Видання The Telegraph опублікувало матеріал, у якому назвало кандидатку в президенти США Камалу Гарріс «слабшим союзником у боротьбі з Росією, ніж вважали раніше». Усе через те, що під час передвиборчої кампанії вона «рідко згадує про війну в Україні, віддаючи перевагу розмовам про внутрішні проблеми та — час від часу — про конфлікт у Газі».
«На відміну від Джо Байдена, який побудував свою п’ятдесятирічну кар’єру сенатора на дипломатії та військовому втручанні, вона є політикинею із Західного узбережжя з відносно невеликим інтересом до зовнішньої політики. Є ті, хто занепокоєний тим, що, якщо Гарріс переможе наступного місяця, її увага буде спрямована на інші питання. Якщо вона потрапить у Білий дім, але не зможе забезпечити собі обидві палати Конгресу, малоймовірно, що допомога Україні буде першою в списку її пріоритетів під час торгів з республіканцями», — пише The Telegraph.
Директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова Володимир Дубовик розповів Тижню про позицію Камали Гарріс стосовно України та поділився прогнозами про нових членів Конгресу. За його словами, ми можемо абсолютно розраховувати на підтримку України в разі перемоги Камали Гарріс.
«Вона чітко висловилася про це під час дебатів. Гарріс була й є частиною адміністрації, яка підтримує Україну. Той факт, що вона й досі є членом команди, де бос — чинний президент, частково пояснює її стриманість щодо коментарів на цю тему. Зовнішню політику визначає чинний президент, крапка», — каже Володимир Дубовик.
Володимир Дубовик підкреслив Тижню, що навіть якщо Гарріс виграє вибори, то вона все одно чекатиме із заявами чи якимись новими ініціативами аж до моменту прийняття присяги.
«Це логіка процесу, тим паче враховуючи авторитет і досвід у цій сфері чинного президента. Байден поступився місцем кандидата для Гарріс, що безпрецедентно, і тому вона має виявляти особливу витривалість і повагу до нього», — каже директор Центру міжнародних досліджень.
Ще один момент: якщо вона постійно згадуватиме про підтримку України, то це не додасть їй голосів автоматично.
«Тому вона зосереджує свою увагу на тому, що може додати. Для нас важливо постійно чути про позицію Гарріс, для неї — забезпечити перемогу на виборах. І так, навіть тепер переважна більшість виборців голосуватиме, зважаючи на внутрішні питання», — наголошує Володимир Дубовик.
Видання The Telegraph одним з виявів ігнорування України з боку Гарріс називає той факт, що вона відмовилася в інтерв’ю CBS сказати, що підтримує вступ України в НАТО. «Ми працюватимемо над цими питаннями, якщо й коли це дійде до того моменту», — сказала вона.
Утім, як зазначає Володимир Дубовик, Гарріс сьогодні не може чітко висловитися щодо НАТО.
«Формально позиція Вашингтона є такою, що Україна колись має стати членом НАТО, але щодо того, коли саме це станеться, — залишаються питання. Висловитися з відмінною позицією від Байдена буде некоректно. Тим паче що перспективу членства нині пов’язують певною мірою з перспективами закінчення війни. Тому у Вашингтоні виявляють обережність», — каже він.
Тож, за словами експерта, Гарріс підтримуватиме Україну, якщо її оберуть, але в якому форматі — це стане зрозуміло вже після січня 2025 року. Це частково також залежатиме й від складу нового Конгресу.
«Радикального падіння кількості людей, готових голосувати за підтримку України, від нього очікувати не варто, а надто якщо президенткою стане Гарріс. Якщо ж буде Трамп, то він може тиснути на фракцію республіканців. Але все одно залишаться ті, хто підтримає Україну», — підкреслює Володимир Дубовик.