Візит Волкера в Україну. Про що говорив спецпредставник Держдепу з українськими політиками

Акценти
26 Січня 2018, 12:10

Спеціальний представник Державного департаменту Сполучених Штатів Америки Курт Волкер 23 січня прибув до Києва з чотириденним візитом, під час якого провів зустріч з президентом Петром Порошенком, українськими посадовцями та звільненими з ОРДіЛО заручниками.

 

Тиждень.ua зібрав основні теми, які спецпредставник Держдепу обговорив під час свого візиту до України.

Реінтеграція Донбасу.  Спецпредставник Держдепу США заявив, що закон про деокупацію Донбасу впорядковує військову операцію та формалізує права українців, які проживають в окупованих районах Луганської та Донецької областей. На думку Волкера, цей закон просто описує існуючу ситуацію. 

 

"Він не додав нічого нового. З тактичної точки зору можна сперечатися, наскільки корисним є цей крок. Але фактично він нічого не змінює", – зазначив Волкер, відповідаючи на запитання, що він думає про цей закон, в якому Росія називається "країною-агресором", – заявив Волкер.

 

Крім того, спецпредставник Держдепу наголосив на тому, що бойові дії на сході України не є громадянською війною.

 

"Російськомовні люди живуть у різних регіонах України, і між ними не виникає конфліктів і немає дискримінації. Натомість конфлікт зачепив лише один регіон. Чому? Тому що він почався з гібридної війни, з дрібномасштабного вторгнення Росії в Україну",-  зазначив Волкер.

 

Волкер вважає, що Росія не має наміру окупувати всю територію України, а переслідує радше політичні цілі – "дестабілізувати Україну, впливати на політику Києва і спробувати вбити клин між Україною і Заходом".

 

Миротворці ООН на сході України.  Посланник президента США по Україні це питання обговорив з президентом Петром Порошенком.

 

Під час зустрічі було висловлене серйозне занепокоєння у зв’язку з відсутністю прогресу у виконанні Росією безпекових положень Мінських домовленостей. Наголошувалося, що Москва має нарешті продемонструвати політичну волю до мирного врегулювання та погодитись на розміщення миротворчої місії ООН на окупованому Донбасі, включно з неконтрольованою ділянкою українсько-російського державного кордону.

 

Звільнення українських заручників.  Американський спецпредставник разом із посом США в Україні Марія Йованович зустрілися із звільненими українськими заручниками. Ключовою темою зустрічі було звільнення всіх, хто залишився у в'язницях ОРДіЛО і Росії. 

 

Звільнені військові передали американським партнерам лист від родин хлопців, які ще залишаються в тюрмах. Вони просили докласти всіх можливих зусиль, аби витягти усіх бранців. Звільнені військові розповіли Волкеру та Йованович про тортури і знущання.

 

Мінські угоди.  Волкер заявив, що санкції проти Росії ще не спрацювали, але будуть завдавати країні шкоду з плином часу.

 

"Я б не сказав (що санкції не працюють – Ред.), я б сказав, що вони не спрацювали, але це інше. Думаю, в Росії багато хто усвідомлює, що санкції негативно впливають на їх країну. І вплинуть ще більше, якщо обмежувальні заходи відновлюватимуть і далі. А це так і буде. ЄС регулярно продовжує санкції, США додадуть до списку нові імена. Я думаю, що всі розуміють, що з плином часу це завдаватиме Росії шкоду, і в Росії хочуть, щоб санкції зняли, але умовою для їх виконання є фактичне виконання Мінських домовленостей ", – сказав Волкер.

 

Він підкреслив, що мінські угоди дуже важливі, проте, на його думку, в Україні вважають, що мінські угоди провалилися, так як вони не привели до завершення конфлікту.

 

Оборона. Спецпредставник США зустрівся з начальником Генерального штабу ЗСУ Віктором Муженком. Під час зустрічі Муженко поінформував американського дипломата про поточну ситуацію на Сході України. Сторони обмінялися поглядами щодо актуальних питань регіональної безпеки та перспектив розвитку двосторонніх відносин між Україною і США в оборонній сфері.

 

Окремо Волкер сказав, що США прийняли рішення про постачання Україні протитанкових комплексів Javelin через відмови РФ сприяти припиненню конфлікту на Донбасі. Він зазначив, що Україна має право захищатися.

 

"При відсутності прогресу в переговорах вкрай важливо усвідомлювати, що Україні необхідно бути успішною країною. У неї є право захищатися, вона – частина міжнародного співтовариства, і ми будемо це підтримувати, – додав спецпредставник США.

 

Відновлення виплат. Волкер закликав українську владу відновити виплати пенсій громадянам, які залишилися на тимчасово окупованій території Донбасу, та вимушеним переселенцям. Він наголосив на необхідності дотримання прав і свобод людей, які мешкають на тимчасово окупованій території.

 

Спецпредставник США підтримав позицію Комітету ВРУ щодо відновлення виплат, а також щодо відновлення мобільного зв`язку на окуповані частині території Донбасу. Це могло б допомогти йому в переговорах з представником Росії Владіславом Сурковим.

 

Плани. У п'ятницю, 26 січня, спецпредставник США з питань України Курт Волкер зустрінеться з помічником президента РФ Владіславом Сурковим у Дубаї (ОАЕ).

 

Це буде уже четверта зустріч політиків, до цього вони проводили переговори 21 серпня 2017 року у Мінську, а також 7 жовтня і 13 листопада у Белграді.

 

96