28 січня відбулась пресконференція президента України Володимира Зеленського для іноземних журналістів, анонсована цього ж дня. Тиждень публікує головні тези, які озвучив президент на зустрічі.
На запитання, у яку суму президент оцінює потреби країни, Зеленський відповів, що ключове питання полягає у правильних сигналах. Йдеться не просто про запозичення у інших країн, а інвестиції та фінансові гарантії і суми – не головне. Президент сподівається, що зараз має відгукнутись Франція та США, проте яка це сума конкретно поки невідомо.
"Для стабілізації нашої економіки ми витратимо десь 4-5 мільярдів, на меншу цифру я не розраховую, тому саме така сума нам потрібна", – додав Зеленський.
Заленський сказав, що він розуміє незадоволення деяких країн-членів НАТО нинішньою кризою, "але нам потрібно на щось розраховувати" у контексті безпекових гарантій. Поза тим, ми все одно "розвиваємо нашу армію", а якщо ми не в НАТО, то мусимо захищати себе самі.
"Скажіть відкрито – ми ніколи там (в НАТО – Ред.) не будемо", – сказав Зеленський щодо заяв, які озвучують країни Альянсу у питанні майбутнього прийняття України до НАТО і зазначив, що питання залежить не лише від України.
Щодо того, яких дій чекає глава України від Великої Британії не тільки як країни, яка нещодавно підтримала озброєнням, але й як міжнародного центру відмивання російських грошей, Зеленський відповів, що такі речі відбуваються у багатьох столицях, де є відповідна інфраструктура чи можливості. Проблема, на думку президента, в процвітанні олігархату не лише в Росії, а й на всьому пострадянському просторі. Боротьба з цим явищем в Україні триває, але є "на третьому місці після ескалації, (підняття – Ред.) економіки". Проблеми зриву санкцій Зеленський у цьому не бачить, а використання Лондона для відмивання грошей російських олігархів – внутрішня справа Великої Британії.
Читайте також: У Парижі дев'ять годин тривали перемовини радників лідерів Нормандської четвірки. От, що заявили сторони після події
На запитання, що такого знає президент Зеленський, чого не знає Байден, лідер України відповів, що в "президента незалежної держави можуть бути свої секрети". (Запитання було уточнюючим. На початку пресконференції Зеленський намагався пояснити, що жодного конфлікту з президентом Байденом під час останньої телефонної розмови в нього не сталося. Просто він бачить одне, а Байден інше. Про нібито конфлікт раніше повідомило CNN з посиланням на неназване джерело в Офісі українського президента – Ред.)
Крім того, президент заявив, що диверсійно-розвідувальні групи працюють не лише на Донбасі, але й в багатьох областях України. Психологічний тиск нарощують перед важливими подіями, каже Зеленський, тож це ті питання, з якими ми мусимо працювати.
Прозвучало також питання щодо того, чи може бути правий президент Байден щодо можливого вторгнення Росії в найближчий час. Зеленський відповів, що підозрювати його у приховуванні небезпеки задля збереження економіки не варто, бо це хоч і є пріоритетним, але не першим завданням. "Перш за все я зберігаю людей, потім економіку. Тож для мене це питання таке ж гостре, як і для президента США та інших країн-партнерів".
За його словами, Росія використовує також інші засоби атак на Україну – і в кіберпросторі, і шляхом підриву економіки. Тому про ці напрями не потрібно забувати.
Читайте також: Деякі держави-члени ЄС вважають, що для санкцій проти Росії потрібні серйозніші приводи, ніж кібератаки та внутрішні провокації
"Війна може бути, але давайте ставити три крапки, але не крапку", – сказав Зеленський, додавши, що точно говорити про початок війни наразі неправильно.
"Гібридна війна створює нові загрози й іншим країнам, ми не одні сусіди Російської Федерації. Якщо буде повномасштабна війна, вона буде не тільки з Україною чи на нашій території", – відповів Зеленський на питання про оцінку загрози від агресії Росії.
Також він зазначив, що НАТО – це превентивна санкція, яка потрібна Україні. Щодо шансів колись стати членом Альянсу, Зеленський пояснив, що це "якщо не НАТО", нам мають "показати безпекові гарантії".
Володимир Зеленський зазначив, що не очікує підтримки від партнерів у вигляді кредитів, а от інвестиції будуть сигналом підтримки та віри в Україну.
За словами президента, прийняття до НАТО України може стати великим викликом для Альянсу якраз через загрозу нападу. "Якщо буде повномасштабне вторгнення, яка армія якої країни прийде нас захищати? Ніяка", – сказав він і додав, що в разі повномасштабного вторгнення члени Альянсу будуть змушені теж вступити у війну. "Деякі члени так думають і кажуть, що непротрібно брати Україну…проте війська потім можуть бути на кордонах НАТО".
Щодо ситуації довкола суду над Петром Порошенком, Зеленський заявив, що це може стати великою внутрішньополітичною проблемою: "Те що ви бачите – викликане політичною діяльністю деяких політичних еліт, які займаються своїм особистим піаром. Я не бачив заворушень на наших вулицях", – сказав президент.
Про відмову постачати летальну зброю Німеччиною, президент зазначив, що Україна розуміє історичні та економічні передумови певних дій країни, однак "від Німеччини багато чого залежить. Це і консолідація всередині Альянсу для підтримки України і членства України в ЄС…ми розуміємо, що ви (Німеччина – Ред.) маєте вплив на ці держави, тому очікуємо вашої допомоги в цих напрямках".
Зеленський пояснив, що незважаючи на низку проблем, з якими Україна зіштовхнулася останнім часом (нестача вугілля на підконтрольних територіях, відмова від російського продукту, ескалація, паніка тощо), коли Молдова звернулась по допомогу "бо в нас замерзають люди", ми дали "стільки, скільки вона нас попросила" на противагу країнам ЄС.