Влітку Алжир та Марокко розірвали дипвідносини. Відтоді стало ще гірше: конфлікт на кордоні та повноцінна енергетична війна

Світ
5 Листопада 2021, 13:23

31 жовтня відбулося загострення в алжирсько-марокканському протистоянні. Президент Алжиру Абдельмаджид Теббун видав наказ про припинення поставок в Іспанію газу через марокканський газопровід, пояснивши рішення недружніми діями з боку Марокко. Дві арабські країни вже понад 60 років у стані перманентного конфлікту, а в серпні цього року з ініціативи Алжира між ними було розірвано дипломатичні відносини.

Еміратське агентство аль-Арабія повідомляє, що Абдельмаджид Теббун наказав державній нафтогазовій компанії Sonatrach розірвати відносини з марокканською службою електроенергії та води. “Таке рішення ухвалили після отримання лідером рапорту щодо контракту, в якому передбачається матеріальна компенсація за транзит газу в Іспанію через марокканську територію”. Тим не менш, передають також слова інформаційного агентства Алжиру щодо дотримання цією державою зобов’язань по постачанню газу в Іспанію. Це хочуть реалізувати, розширивши пропускну спроможність підводного газопроводу Медгаз, який сполучає держави напряму. Зараз через нього реалізують 8 млрд кубометрів газу на рік, а в найближчій перспективі планується розширення до 10,5 млрд кубометрів.

Читайте також: Дещо про інтереси США та Китаю, ані слова про Росію. Як арабські ЗМІ аналізуюють переворот у Судані

Катарська медіакоропорація аль-Джазіра зачіпає проблему відповіді Марокко на такі дії з боку Алжиру. Вказується, що рішення Алжира не продовжувати роботу з європейсько-марокканським газопроводом не нанесе королівству шкоди, адже “були прийняті необхідні заходи для неперервності електропостачання країни”. Також держава розглядає інші варіанти для забезпечення себе електроенергією. При цьому не вказується, які саме. Також зазначено, що газопровід діє з 1996 року, а завдяки транзиту Марокко отримувало 1 мільярд кубометрів газу на рік, що забезпечувало 97% потреб країни. Половину цього газу надавали як розрахунок за сам транзит, а половину Марокко купувало за пільговою ціною.

Наступною стадією конфлітку стали звинувачення з боку Алжиру у вбивстві трьох людей, передає єгипетська газета аль-Аграм. Алжирське керівництво заявило, що троє громадян загинули в Мавританії внаслідок “варварського  марокканського обстрілу” їхньої вантажівки. Абдельмаджид Теббун пообіцяв, що “злочин не залишиться без покарання”. Справа ускладнюється тим, що “боягузливе вбивство з використанням сучасної зброї” відбулось у “67-му річницю алжирської революції”. Це найбільше офіційне свято в Алжирі. У Марокко такі заяви назвали “порожніми звинуваченнями”, додаючи, що “якщо Алжир обирає шлях погроз та провокацій, Марокко на них не піддасться”.

Читайте також: Фараони на держслужбі

Туніське видання аль-Шурук при цьому зазначає, що “з часу розірвання дипломатичних відносин у серпні, напруга між країнами лише наростала.” Також відзначається, що відносини між регіональними суперниками вже давно не були такими гострими. Редакція аль-Шурук передбачає, що звинувачення з боку Алжиру спричинять подальшу ескалацію. Крім того, видання передає слова міністра довкілля Іспанії (відповідає також за енергетику) Терези Рібери, яка ще 28 жовтня заявила, що “її країна буде залишатись важливим партнером Алжира в різних сферах, зокрема в царинах економіки та енергетики, адже Алжир є ключовим постачальником газу в Іспанію”. Неясно, чи відомо в Мадриді, як події будуть розгортатись надалі, але зрозумілим є бажання Іспанії лишитись осторонь конфлікту.

Між іншим, значне число відомих арабських видань не торкались цієї теми. В тому числі більшість іракських газет, у тому числі аль-Сабах, йорданська аль-Дустур, ліванська телевізнійна станція аль-Джадід пропустили новину. Судячи з висвітлення, криза залишилась переважно проблемою регіону Північної Африки, не особливо зачепивши решту арабського світу.