Понад 2,5 тисячі українських дітей вбили та поранили російські терористи з початку повномасштабного вторгнення в Україну. 669 дітей загинуло, 1833 — поранено. Такі дані оприлюднили аналітики Top Lead в телеграм-каналі UA War Infographics, що спеціалізується на поширення інформації про те, як живе та воює Україна. Цифри взято зі звіту Управління Верховного комісара ООН актуального на початок 2025 року.
За даними ж Офісу Генпрокурора лише у перші дні квітня окупанти вбили щонайменше 10 українських дітей, а 5 поранили. 2 квітня 2025 року внаслідок обстрілу Харкова травмовано 10-річного хлопчика, а внаслідок обстрілу Кривого Рогу постраждали 8-річний хлопчик та 6-річна дівчинка. 3 квітня внаслідок обстрілу Харкова загинула 12-річна дівчинка та постраждали дві дівчинки віком 12 та 17 років. 4 квітня внаслідок обстрілу Кривого Рогу загинуло 9 дітей – дві дівчинки віком 7 та 15 років та семеро хлопчиків віком 3, 7, 9, 14, 15 та 16 років, травмовано 11 дітей – шість дівчаток віком 8 місяців, 2, 3, 7, 14, 15 років та 5 хлопчиків віком 3 місяці, 4, 8, 11 років.
Загалом же за офіційною інформацією ювенальних прокурорів в Україні внаслідок збройної агресії РФ постраждали понад 2479 дітей. 616 дітей загинули та понад 1866 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Найбільше постраждало дітей у Донецькій області – 636, Харківській – 480, Херсонській – 202, Дніпропетровській – 226, Київській – 136, Запорізькій – 170, Миколаївській – 118, Сумській — 115 осіб.
Звісно, всі ці цифри не є точними. І вони між собою часто різняться. Бо встановити реальну кількість постраждалих дітей до кінця війни буде складно, або й неможливо. Сьогодні в України немає змоги отримати повну інформацію про те, що відбувається на окупованій території. Водночас щодня жахлива статистика, на жаль, зростає. Через російську агресію щотижня гинуть і дістають поранення щонайменше 16 українських дітей, каже радниця керівника Офісу президента й операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.
Основні причини загибелі та поранення українських дітей – це ракети, артилерійські обстріли та бомбардування житлових районів. Ворог цілить по цивільній інфраструктурі, нехтуючи нормами міжнародного права. Житлові будинки, школи, лікарні та дитячі садочки стали мішенями ракетних ударів і авіабомб. За даними ООН, багато дітей загинули саме внаслідок застосування вибухової зброї в населених пунктах. Драматичний приклад – ракетний удар по місту Умань у квітні 2023 року: серед 23 загиблих було 6 дітей – удар припав на багатоповерхівку, де спали родини з малюками. Обстріл залізничної станції в Краматорську у 2022-му відібрав життя дітей, які разом з батьками чекали на евакуаційний потяг.
Російські війська методично руйнують місця, які мали б бути найбезпечнішими для дітей. Понад 140 освітніх закладів було зруйновано лише за перші місяці війни, а тисячі – пошкоджено. 773 навчальних заклади постраждали від бомбардувань та обстрілів вже наприкінці березня 2022 року, з них 75 – повністю знищені. Ворог нищить школи у великих містах і малих селах, відбираючи у дітей право на освіту та дитинство без страху.
Не гребує агресор і лікарнями: від початку вторгнення під прицілом опинилося понад 800 медичних закладів, зокрема пологові будинки та дитячі лікарні. Наприклад, у Маріуполі авіаударом була зруйнована міська дитяча лікарня і пологовий будинок – кадри вагітних жінок, поранених та в крові, облетіли весь світ, ставши моторошним символом жорстокості агресора.
Але і це ще не все. За даними Національної поліції України, 2068 дітей вважаються зниклими безвісти, а близько 20 тисяч такими, що вкрадені РФ з окупованих українських територій і переміщені у глиб московщини. Ця цифра може бути дуже заниженою. В ініціативі президента України Bring Kids UA, яка займається пошуком і поверненням українських дітей, кажуть, що за даними з відкритих джерел, озвучуваних РФ, підтвердили депортацію з України 744 тисяч дітей. Принаймні такі дані оприлюднені на офіційному сайті ініціативи childrenofwar.gov.ua.