Вітаутас Ландсбергіс: У Росії зараз повний фашизм

7 Травня 2015, 20:35

Україна ж повинна сильно прагнути бути відмінною від Росії і за формою державного устрою, і за характером економіки. Про це в інтерв’ю "Українському тижневі" заявив перший голова Сейму незалежної Литви і донедавна євродепутат Вітаутас Ландсбергіс.

"Ситуація у вашому суспільстві частково є типовою, але нетипове – це високий духовний підйом. Зараз перед Росією постало питання: втримати, чи відпустити колишню колонію. Коли Україна  визначилась, що хоче бути іншою, тоді проти неї застосували військову силу. Це був перший період конфронтації, який міг виглядати дещо образливо. Але це була історична перемога, ім’я якій – становлення української нації. Так її бачив я. Так постала Україна. Не просто географія чи якісь люди, що мешкали на її території, а загальна воля, свідомість, що об’єднала людей, незважаючи на мовні чи релігійні відмінності. Ця перемога ще зберігається, але з’являються випробування психологічного опору та довіри до будівництва своєї країни. Важливо, чи прийде розчарування і, можливо, злоба. Якщо таке трапиться – це буде погано. На це і розраховує ворог", – зауважив Ландсбергіс.

За його словами, у Литві була дуже схожа ситуація, але у меншому масштабі.

"Ми потрапили у блокаду, метою якої було зруйнування всього, аби народ повстав проти тих, хто бажав незалежності. Цього не трапилось, тому що розпад (Радянського Союзу – ред.) був невідворотнім. На початку 90-х нам вдалося уникнути хаосу (тобто свободи без демократії). А Росії – ні. Прагнення до свободи і часткова свобода за часів Єльцина у перші роки, але без відчуття справедливості та панування права, межувало з розчаруванням людей. Так було колись у 20-і роки у Німеччині та Італії, а після «холодної війни» – у Росії. Це був прихід популізму у вже відомих нам формах фашизму", – пригадав Ландсбергіс.

"У Росії зараз повний фашизм. Україна ж повинна сильно прагнути бути відмінною від Росії і за формою державного устрою, і за характером економіки. Потрібно відходити від диктаторської економіки, такої собі латиноамериканської системи з дуже багатими генералами. Місцеві генерали, тобто олігархи, можуть мати певні передумови, аби прийти до влади, але потім повинна відбутись перевірка, яка виявить, чи буде він таким багатим диктатором, чи ні. А у Росії було по-іншому. Прийшов диктатор", – наголосив екс-голова Сейму Литви.

Детальніше читайте у черговому номері журналу «Український тиждень».