Владі знову пропонують відмовитися від ідеї змінювати Конституцію на референдумі

10 Липня 2013, 08:33

Про підготовку нової редакції закону «Про референдум» 9 травня було оголошено під час круглого столу «Реформа виборчого права: наслідки для України та її міжнародних партнерів», пише «КоммерсантЪ-Украина».

Експерти Інституту виборчого права, Центру політико-правових реформ, Українського незалежного центру політичних досліджень, консорціуму «Центр UA» та Лабораторії законодавчих ініціатив наполягають на тому, що результати конституційного референдуму не повинні вступати в силу без затвердження Верховною Радою.

«Необхідно передбачити можливість проведення всеукраїнського референдуму з питань зміни Конституції виключно в порядку, встановленому в розділі XIII нинішнього основного закону», – сказано в документі.

Також експерти запропонували визначити кілька видів референдумів (ввести поняття обов'язкових, факультативних, остаточних, зобов'язуючих і консультативних), скоротити з 2 тис. до 500 осіб мінімальну кількість учасників ініціативної групи, а також збільшити термін збору підписів за проведення референдуму із 60 до 90 днів .

В новому законі пропонується передбачити «ефективну систему оскарження результатів референдуму». Крім того, представники громадських організацій вважають за доцільне встановити заборону на проведення референдуму одночасно з черговими виборами. Кілька пропозицій пов'язані з рівним доступом всіх учасників політичного процесу до обговорення питань, які виносяться на референдум.

«Необхідно надати рівні права для здійснення агітації як прихильникам, так і супротивникам пропозицій, винесених на референдум», – наголошують експерти.

Нагадаємо, в листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією та законами України вимог щодо організації і порядку проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.

25 квітня 2013 року депутати трьох опозиційних сил звернулися до Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) з оскарженням цього закону. В опозиції вважають, що за допомогою референдуму президент Янукович прагне змінити політичну систему країни та зміцнити свою владу.

ВАСУ не взяв звернення до розгляду. Згідно з рішенням ВАСУ, це питання підлягає розгляду у КС. Опозиція заявила, що оскаржить цей закон у КС та Євросуді.

Венеціанська комісія вважає, що закон «Про всеукраїнський референдум» не відповідає міжнародним стандартам. «Можна сказати, що практично безмежний перелік питань, які можуть бути винесені на референдум, згідно із законом, є проблематичним з точки зору міжнародних стандартів, які чітко зазначають, що референдум не має використовуватися для підриву встановленого Конституцією розподілу влади», – наголошує комісія.