Власники ЄДАПС стали фігурантами кримінальної справи в США

4 Травня 2015, 16:25

Голова ради директорів консорціуму ЄДАПС Олександр Васильєв та голова консультативної ради цього консорціуму Юрій Сидоренко стали фігурантами кримінальної справи у США.

Згідно з повідомленням, американські слідчі звинувачували Васильєва та Сидоренка в тому, що вони давали хабарі чиновнику Міжнародної організації цивільної авіації, який сприяв розвитку бізнесу ЄДАПС. Міжнародна організація цивільної авіації як спеціалізована установа ООН встановлює, зокрема, міжнародні стандарти безпеки документів для подорожування, таких як закордонні паспорти. Правоохоронні органи США звинувачують Сидоренка та його племінника Васильєва у тому, що вони упродовж 2005-2010 років платили хабарі посадовцю МОЦА Мауріцио Сициліано, що відповідав за проекти, пов’язані з машинозчитуваними документами. Як стверджують слідчі, в обмін на свою допомогу Сициліано отримував "чорну" зарплатню на суму від трьох до п'яти тисяч доларів щомісяця, а також допомогу у працевлаштуванні свого сина у структурах ЄДАПС в Об´єднаних Арабських Еміратах, де проживали Сидоренко і Васильєв.

Серед послуг, які, як стверджують слідчі, надавав Сициліано, було, зокрема, налагодження міжнародних контактів з використанням авторитету Міжнародної організації цивільної авіації. Спираючись на покази свідка у справі, ФБР, зокрема, стверджує, що Сициліано звів представників ЄДАПС з чиновниками у Кенії, які за хабарі дали компанії великий контракт. Згідно з інформацією на сайті ЄДАПС, консорціум створив Інтегровану систему реєстрації населення у Кенії.

Основним проектом, який на замовлення українців активно лобіював посадовець Міжнародної організації цивільної авіації, було запровадження електронних паспортів для працівників "Інтерпола".

11 грудня 2014 року Мауріцио Сициліано було заарештовано в аеропорту Лос-Анджелеса. На той момент Олександр Васильєв вже майже чотири місяці перебував у в´язниці в Швейцарії, очікуючи екстрадиції до США. У січні 2015 року суд першої інстанції, як повідомили у Федеральному відомстві юстиції Швейцарії, відхилив скаргу Васильєва і дозволив екстрадицію. До того у грудні суд відмовився випускати його під заставу. Очікуючи розгляду апеляції, Васильєв оскаржив в американському суді ордер на арешт.

17 квітня цього року Окружний суд північного округу Каліфорнії розглянув скаргу Васильєва і Сициліано. Сидоренка у суді не було – він залишається в ОАЕ, які не мають угоди про екстрадицію зі Сполученими Штатами. Адвокатом співвласника ЄДАПС виступила Марта Берш, яка має досвід розгляду корупційних звинувачень проти українців. Свого часу вона була прокурором у процесі проти Павла Лазаренка.

Суддя, не розглядаючи по суті звинувачень у корупції, скасував ордер на арешт підозрюваних. Його головний аргумент – жоден з інкримінованих злочинів не був вчинений громадянами США чи на території Сполучених Штатів. Гроші переказувалися на рахунки у Швейцарії громадянину Венесуели Сициліано, що проживає у Канаді, Висильєвим і Сидоренком, які є громадянами України, а також острівної держави Сент-Кіттс і Невіс, в якій зареєстровані компанії з консорціуму ЄДАПС. Таким чином, суд визнав, що злочини не підпадають під юрисдикцію США.

Як повідомили у Федеральному відомстві юстиції. Олександр Васильєв, провівши вісім місяців у швейцарській в´язниці, 21 квітня 2015 року був звільнений.

Наразі відомо, що американські прокурори подали апеляцію на рішення першої інстанції.