Про те, що держава почала пошук потенційного інвестора для Запорізького алюмінієвого комбінату, «КоммерсантЪ-Украина» розповіли відразу два незалежні джерела.
Співрозмовник у Міністерстві промислової політики повідомив, що за останній місяць пропозиція про спільну роботу на підприємстві була розіслана ряду великих інвестфондів, а також компаніям Rio Tinto Alcan і Alcoa.
«В Alcan вже заявили про потенційну зацікавленість і повідомили, що включаться в процес переговорів, як тільки буде вирішене головне питання – повернення комбінату в державу власність», – повідомило джерело.
Інформацію про те, що пропозиція була направлена Alcan, підтвердило і джерело на ринку, близьке до запорізької влади.
ЗАлК був приватизований 2001 року. Тоді 68% заводу придбав «АвтоВАЗ-Інвест» (пов'язаний з компанією «Русал»), ще 29% були куплені на вільному ринку. Потужності ЗАлКу становлять 100 тис. т алюмінію на рік. Але у квітні 2011 року виробництво металу на підприємстві було зупинено через неефективність – зараз там проводиться тільки катанка з російського алюмінію. В цей час держава намагається повернути ЗАлК. Судовий процес з повернення підприємства у держвласність був ініційований Генпрокуратурою за заявою Фонду держмайна (ФДМ), який восени 2010 року звинуватив «Русал» у невиконанні інвестзобов'язань. Йдеться про повернення $76 млн кредиту, залученого ЗАлКом. Наприкінці травня минулого року Київський апеляційний госпсуд підтвердив вимогу повернути у держвласність акції ЗАлКу, але «Русал» подав касацію, яка досі не розглянута. У ФДМ уточнили, що акції заводу все ще не повернуті у держвласність.
Наприкінці березня цього року голова Запорізької облдержадміністрації Олександр Пеклушенко заявив, що держава продовжить процес повернення заводу.
«З Олегом Дерипаскою (власник «Русалу» – Ред.) на алюмінієвому комбінаті ми ні каші, ні алюмінію не зваримо. Тому моя думка така: необхідно повернути завод державі в законному порядку», – сказав тоді Пеклушенко.
Минулого тижня президент Віктор Янукович пообіцяв, що робота комбінату відновиться найближчим часом.
«Можливо, колишній власник почне виконувати зобов'язання. Можливо, відбудеться зміна власника», – зазначив він.
За словами колишнього гендиректора ЗАлКу Івана Бастриги, одним із можливих варіантів є створення на базі комбінату спільного підприємства з новим інвестором, де державі належав би 51% акцій. Він зазначив, що серед вимог до нового власника буде будівництво власної підстанції, що дозволить знизити вартість електроенергії для комбінату, а також розвиток виробництва фольги і кремнію і вирішення екологічних проблем. Нова інвестиційна програма займе три-чотири роки, каже Бастрига. «Переклад виробництва алюмінію на сучасні технології дозволить вирішити значну частину екологічних проблем і знизить собівартість продукції», – запевнив він.
В «Русалі» заявляють, що готові виконати інвестзобов'язання.
«Але для цього необхідно укласти з постачальником електроенергії контракт з пільговим тарифом на термін не менше 10 років», – зазначила менеджер дирекції зі зв'язків із громадськістю «Русалу» Катерина Годлевська.
З 2008 року комбінат несе збитки і дотується компанією – з того моменту ціни на алюміній в світі знизилися із $3,5 тис. до $1,84 тис. за тонну.
ЗАлК домагався від уряду запровадження диференційованого тарифу на електроенергію, але в Міненерго та Мінфіні виступають проти цього.
Як стверджують в «Русалі», завод як і раніше належить компанії.
«Ми чекаємо рішення суду і впевнені, що воно буде на нашу користь. Що стосується чуток про можливу передачу комбінату якійсь американській компанії, то ми це офіційно спростовуємо», – заявила Годлевська.