Вісь прагматичного зла. Навіщо Іран допомагає Росії

Світ
19 Жовтня 2022, 13:21

Протягом останніх тижнів українці добре відчули наслідки співпраці між Росією та Іраном. На українські міста масово посипались дрони іранського виробництва Shahed-136, передані Тегераном Москві. Крім того, у західній пресі стали з’являтись повідомлення про те, що Іран готується надати РФ ще й балістичні ракети. По суті, Ісламська республіка стала першою цілком незалежною від РФ державою, котра постачає їй зброю. Можна довго говорити, що іранський та російський режими «близькі по духу», що диктатури тягнуться одна до одної і таке інше. Але це навряд чи може бути достатнім поясненням того, чому Іран наважився відкрито вступити в російсько-українську війну, знехтувавши супутніми ризиками та збитками. Розглянемо, що з цього приводу пишуть експерти.

Найпростіше пояснення полягає в тому, що Іран поспішив на допомогу Путіну заради банальної демонстрації сили та реклами власного військово-промислового комплексу. Продаючи Росії зброю, котра потім проходить випробування в умовах реальної війни (причому супротивник – Україна – в усіх сенсах є близьким до НАТО), Тегеран зміцнює свої позиції на ринку озброєнь. Про це зокрема пишуть у одному з матеріалів інформаційної агенції Таснім, пов’язаної з Корпусом вартових ісламської революції. «18 жовтня, виступаючи у військовій академії в Тегерані, генерал-майор Ях’я Рахім Сафаві, вищий військовий радник лідера ісламської революції аятолли Сейеда Алі Хаменеї, сказав, що іранські збройні сили настільки майстерно застосували науку та технології, що вони зміцнили владу в різних сферах», – пише видання, передаючи слова генерала: «Сьогодні ми дійшли до того, що 22 країни світу вимагають придбати в Ірану безпілотні літальні апарати». У матеріалі також непрозоро натякають, що саме продаж іранських БПЛА Росії зробив Ірану таку рекламу.

Читайте також: Україна, Сирія, безпілотники. Чого Путін добивався у Тегерані

Існує також версія, що підтримка Росії спрямована передусім на внутрішню іранську аудиторію. В Ісламській республіці вже близько місяця тривають антиурядові протести, яким офіційний Тегеран поки не зміг дати раду. У цьому контексті оглядач The New York Times Ніл МакФаркухар, пише: «Для Ірану використання росіянами його безпілотників є сигналом для внутрішньої аудиторії, включно з тими, хто тижнями протестує проти обмеження прав жінок і особистої свободи. Уряд намагається показати іранцям, що він не слабкий і не наляканий зовнішнім тиском і погрозами».

Основним аргументом експертів проти того, що Іран буде далі поглиблювати зв’язки з Росією, був певний прорив у переговорах по Ядерній угоді. Якщо підписання Спільного всеосяжного плану дій таки відбудеться, з Ірану буде знято частину санкцій, країна в тому числі отримає вихід на європейські нафтові ринки. Втім, політолог Фаїзе Форутан у статті для Europian Council On Foreign Relations пише, що «переговори з Іраном фактично призупинені до закінчення проміжних виборів у США, але навіть після них для Джо Байдена буде неможливим отримати підтримку для поновлення угоди, якщо ракети, поставлені Іраном, будуть обстрілювати українські міста». Форутан також ставить під питання правильність розуміння Заходом дійсного ставлення іранського керівництва до підписання угоди: «Захід працював, виходячи з припущення, що Іран хоче продовжити ці переговори та скасувати західні санкції, які завдають шкоди, але багато хто навколо нинішнього іранського керівництва хоче відмовитися від будь-яких натяків на покращення відносин із Заходом і натомість створити довгострокову угоду – стратегічний союз з Росією та Китаєм».

Читайте також: Близькосхідний фронт російсько-української війни

Свою точку зору мають і експерти з Близького Сходу. Для оглядача видання аш-Шарк ал-авсат Таріка аль-Хомаєда така поведінка Ірану є цілком логічною та очікуваною. Він пише, що це «ті самі безпілотники, які використовували лояльні до Ірану терористичні угруповання, будь то Хусити, Хезболла, Сили народної мобілізації чи Асаеб Ахель Аль-Хак. Ними завдавались удари по території Саудівської Аравії, Еміратів, Іраку та інших держав». Звертаючись до країн Заходу, аль-Хомаєд ставить в’їдливе питання: «Зараз ви стурбовані безпілотниками Ірану, переданими Росії, після багатьох років, які ми витратили, переконуючи вас, що вони становлять для нас небезпеку… Чи Європа важливіша за решту світу?». Підсумовуючи, аль-Хомаєд закликає забути назавжди про «помилку Обами» – так він називає Ядерну угоду – та накласти на Іран потужні санкції, зробивши неможливим подальший терор Тегерану в Європі та Азії.

Також існує досить популярна версія про те, що Іран передає РФ зброю в обмін на ядерні технології. Втім, вона майже не розглядається авторитетними виданнями та серйозними експертами. Для цього є дві причини. По-перше, немає жодних свідчень того, що обмін технологіями або передача Ірану певних комплектуючих справді відбувається. По-друге, досить поширеною є думка, що Іран в цілому вже готовий до ядерних випробувань, бракує лише наказу керівництва країни, яке тягне час, побоюючись політичних наслідків. На користь такої версії слугує і те, що Білий Дім ще в квітні повідомляв про майже повну готовність іранської ядерної зброї. У цьому контексті російська допомога в ядерній програмі стає непотрібною.

Позначки: