За даними віце-прем’єр Сергій Тігіпко, озвученими у жовтні минулого року, загальна «вартість» пільг в Україні сягає близько 160 млрд грн.
При цьому жодного разу при плануванні бюджету на поточний рік така сума на фінансування пільг не закладалася. Максимум уряд орієнтувався щонайбільше на 30 млрд грн.
Скоротити держвидатки на виплату пільг може допомогти монетизація, яка передбачає заміну пільг адресною допомогою.
Автор нагадує, що ще 10 років тому Кабмін Анатолія Кінаха затверджував Стратегію заміни системи пільг на адресну грошову допомогу населенню, яка пропонувала вже 2006-го завершити перехід від системи надання пільг до адресної грошової допомоги.
Однак у жовтні 2004 року уряд, очолюваний прем’єр-міністром Віктором Януковичем, скасував цю постанову.
«Тож саме на Януковичу лежить відповідальність за припинення реформи пільг, що відкинула Україну на 10 років назад. Понад те, коли про потребу в монетизації пільг заговорили в часи прем’єрства Юлії Тимошенко, то саме Партія регіонів стала активним її опонентом», – зазначає автор.
Вже у грудні 2011 року Верховна Рада ухвалила в цілому Закон «Про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2012 рік та основні напрями розвитку на 2013 і 2014 роки», одним із ключових положень якого є монетизація пільг, тобто заміна натуральних послуг, які надаються пільговим категоріям, грошовою адресною допомогою.
Детальніше читайте у статті «Монетизація пільг чи монетизація звичок?».