«Волонтери» президента і різне ставлення до COVID-19. Як голосували в Чугуєві

Політика
26 Жовтня 2020, 19:18

На Харківщині, як і в більшості регіонів країни, день виборів минув тихо, спокійно та без серйозних порушень. Особливими вибори зробила епідемія COVID-19. Незадовго до дня голосування низку міст і районів області віднесли до «червоної» зони карантину. Більшість території області – у «помаранчевій». Загалом регіон став одним із антилідерів зі зростання захворюваності. Ця тема стала головною у суперечках політиків на фініші кампанії. 25 жовтня ми прямуємо до невеликого міста на Харківщині – Чугуєва, щоб на власні очі побачити, як дотримуються всіх правил безпеки на дільницях та відбувається процес голосування.

Чугуїв – місто з населенням майже 32 тисячі людей. Ним керує мер Галина Мінаєва, яка обіймає посаду з 2002 року. Відтоді вона ніколи не набирала менше 50% голосів. Чугуївська пані мер не раз змінювала політичне забарвлення. В 2010 році йшла від Партії Регіонів, у 2014-му – від «Нашого краю», а на нинішніх виборах висувається від партії «Слуга народу». Що ж до карантину, то поки що Чугуїв перебуває в помаранчевій зоні обмежень.

Читайте також: Харківщина перед виборами

Наш шлях до міста починається з автостанції АС-6 на околиці Харкова, де колоритний водій з сигаретою в зубах мовчки відраховує решту зі ста гривень. Квиток в один бік коштує 22 грн. За наявністю масок у пасажирів ніхто не слідкує. Десь у третини пасажирів їх взагалі немає, решта ж бодай тримають на обличчі. При цьому автобус MAN на близько півсотні місць заповнений повністю. Дорогою водій ще добиратиме людей, які стоятимуть у салоні. Дорогою водій розповідатиме про те, що через карантин в нього лише 10 рейсів на місяць, а це, мовляв, «зовсім смішно». За вікном над новеньким дорожнім покриттям трапляються рекламні щити з фірмовою символікою «Блока Кернеса».

За півгодини ми вже на автостанції Чугуєва. Неподалік від вокзалу одразу ж виборча дільниця, біля якої навіть невелика черга.

Як і в автобусі, у черзі далеко не всі у масках. Ми підходимо поспілкуватися з людьми. На запитання, чи безпечно в умовах пандемії проводити вибори, літній чоловік твердо відповідає: «Так». Після запитання «Чи безпечно без маски?», втручається його дружина: «Так, безпечно. Безпечно всюди перебувати, не тільки тут». Біля виходу з дільниці також помічаємо дівчину з «5 питаннями від президента». Каже, що не дуже багато людей проходять опитування та переконує, що стоїть біля дільниці виключно на волонтерських засадах.

Читайте також: Вибір не для всіх

Перейшовши дорогу, ми йдемо в приватний сектор Чугуєва. Тут виборчу дільницю організували у школі.

Це єдина дільниця, з усіх відвіданих, де на вході не вимірюють температуру у людей. Прилад просто лежить на столі в голови дільниці. У більшості працівниць маски опущені нижче носа. Серед всіх членів комісії лише одна жінка в одноразових рукавичках. Питаємо в голови дільниці про її думку щодо доцільності виборів в умовах пандемії, безпеку виборців та самих членів комісії.

– Всі приходять в масках, з рукавичками, люди все одно хочуть віддати свій голос. Ми теж зі свого боку намагаємося у всіх вимірювати температуру, всі члени комісії забезпечені засобами захисту. Якщо виборець має ознаки ОРВЗ або температуру, то у нас є окрема кабінка для голосування, яку після такого виборця одразу ж дезінфікують, – каже жінка.

Разом із нами з дільниці виходить і поліцейський. За його словами, все йде спокійно, а якби щось і трапилось, то тут би «такий кіпіш піднявся, що все місто на вухах би стояло». Також він додає, що негативно ставиться до проведення виборів в умовах пандемії.

Голова третьої дільниці, на яку ми приходимо, не надто задоволена присутністю «волонтерки» з опитуванням поруч:

– Прийшла якась незрозуміла дівчина з опитуванням від Зеленського. Вона стала мовчки біля дільниці з цими бланками. Вона не змогла нам надати жодного документа, від якої вона організації, кого вона представляє, хто вона така. Ми її через це нікуди не змогли записати, тому хай собі стоїть і далі там.

