За це передбачено адміністративну відповідальність та стягнення штрафу, аналогічно із законом про пропаганду нацистської символіки. Історик, депутат від “Європейської солідарності” та колишній голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович у коментарі Тижню назвав це типовим проявом радянської інерції: “Росія рухається абсолютно совєцкими стежками творення та цементування міфів. Тому і робиться спроба притягнути до відповідальності людей, які ставлять під сумнів міфи про Другу світову війну, що зараз оновлюються в сучасній Російській Федерації”.
Історик зазначив, що для СРСР міфи про війну та особисту перемогу радянських громадян були основою в намаганнях створити радянську націю. У сучасній ситуації в РФ це теж є націєтворчим міфом і певною квазірелігією. У такий спосіб в країні намагаються зупинити неоднозначні погляди на цей період та на факт, що СРСР певний час був союзником нацистської Німеччини.
“Це рецидиви совка в сучасній Росії і ще один приклад того, як добре, що Україна настільки віддалилась від цих наративів, що в нас такі речі не можуть відбуватись”, – відзначив Володимир В’ятрович.
Читайте також: Нові казки нової Росії. Свіжі міфи росіян про самих себе
В бік України від прийняття закону історик передбачає маніпулятивні атаки, але старого зразка, так як більшість з цих наративів досі будуються на створених ще до 1991 року, стверджує Володимир В’ятрович. Це, зокрема, ідея того, що борці за українські борці за незалежність – колаборанти, що Радянський Союз був єдиним послідовним борцем проти фашизму, а всі інші, відповідно, були фашистами і не можуть претендувати на подяку за перемогу у війні. Це активно поширювали за часів Радянського союзу і будуть далі продовжувати це робити.
“Це технологія часів Сталіна, який монополізував поняття антифашиста за собою, а тому всі, хто проти нього – фашисти”, – зазначив у коментарі експерт.