Влада пояснила скасування експортних мит на зерно їх неефективністю

10 Жовтня 2011, 08:28

Про це йдеться у статті "Пошлины рубанули под корень" у газеті "Коммерсант-Украина".

"Збережені мита на ячмінь були тим компромісом, що дає можливість якось наповнювати казну", – вважає Присяжнюк.

Кабінет міністрів раніше очікував отримати від їх введення більше 3 млрд грн, але за період з 1 липня по середину вересня, за даними Мінекономрозвитку і торгівлі, митникам вдалося зібрати лише 546,3 млн грн.

За оцінкою голови комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики Віталія Хомутинніка (Партія регіонів), до кінця року бюджет втратить від скасування мит всього 700 млн грн.

Уряд останнім часом проводив жорстку політику щодо експорту сільгосппродукції. У жовтні-травні експорт зернових обмежували квотами, більшість яких дісталося компанії "Хлібінвестбуд".

З 1 липня були введені мита та скасовано відшкодування ПДВ. Зернотрейдери і сільгоспвиробники неодноразово заявляли про свої втрати і загрози подальшому розвитку агроринку, їх у цьому підтримувало Мінагрополітики. Мінфін і Мінекономрозвитку і торгівлі займали протилежну позицію, намагаючись розширити і продовжити дію мита.

Протягом останніх місяців в Кабміні фактично не реагували на звернення аграріїв, що змусило тих вийти на акції протесту в Києві минулого тижня. У середу сторони сіли за стіл переговорів і протягом дня розробляли компромісний варіант вирішення проблеми.

Сформована в результаті робоча група запропонувала відновити відшкодування ПДВ при експорті зернових і перейти на мита, які стягуються тільки з контрактів, вартість яких перевищує певний рівень (наприклад, для пшениці – $280/т). Але аграрії заявили, що не отримали від уряду конкретних гарантій, що пропозиції будуть прийняті.

Разом з тим Присяжнюк вчора заявив, що міністерство спільно з парламентським комітетом з питань агрополітики та земельних відносин вже працюють над законопроектом, яким передбачається відшкодування ПДВ з 1 січня наступного року.

Нагадамо, 7 жовтня Верховна Рада скасувала експортне мито на окремі види сільськогосподарських культур.