Володимир В’ятрович про День перемоги над нацизмом: «Відмова відзначення разом з Росією нас не розколює, а відколює від Росії»»

Політика
3 Травня 2022, 21:44

На погоджувальній раді фракція «Слуги народу» зайняла принципову позицію, що цей законопроєкт не буде розглядатися, попри те що його підтримано в комітеті, а серед його співавторів є й представники партії «Слуга народу». Як я розумію, ця позиція безпосередньо президента Зеленського. Теза яку до нас доносять, що президент Зеленський нібито побоюється, що ця ініціатива може розколоти українське суспільство. Я вважаю абсолютно абсурдною таку позицію. Тому, що відмова відзначення разом з Росією нас не розколює, а відколює від Росії.

Щобільше. Верховна рада сьогодні пішла навіть далі, у своєму цинічному ставленні до цієї проблеми, коли замість законопроєкту ухвалила пустопорожню заяву про те, що Росія немає монопольного права на перемогу над нацизмом. При тому, що саме монопольне право на перемогу над нацизмом утверджується Росією відзначенням 9 травня. Тобто, зробили пустопорожню заяву, яка не підтверджена жодними інструментами, які могли бути, якби вона була ухвалена разом з законом. Тоді було б зрозуміло для чого ця заява взагалі потрібна.

Мало того, пішли навіть далі. Зараз, на жаль, з середовища Офісу президента і провладної фракції поширюють дезінформацію про те, що, нібито, сьогодні Верховна рада відмовилась від відзначення 9 травня, ухваливши цю заяву. Це абсурд. Тому, що 9 травня є встановлене двома законами. Кодексом закону про працю, де визначено його статус, як вихідного дня і закону про вшанування перемоги України в Другій світовій війні, де визначено, що саме 9 травня є «Днем перемоги». Відтак, жодною заявою поміняти чинні закони не можна. Для того потрібен законопроєкт. Такий законопроєкт було написано мною і тридцятьма депутатами, але його свідомо не ставлять навіть на порядок денний. Очевидно бояться, що поіменне голосування, яке покаже хто не готовий був підтримати перенесення дня перемоги над нацизмом на 8 травня, може різонути по якихсь рейтингах партії «Слуга народу». Дуже символічно, що сьогодні цю пустопорожню заяву одноголосно підтримали представники колишньої ОПЗЖ в парламенті, які тепер називаються «Платформа за життя і мир», коротко «зажим». На жаль, бачимо таку дуже ганебну співпрацю теперішньої влади із відверто колабораціоністськими політичними силами.

Читайте також: Втекти з Гостомеля. Як машина, каналізаційний люк і кілька хвилин тиші врятували життя української родини

І я боюся, що це щира позиція значної частини представників політичної сили «Слуга народу», включно з президентом, які щиро вірять в «празднік побєди». Це їхній світогляд, на жаль. Треба зрозуміти, що українське суспільство після 24 лютого дуже різко змінилося, а парламент той самий який був. У нас парламент в якому більшість людей обиралися під гаслами «какая разніца». Ці люди нездатні на таку швидку революцію. Як на мене, якраз от ставлення до 9 травня і є показником наскільки наносним є зараз оцей їхній підкреслений патріотизм чи навіть русофобія. Серед законопроєктів що пропонують «слуги народу» є пропозиції перейменувати Росію в Московію, чи інші супер антиросійські позиції. Але якраз позиція по 9 травня показує, що все це дуже штучне, наносне. Тому що 9 травня це серце темряви «русского міра». І вони бояться підходити до цього серця темряви. Мені дуже прикро, коли ми маємо такий відважний народ, який часом голими руками зупиняє ворогів і маємо таких народних депутатів, які бояться розв'язувати питання з 9 травня. Навіть більше. Йдуть на такі огидні кроки, пропонують сурогат, на зразок цієї заяви, яка, між іншим, десь на половину є просто скопійована з методичних матеріалів інституту національної пам’яті 2015 року, котрі я особисто писав. Але зараз не 2015 рік, а 2022 рік. Тоді у 2015-му вже саме запровадження 8 травня було великим кроком вперед. У 2022 році треба робити наступний крок і відмовлятися від 9 травня та відзначати тільки 8 травня. Вони натомість ще не дійшли навіть до 2015 року. Копіюють написані мною тексти та представляють їх, як глибоку думку, котра має, нібито, змінити ситуацію з відзначенням 9 травня. Мені це особисто огидно.

Читайте також: Сиресь Боляєнь: «Розвал Росії неминучий, і процес вже пішов»

Ми постійно просимо Європу допомогти нам. Ми сподіваємося на цю допомогу. Ми отримуємо допомогу, до прикладу, від країн Балтії. А в країнах Балтії 9 травня цього року буде днем пам’яті за загиблими українцями від російської агресії. Натомість в Україні 9 травня буде державним святом, яке називається «Днем перемоги». Ми кажемо, що хочемо інтегруватися в Європу, яка 8 травня відзначає день перемоги над нацизмом, а 9 травня відзначає день Європи. Натомість ми 8 травня будемо відзначати день пам’яті та примирення, а 9 травня, ми разом з Росією, будем відзначати день перемоги.

Ми кажемо про те, що Росія страшний агресор і вигадує якусь денацифікацію. Так от, ця денацифікація і російська агресія побудовані на культі «побєдобєсія». Хлопці, які в одностроях російських військ вбивали українців в Бучі, Гостомелі, Ірпені, здебільшого народженні на початку 2000-их років. Вони продукти «побєдобєсія» й виховані на «дєвятом мая». І зараз, в той час, коли вони продовжують нас вбивати, ми будемо разом з ними відзначати 9 травня, тому що це для нас дуже важливо. Таким чином, нам важко самим собі, я вже мовчу про світ, довести, що теза Путіна,  про те, що ми один народ, є фальшива. Цією ключовою для Росії датою, котру ми будемо синхронно з нею відзначати, ми посилюємо тезу Путіна. Так ми «адін народ»… Бачите – у нас навіть «общіє празніки»…