. У автомобіля розколотий задній диск колеса, розірване саме колесо, уламки пройшли через дно (тому в основному пораненні ноги військових), пошкоджена коробка передач, вихлопна труба, бензобак, роздавальна коробка. Треба проводити серйозні кузовні роботи, замінювати скло. У відео є посилання на банку для ремонту пікапу 15 бригади ОП НГУ, військові будуть раді будь якій допомозі. «Потихеньку-помаленьку, з Божою поміччю й вашої силою, або навпаки, зробимо», – каже «Мажор».
«Український свідок» – проєкт, створений 25 лютого 2022 року – на другий день після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головна мета проєкту – документування подій війни та поширення фото і відео-матеріалів в Україні і за кордоном.