Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Вірус роз’єднання

27 Березня 2020, 12:27

Як стверджують прокремлівські сайти, удосталь прикладів того, що пандемія — це вишукана змова для того, щоб перекрутити результати судового розгляду справи MH17 у Нідерландах. Ще одна версія: неоліберали, що керують світом, дозволяють епідемії ширитися, бо їм байдуже до бідних людей. А ось що нещодавно писали у Twitter: «CDC (Центри з контролю та профілактики захворювань США. — Ред.) були захоплені зненацька. Коли був нульовий пацієнт у США? Скільки осіб інфіковані? Як називаються лікарні? Може, це американська армія спричинила епідемію в Ухані. Будьте прозорими! Оприлюдніть свої дані! США завинили нам пояснення!».

Це допис не якогось маргінального любителя теорій змови, а з акаунта у Twitter речника міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцязана. Він також схвально твітнув посилання з маразматичного сайту Global Research, де кажуть, що 11 вересня було справою глобалістів і «криптократія вакцин» труїть наших дітей.

 

Читайте також: Пожежа в сусідів. COVID-19 у Польщі

З одного боку, усе це нонсенс. Почнімо з того, що будь-хто, маючи зайвих десять секунд на пошук в інтернеті за запитом «EU Coronavirus response» («реагування ЄС на коронавірус»), може побачити, що робить Єврокомісія. Імовірно, цього замало, але за правилами ЄС охорона здоров’я — відповідальність державної влади кожної країни-члена. Якщо ви засуджуєте рішення про заборону Німеччини на експорт медикаментів в Італію, винуватити слід уряд Анґели Меркель, а не когось у Брюсселі.

Важливі досягнення європейської інтеграції за останні 30 років ідуть шкереберть. Страх перед вірусом спричинив посилення прикордонного контролю на рівні, небаченому з 1990-х років. Єдиний ринок розвалюється. Єврозона котиться у прірву

Та в боротьбі за увагу громадськості такі нюанси губляться. Заголовки ЗМІ замайоріли новиною про термінові поставки медикаментів з Китаю до Італії, а також про кепську прес-конференцію Крістін Лаґард — нової глави Європейського центрального банку. Натякнувши, що фінансові труднощі Італії — провина італійців, Лаґард підкреслила, що для європейських інституцій правила справді переважають над співчуттям. Не тільки Південна Європа почувається покинутою. На польському державному телебаченні хвалили Китай і заявили, що ЄС «безпорадно розводить руками» та переклав «тягар боротьби (із вірусом) на країн-членів». Польські євроскептики — як ліві, так і праві — вторують у схожому руслі. Ніхто наче й не завважив, що Польща отримає непропорційно щедру виплату обсягом €7,5 млрд від нового антикризового фонду ЄС із бюджетом €37,3 млрд.

Думки мають наслідки. Важливі досягнення європейської інтеграції за останні 30 років ідуть шкереберть. Пам’ятаєте Шенгенську зону? Неспроможність запровадити належну міграційну політику завдала їй одного удару. Тепер страх перед вірусом спричинив посилення прикордонного контролю на рівні, небаченому з 1990-х років. Єдиний ринок розвалюється, — нехай наразі тільки у вузькому секторі медичного забезпечення, — зокрема через дивний вияв безвідповідального егоїзму Німеччини. Єврозона котиться у прірву. Економіка Італії надто обтяжена боргами, щоб її рятувати, але й надто велика, щоб махнути на неї рукою.

 

Читайте також: Іспанія проти COVID-19: Тиждень на карантині

Засудження дезінформації цього не спинить. Дії та слова мають бути сміливішими й вигадливішими. Чи може НАТО розглянути варіанти координації військового медичного потенціалу для підтримки найбільш постраждалих країн? Як щодо заклику до міжнародної солідарності, щоб зібрати гроші для збіднілих і знедолених унаслідок соціальних та економічних наслідків пандемії? Ще до того, як рівень смертності сягне високого рівня, ми впадемо у відчай та втратимо мужність на користь наших ворогів. 

 

—————

Спільна проблема змушує лідерів провідних країн разом шукати рішення. Так, 18 березня відбулися позачергові переговори, в яких взяли участь президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, канцлерка ФРН Анґела Меркель, президент Франції Емманюель Макрон і прем'єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон. Згідно із нинішніми вимогами, перемовини відбулись у форматі відеоконференції. Головною темою їх стала протидія поширенню коронавірусу. Зокрема, обговорювалися деталі режиму закриття кордонів ЄС, яке триватиме щонайменше 30 діб і стосуватиметься необов’язкових поїздок. Крім того, лідери держав обговорили поточну безпекову ситуацію в Сирії, можливість організації гуманітарної допомоги для мешканців її провінції Ідліб, питання біженців та нещодавні події в Лівії.

Позначки: