Влада вирішила будь-що залишити Тимошенко в тюрмі?

Політика
14 Жовтня 2011, 01:04

 

Постанова, підписана слідчим на прізвище Грабник, займає 12 аркушів. На жаль, наше джерело відмовилось надати документ для сканування. Втім, є всі підстави вважати, що вже сьогодні, 14 жовтня, документ буде на руках у захисту Тимошенко, звідки безумовно потрапить у ЗМІ.

Нагадаємо, Служба безпеки України оголосила про порушення справи 13 жовтня. Як заявив на прес-конференції в Києві начальник головного слідчого управління СБУ Іван Дерев’янко, справу порушено 12 жовтня, і тоді ж пред’явлено обвинувачення самій Тимошенко.

Остання заява спростовується як прибічниками екс-прем’єрки, так і законодавством України, за яким обвинувачення пред’являється тільки в присутності захисників.

"Обвинувачення завжди вручається в присутності захисника. Завжди!" – розповів Тижню захисник Тимошенко в «газовій справі», народний депутат Сергій Власенко. – "12 жовтня я був в СІЗО у Тимошенко з другої години дня до вісімнадцятої. Тут у двері пошкреблася дівчинка зі співробітниць СІЗО і сказала: Сергію Володимировичу, кінець робочого дня… Я сказав: гаразд. І вийшов о 18.02. А потім почув по радіо, що Тимошенко намагались вручити обвинувачення".

Слідство звинувачує Тимошенко в тому, що вона перевела борг ЄЕСУ перед Міноборони Росії на суму $ 405 млн 500 тис. на державний бюджет України. Як заявив Іван Дерев’янко, Тимошенко, будучи президентом і фактичним власником корпорації «Єдині енергетичні системи України», за попередньою змовою з колишнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком вчинила замах на розтрату коштів держбюджету України в особливо великих розмірах.

З тексту постанови про порушення справи, однак, видно, що це твердження не цілком відповідає дійсності.

Так, у тексті документа йдеться про те, зокрема, що 1997 року тодішній прем’єр-міністр Павло Лазаренко віддав низку розпоряджень щодо державних гарантій можливих боргів ЄЕСУ на прохання тодішнього керівника корпорації Геннадія Тимошенка, тестя обвинуваченої. Сама Юлія Тимошенко на той час була народним депутатом і формального відношення до ЄЕСУ не мала.

Водночас у тексті постанови сказано, що Геннадій Тимошенко діяв «за вказівкою» Тимошенко Ю. В. Але жодних доказів цього в продемонстрованому Тижню документі не міститься.

На думку депутата Власенка, таким чином влада готує «запасний варіант» на випадок декриміналізації статті 365 КК, за якою Печерський суд Києва 11 жовтня прирік екс-прем’єрку до 7 років ув’язнення.

"Ідеться про те, що Юлію Володимирівну випустять, але незадовго перед тим суд на прохання СБУ винесе постанову про її затримання в цій новій справі, і її, можливо, арештують просто при виході з СІЗО", – припустив депутат.

На думку Власенка, за допомогою нової справи офіційний Київ «намагається показати Європі, що Тимошенко в будь-якому разі сидітиме, що б там хто не робив».

Як уже повідомляли представники СБУ, слідство в «справі ЄЕСУ» триває з червня поточного року, коли до українського уряду надійшов офіційний лист Міноборони РФ з вимогою погасити борг корпорації в розмірі понад $ 405 млн. Саме цей лист і став формальним приводом для перевірки СБУ, що вилилась в порушення нової кримінальної справи.

Водночас, як заявив увечері 13 жовтня в ефірі 5 каналу адвокат Тимошенко Юрій Сухов, терміни позовної давності в цій справі давно спливли. «Строк позовної давності в цивільно-правових угодах і цивільно-правових зобов’язаннях триває 4 роки», – уточнив він.

В СБУ інша думка. «Терміни давності в цьому випадку не минули, оскільки, як відомо, у січні 2009 року Тимошенко вчинила злочин (перевищення влади або службових повноважень), і, відповідно до закону, з того моменту терміни давності притягнення до кримінальної відповідальності перериваються і починають відраховуватися знову», – заявив вже згаданий начальник головного слідчого управління СБУ Дерев’янко.

"Зв’язок між інкримінованим Тимошенко перевищенням службових повноважень 2009 року та діяльністю ЄЕСУ в 1997 році залишається для прибічників опозиціонерки загадкою. Крім того, там сумніваються в обґрунтованості самого порушення справи. «Відповідально заявляю, що в цій справі жоднісіньких слідчих дій СБУ з Тимошенко Юлією Володимирівною не проводила", – наголосив в коментарі Тижню Сергій Власенко.   

Нову справу проти Тимошенко порушено за ч. 2 ст. 15 та ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу, що передбачає покарання до12 років ув'язнення. Цікаво, що раніше в коментарях по цій справі – зокрема, з вуст прем’єр-міністра Миколи Азарова – лунала цифра не в $405,5, а в $450 млн. непогашених боргів ЄЕСУ.