Уряд готується знову звернутися за фінансовою допомогою до Росії. Як заявив учора перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський, до кінця січня планується новий випуск єврооблігацій на суму $2 млрд. За словами чиновника, це будуть дворічні папери з купоном 5% річних. Облігації викуповуватиме російська сторона у межах міждержавних домовленостей, досягнутих 17 грудня минулого року, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Місяць тому Росія пообіцяла купити до кінця 2014 року українські цінні папери на загальну суму $ 15 млрд. Перший випуск бондів на $3 млрд був здійснений 23 грудня минулого року під 5 % річних. Розміщення двох великих пакетів євробондів на дворічний термін в такий короткий період створить Україні проблеми з їх погашенням наприкінці 2015 – початку 2016 року. Тоді країні доведеться виплатити сумарно $5 млрд.
До того ж минулого тижня міністр фінансів РФ Антон Сілуанов заявив, що подальші кредити Україні можуть надаватися у спеціальних правах запозичення (SDR) МВФ, а не за рахунок викупу єврооблігацій українського уряду за долари США.
Розміщення чергового випуску єврооблігацій полегшить Мінфіну проведення планових виплат за зовнішніми валютними боргами, в першу чергу – перед МВФ. Дві найближчі виплати фонду очікуються 30 січня та 12 лютого. У цей період уряд повинен перерахувати МВФ $724 млн, а Нацбанк – $281 млн. Єдина у I кварталі виплата за облігаціями внутрішньої держпозики з номінованих у іноземній валюті, вже здійснена: вчора Мінфін виплатив $220,3 млн.
Наступний пік виплат за держборгом очікується наприкінці квітня – початку травня. До цього належить лише невелике погашення боргу перед МВФ в березні на $191 млн. В уряді мають намір заздалегідь потурбуватися про залучення грошей для фінансування цих виплат. За словами Мярковського, третій випуск "російських" євробондів може відбутися ще в I кварталі.
Прагнення української влади залучити якомога більше російських кредитів може бути пов'язано не лише з прийдешніми погашеннями або проблемами з фінансуванням держбюджету, але і з пошуком валюти для збільшення резервів НБУ і можливості підтримки національної валюти.
"Для утримання курсу Нацбанк потребує посилення резервів. Тим паче, цілком ймовірно, що найближчими місяцями тиск на курс лише посилиться", – відзначає аналітик кредитного агентства "Кредит-Рейтинг" Світлана Рекрут. Завдяки попередньому розміщенню "російських" євробондів резерви НБУ в грудні збільшилися на рекордні $1,6 млрд і станом на початок нинішнього року становили $20,40.
Експерти також бачать політичне підгрунтя у такій поспішності. "Поспіх Мінфіну – нормальна стратегія позичальника. Хоча загальний обсяг кредитної лінії обговорений, а особливої потреби у коштах немає, завжди краще отримати гроші відразу. Тим більше що залучення чергового траншу дозволить частково зняти різні спекуляції навколо цього кредиту: дадуть його чи ні, а якщо дадуть, то на яких умовах", – пояснив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
"Нинішнє політичне загострення може призвести до міжнародного неприйняття підтримки нинішньої української влади. Тому в Мінфіні прагнуть залучити кошти по максимуму", – уточнив керівник економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.