«Записати волонтерку» намагалися у спеціальний зошит для обліку всіх журналістів та спостерігачів, які працюють на дільницях. Такий облік відбувається на кожних виборах. Спостерігачі ж кажуть, що на дільниці все максимально спокійно. Жодних зауважень у них немає.

Читайте також: Харків перед виборами

Саме біля третьої дільниці ми й дізналися від «волонтера» президентського опитування певні деталі про організацію процесу в місті.

– У нас є чат, де нас координують, там 56 осіб. Це усі волонтери в місті, вони стоять не постійно. Все залежить від явки виборців на дільниці. Якщо людей мало, то і волонтерів забирали, – розповідає один із «волонтерів».

Він перебуває на місці разом із напарницею. Коли ми питаємо, чи дійсно вони роблять це на волонтерських засадах, то жінка, докурюючи сигарету, тричі повторює, що все відбувається на безоплатній основі. Чоловік, який щойно розповів про чат, у цей момент негативно махає головою, даючи зрозуміти, що все відбувається не безкоштовно. На цьому наша розмова завершується, бо «волонтери» почали збиратися: «подзвонили зі штабу».

Четверта дільниця розташована в одній з кількох будівель школи. Тому знайти її не так уже й легко. Попереду іде жінка, яка й підказала, як пройти. Під час спілкування вона представляється лікаркою місцевої лікарні:

– Я вважаю, що проводити вибори в таких умовах безвідповідально. Ви знаєте, я працюю в лікарні, так от у нас не вистачає місць на всіх хворих. В мене племінниця працює в реанімації, так от ще наприкінці минулого року до них звозили людей, в основному хворих на пневмонію. Тобто це не сьогодні почалося. Воно все продовжується. Екологічна катастрофа йде, розумієте? Все, що ми вдихаємо, весь цей бруд, оце все воно і є. І плюс послаблені імунітети, а при цьому нічого хорошого очікувати не доводиться.

На четвертій дільниці найсерйозніше ставлення до безпеки: всі в рукавичках, маски вище носа, а голова дільниці хвилин п’ять розповідає, що всі маски та рукавички потім підуть в одну з лікарень Чугуєва, де їх утилізують. Прямо під час спілкування технічна працівниця починає обробляти зал. Згодом виявляється, що на цю дільницю також приїздили спостерігачі від ОБСЄ та Німеччини.

Тут і стається єдиний невеличкий конфлікт, який довелося спостерігати. Один із виборців порвав свій бюлетень після того, як йому не дозволили голосувати біля вікна. Члени комісії вирішили скласти порваний бюлетень у файл та зарахувати його як недійсний. Спостерігачі також підтвердили, що окрім цього інциденту інших не було.

Остання дільниця, яку відвідуємо, розташована в двох хвилинах пішки по «втомленому» тротуару від попередньої. Навпроти – пам’ятник художнику Ільї Рєпіну, який народився неподалік Чугуєва. На дільниці зареєстрована найменша кількість виборців, тому там було вельми порожньо. Кажучи про явку виборців, голови дільниць казали про цілком нормальну відвідуваність. Зауважуючи, що на парламентських людей було більше. Як згодом відрапортували у ЦВК, явка в області склала 32,33%.

Порушень на останній дільниці теж немає. Додамо, що ані спостерігачі ОПОРА, ані спостерігачі «Чесно» порушень в Чугуєві також не фіксували.

В інших містах області все також пройшло без істотних порушень. Можна виділити те, що спостерігачу ОПОРА погрожували фізичною розправою в невеличкому Золочеві. Чоловік фотографував свій бюлетень на що спостерігач зробив зауваження. У Лозовій спостерігача ОПОРА не пустили на вечірнє засідання однієї з дільниць. Під час нього розпочався підрахунок бюлетенів. Представник ОПОРА написав заяву до поліції.

Спілкуючись з виборцями, головами дільниць, спостерігачами  та членами комісій, більшість сходились на думці, що проводити вибори в таких умовах – небезпечно. А на питання виборцям, навіщо вони тоді йдуть голосувати відповідали, що треба, що їм не байдуже й що це їхній громадський обов’язок перед державою.