Волинська трагедія знову в центрі польської передвиборчої кампанії

15 Січня 2025, 14:28

Сьогодні, 15 січня президент Володимир Зеленський перебуває з візитом у Варшаві. Польські медіа та посадовці активно висловлюють сподівання, що ця зустріч остаточно вирішить питання ексгумації жертв Волинської трагедії. Низка заяв щодо цього раніше уже з’явилася у публічному просторі. 

Так, кілька днів тому польська радіостанція RMF FM повідомила, що у квітні у колишньому селі Пужники на території Тернопільської області розпочнеться ексгумація останків поляків, що загинули у 1945 році під час Волинської трагедії. Її нібито має провести Фонд «Свобода і демократія», який «два роки тому вже знайшов це місце поховання».

Про прорив у питанні ексгумації напередодні заявляв і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, подякувавши міністрам культури Польщі та України за добру співпрацю. Заступник міністра культури України з питань євроінтеграції Андрій Наджос тоді ділився з агентством PAP, що країни обмінялися списками місць для пошуку та ексгумації останків тіл.

Крім того, наприкінці листопада міністри закордонних справ Польщі та України Радослав Сікорський та Андрій Сибіга ухвалили спільну заяву щодо питання ексгумацій, у якій Україна підтвердила відсутність перешкод для проведення польськими державними установами та приватними особами таких робіт. Однак жодних деталей про відновлення зруйнованої меморіальної таблиці на горі Монастир поблизу села Верхрата у Польщі, де поховані 62 воїни УПА, — а це, як відомо, раніше було умовою України для проведення ексгумацій польських жертв, — не з’явилося.

Перспективу проведення ексгумацій критично прокоментував польський репортажист Войцех Тохман. За його словами, навіть побіжний огляд сайту Фонду «Свобода і демократія» демонструє, що він «не має досвіду в цій неймовірно складній сфері, яка потребує саме знань і досвіду».

«Тобто буде так, як я і очікував: поряд з польськими експертами українцям, зрозуміло, доведеться поставити своїх (відриваючи їх від щоденної професійної діяльності, якої вимагає поточна війна). Туди мають приїхати незалежні міжнародні експерти. Принаймні, це є стандартом у таких процедурах. Там будуть польські прокурори, а отже, і українські прокурори. Буде українська поліція. Робітники, оператори важкої техніки, водії та інші працівники. Будуть політики, журналісти, телевізійники, історики та інші дослідники. Одним словом — натовп», — написав Тохман у своєму Фейсбуці.

Він додав, що всі ці люди будуть повинні десь їсти/спати тощо, тож координати їхнього перебування не стануть таємницею для тих, хто захоче їх дізнатися.

«Цікаво, чи організатор цих ексгумацій — фонд, який займається організацією курсів польської мови на Сході (з усією повагою до нього) — забезпечить безпеку цих десятків людей? Яким чином? Чи купить у Трампа протиракетний щит? Цікаво, який розумний страховик видасть поліс людям, які там працюватимуть? Будь-хто, хто має клепку в голові, на мою думку, не повинен йти туди працювати. У всякому разі, не зараз», — наголошує Тохман.

Крім того, польський репортажист зазначає, що «розкопувати масові поховання — у той час, коли у країні йде війна і щодня звучать повітряні тривоги — про які найчастіше невідомо, де вони розташовані (тому шукати їх заздалегідь, обстежувати місцевість, масово розкопувати) — це накликати на себе ворожий вогонь». Адже велика кількість фахівців і спостерігачів може стати легкою мішенню для російських дронів і ракет.  

«Повага до жертв Волині та їхніх нащадків — це не те, про що йдеться. Це брудна політика, передвиборча кампанія, яка ведеться на чорних кістках, налагодження міжсусідських (домінантних) відносин з країною, яка щодня спливає кров’ю. Це не перемога польської дипломатії. Це демонстрація пихи і зарозумілості Сікорського і Косіняка-Камиша. Нерозумна і аморальна поведінка», — підкреслює Тохман.

Нагадаємо, раніше польські посадовці також зазначали, що якщо Україна не дозволить Польщі ексгумувати останки поляків, то наш вступ до Європейського Союзу «не просунеться далі».