У Сполучених Штатах ще триває підрахунок голосів президентських виборів, однак ключові американські медіа вже прогнозують перемогу республіканця Дональда Трампа. Так, видання CNN, NBC та ABC зазначають, що він отримав 266 голосів, а видання Fox — 277 голосів.
Сам Трамп уже назвав себе президентом США, та заявив, що за його каденції більше не буде жодних воєн, а для Америки це буде золотий вік.
Крім того, з перемогою його вже вітають політики та глави держав. «Вітаю президента Дональда Трампа. Готові працювати разом, як ми вже робили це — з повагою та амбіціями. Заради більшого миру і процвітання», — написав президент Франції Емманюель Макрон.
Тим часом президент Сербії Александар Вучич заявив, що «разом із Трампом протистоятиме викликам, що чекають попереду», а глава МЗС Угорщини Петер Сійярто зазначив, що «перемога Трампа підвищує шанси закінчення війни в Україні мирним шляхом».
Уже привітав Трампа і президент України. «Вітаю Дональда Трампа з вражаючою перемогою на виборах! Пригадую нашу чудову зустріч із президентом Трампом у вересні, коли ми детально обговорили стратегічне партнерство між Україною та США, План перемоги і шляхи припинення російської агресії проти України. Я ціную прихильність президента Трампа до підходу “мир через силу” у глобальних справах. Саме цей принцип може реально наблизити справедливий мир в Україні. Сподіваюся, що ми разом втілимо його в життя. Ми очікуємо на епоху сильних Сполучених Штатів Америки під рішучим керівництвом президента Трампа. Розраховуємо на подальшу потужну двопартійну підтримку України у Сполучених Штатах», — написав він.
Зеленський також додав, що Україна зацікавлена в розвитку взаємовигідної політичної та економічної співпраці, яка принесе користь обом країнам.
«Україна як одна з найсильніших військових держав Європи прагне забезпечити довготривалий мир і безпеку в Європі та трансатлантичному співтоваристві за підтримки наших союзників. З нетерпінням чекаю можливості особисто привітати Президента Трампа та обговорити шляхи зміцнення стратегічного партнерства України зі Сполученими Штатами», — додав Зеленський.
Директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова Володимир Дубовик розповів Тижню про те, що означають попередні результати виборів у Штатах і чого варто очікувати українцям. За його словами, тепер розпочнуться розмови про те, чи то Дональд Трамп у цій виборчій гонці виграв, чи то Камала Гарріс програла, а експерти будуть аналізувати, хто як проголосував з точки зору географії, демографії та інших факторів.
«Виглядає так, що виборча ніч була вдалою для Трампа. Очевидно, що електорат пристав на точку зору, що стан економіки незадовільний через інфляцію та високі ціни. Це, мабуть, головне. Думаю, що побоювання щодо нелегальної міграції теж таки зіграли свою роль. Ну і зміна кандидата у демократів сталась доволі пізно, тож є питання щодо того, чи Камала Гарріс встигла реалізувати вдалу кампанію. І чи змогла донести чітке, зрозуміле повідомлення до виборців», — зазначає експерт.
Володимир Дубовик також підкреслив Тижню, що для України починається тривожний період очікування на повернення Трампа до Білого дому.
«Зважаючи на його послідовну критичну позицію щодо допомоги Україні для тривоги є причини. Також доведеться чекати, щоб побачити, яким саме може стати його “мирний план”», — каже він.
Паралельно із виборами президента у Штатах також відбулися і вибори до Конгресу: переобиралися 34 зі 100 сенаторів та усі 435 законодавці у Палаті представників. За попередніми результатами голосування, республіканська партія отримала контроль над Сенатом США.
Як пише видання Reuters, контроль над принаймні однією палатою Конгресу та Палатою представників гарантував для Трампа те, що республіканці зможуть допомогти йому призначити консервативних суддів та інших державних службовців, якщо він виграє президентські перегони, або заблокувати значну частину порядку денного демократки Камали Гарріс, якби та перемогла.
«Щодо результатів виборів до Конгресу, то треба дочекатися підрахунку всіх голосів. Але, схоже, що республіканці перехоплять більшість у Сенаті. Коли йдеться про підтримку України, то в Конгресі залишиться чимало голосів на її користь, тож багато буде залежати саме від ініціативи президента», — каже Володимир Дубовик Тижню.
Також американці обирають губернаторів одинадцятьох штатів, місцевих законодавців, мерів та представників низки інших муніципальних посад. А деякі штати одночасно проводять й місцеві референдуми із багатьох питань, зокрема щодо законів про аборти, теми податків чи дозволів на вживання марихуани.
Утім, якими б не були результати цих виборів, для України важливо працювати з обома партіями.
«Двопартійний консенсус завжди був для нас важливим, і зараз це і ще більш нагальною потребою. Треба і надалі пояснювати, як підтримка України відповідає американським інтересам», — наголошує експерт.