Зокрема, екс-міністр МВС Юрій Луценко заявив, що СБУ порушила проти нього справу за «публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій». За його словами, підставою став заклик до того, щоб із представників Народної Ради була створена нова більшість у Верховній Раді. Причому, опозиційні лідери досить скептично поставилися до цього заклику, тоді як у СБУ вирішили провести досудове розслідування за статтею 109 Кримінального кодексу (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади). Крім того, силовики обрали доволі цікавий спосіб збору інформації – вони звернулися до ЗМІ із проханням "невідкладно надати всі наявні відеоматеріали" із виступами екс-міністра Юрія Луценко на Майдані 22 січня 2014 року.
Нагадаємо також, що минулої суботи в інтерв’ю «Ехо Москви» Луценко вже повідомляв, що «вже було дві спроби арешту: перший – грудневий за організацію масових заворушень, а другий – січневий, я вже диверсант… У мене 110-а стаття – «Замах на Конституційний устрій», 111-а – «На територіальну цілісність», це вже навіть цікаво. Але найголовніша – 113-та – «Диверсії».
31 січня стало відомо про те, що СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом вчинення дій, що спрямовані на захоплення влади. До таких дій силовиків нібито підштовхнуло прискіпливе дослідження матеріалів із серверів офісу "Батьківщини", що були вилучені під час обшуку. У СБУ стверджують, що опозиція заздалегідь спланувала масові протестні акції у Києві та готувала силовий варіант розвитку подій. Мовляв, опозиціонери таким чином вирішили «підірвати авторитет чинної влади та президента».
У партії "Батьківщина" назвали провокацією заяву про запланований характер протестів у Києві та відзначили, що раніше міліція взагалі заперечувала факт обшуку в офісі партії за адресою вул. Турівська, 13, і вилучення серверів "Батьківщини", повідомивши, що обшук здійснювався в комерційній організації за сусідньою адресою в рамках кримінальної справи про шахрайство."Виникає логічне запитання, яким чином вилучені сервери "комерційної структури по сусідньому адресою" зараз перетворилися на сервери "Батьківщини", – дивуються опозиціонери. Тим часом, у СБУ не зважають на подібні заяви й повідомляють, що будуть проводити розслідування упродовж двох місяців.
До речі, це не єдина справа про «захоплення влади». 8 грудня 2013 року в СБУ теж розпочали розслідування у зв'язку з діями, спрямованими на захоплення державної влади в Україні. "У Єдиний реєстр досудових розслідувань внесено дані за фактом вчинення окремими політиками незаконних дій, спрямованих на захоплення державної влади", – розповіли в СБУ. Кримінальне провадження було відкрито по ч.1.ст.109 КК (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, або на захоплення державної влади). Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Відомо також, що на допитах уже встигли побувати народні депутати Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов та інші. Опозиціонери заявили, що звинувачення має політичний характер.
Ще один приклад – справи проти адвоката екс-прем’єрки Юлії Тимошенко Сергія Власенка. Спочатку проти нього відкрили кримінальне провадження про підозру в заподіянні тілесних ушкоджень колишній дружині Наталії Окунській. У листопаді 2013 року Печерський районний суд Києва обрав стосовно Власенка запобіжний захід у вигляді застави в сумі майже 23 тис. грн. Окрім того, захисник Тимошенко змушений був здати закордонний паспорт і впродовж якогось часу залишався невиїзним. Зрештою, після кількох місяців судової тяганини 17 січня справу було закрито «у зв’язку із закінченням строків давності». Проте стало відомо, що проти Власенка почали нове провадження, бо він двічі не випускав Окунську з приміщення. Таким чином, ГПУ розслідує нове кримінальне провадження за статтею за ч. 2 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини). Сам Власенко відразу заявив, що не знає суті нової справи проти нього, однак запідозрив, що, розслідуючи нове кримінальне провадження проти нього, Генеральна прокуратура шукає шляхи для його арешту.
Крім того, силовики останнім часом не на жарт «взялися» за представників Автомайдану. 31 січня стало відомо, що МВС оголосило у розшук активістів Автомайдану за заочними рішеннями судів. Серед осіб, яких силовики розшукують, є син депутата Анатолія Гриценка Олексій. Щодо нього у графі про запобіжний захід зазначено «постанова суду про дозвіл на затримання з метою приводу».