Віртуальний реверс газу запрацював між Україною та Польщею

24 Січня 2020, 12:56

Запрацювала угода між операторами газотранспортних систем України та Польщі, яка дозволила розпочати віртуальний реверс газу. Про це 24 січня повідомив генеральний директор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон на своїй сторінці у Facebook.

 

За його словами, уже почалися поставки газу з Польщі через газовимірювальну станцію Дроздовичі.

 

"Скажімо, якщо є заявка на транзит газу з РФ до Польщі в обсязі 9 млн куб. м на добу і в цю ж добу є заявка на імпорт газу з Польщі в обсязі 2 млн куб. м, то фактично транспортується через кордон лише 7 млн куб м (9-2)", – написав генеральний директор "Оператора ГТС України".

 

 

Раніше не можна було робити такі операції через транзитний контракт "Газпромом", тому Україна була фізично змушена вивозити всі обсяги газу в Польщу через Дроздовичі та завозити потрібні обсяги через пункт Германовичі. Це вимагало витрат на прокачування газу, а обсяги поставок були обмежені технічними можливостями трубопроводу Германовичі.

 

"Зараз таких обмежень немає, і ми можемо шляхом віртуального реверсу імпортувати весь обсяг газу, який фізично йде з України в Польщу (зараз це 9 млн куб. м в добу, в минулому році середній транзит в Польщі був 12 млн куб. м)", – зазначив Макогон.

 

Макогон пояснив, що імпорт з Польщі включає в себе імпорт газу з польського LNG терміналу. Таким чином, вже зараз комерційно Україна може імпортувати шляхом віртуального реверсу до 9 млн куб м на добу або 3,3 млрд куб. м газу з польського терміналу. За його словами, фізично українська ГТС готова приймати з Польщі до 6,6 млрд куб. м на рік, але поки Польща, до завершення низки робіт у польській ГТС, може поставляти фізично тільки близько 2 млрд куб. м.

 

"Очікуємо, що найближчим часом віртуальний реверс відкриється і в Словаччині, і в Угорщині. Оператори цих країн працюють над цим завданням. З нашого боку ми вже готові", – повідомив Сергій Макогон.

 

Нагадаємо,  що Україна підписала контракт на транзит газу з РФ до Європи на п’ять років. Мінімально гарантована прокачка, за словами Зеленського, становить 65 мільярдів кубометрів газу в перший рік і по 40 мільярдів у наступні чотири.