Після прибуття на батьківщину для відбування покарання, засудженого лейтенанта Раміля Сафарова помилували, а міністр оборони Азербайджану присвоїв йому звання майора.
Після цього Вірменія заявила, що подасть скаргу на помилування вбивці до Мінської групи ОБСЄ, яка займається вирішенням конфліктів Єревана і Баку.
Водночас сотні людей вийшли на протест до консульства Угорщини в Єревані, спалили угорський прапор і закидали будівлю яйцями, помідорами і дрібними монетами.
Крім цього, 1 вересня президент США Барак Обама висловив глибоку стурбованість помилуванням убивці й заявив, що це рішення Азербайджану суперечить зусиллям, що мають на меті зняти регіональну напруженість і досягти примирення.
Вашингтон також вимагає пояснень від Будапешта через видачу засудженого, повідомив речник Білого дому.
Як повідомлялось, Вірменія призупила дипломатичні відносини з Угорщиною – після того, як Будапешт видав Азербайджану Раміля Сафарова.
«Вірменський народ не пробачить цього», – заявив президент Вірменії Серж Саргсян на екстреній нараді зі співробітниками акредитованих в країні диппредставництв.
У 2006 році Сафаров був засуджений угорським судом до довічного ув'язнення з можливістю умовно-дострокового звільнення не раніше як через 30 років. За словами самого Сафарова, він вирішив убити вірменського військовослужбовця Гургена Маркаряна через те, що той нібито неодноразово прилюдно ображав азербайджанський народ і його патріотичні почуття.
І Сафаров, і Маркарян були слухачами курсів англійської мови, організованих Університетом національної оборони Угорщини в рамках програми НАТО «Партнерство заради миру».
Відносини Вірменії й Азербайджану напружені історично. Останніми десятиліттями ця напруженість особливо висока через проблему Нагірного Карабаху.
Внаслідок війни за Нагірний Карабах на початку 1990-х років, Азербайджан втратив контроль над більшою частиною цього регіону і ще над значною частиною своєї території поза ним.
У конфлікті загинули близько 30 тисяч людей. Вірменія й Азербайджан досі не вирішили цей конфлікт.