Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що до кінця тижня в Україну має надійти 2,93 мільйона доз вакцини проти коронавірусної хвороби Moderna від глобальної ініціативи COVAX. Натомість в деяких країнах від цієї вакцини відмовляються, через те, що менінгіт і міокардит є рідкісними побічними ефектами.
Влада Данії з метою безпеки припинила робити щеплення вакциною компанії Moderna проти COVID-19 підліткам до 18 років. В Управлінні охорони здоров'я Данії заявили, що таке рішення схвалили " як запобіжний захід". Однак близько тисячі данців віком до 18 років зробили щеплення препаратом Moderna.
Швеція теж припинила застосування вакцини компанії Moderna – серед осіб віком до 30 років через ризик виникнення проблем із серцем. Однак місцеве Управління охорони здоров'я зазначило, що кількість зареєстрованих таких випадків дуже невелика, як і ризик виникнення побічних ефектів.
Фінляндія також призупинила щеплення чоловіків у віці до 30 років вакциною Moderna Spikevax у зв’язку з ризиком розвитку запалення серця. Інститут охорони здоров'я та соціального захисту Фінляндії зараз рекомендує молодим чоловікам робити щеплення вакциною від Pfizer/Biontech.
Тим більше, якщо людина отримала першу дозу вакцини виробництва Moderna, то другою дозою може отримати препарат від Pfizer/Biontech.
Читайте також: Провідні світові медіа пишуть про Україну. Приводів для гордості немає: згадують фейкові сертифікати вакцинації
За словами представника Національного інституту з питань охорони здоров’я Фінляндії Міка Салмінена, дослідження показало, що чоловіки у віці до 30 років, які отримували Moderna Spikevax, мали дещо вищий ризик розвитку міокардиту, ніж інші. Однак міокардит (запалення серцевого м’яза), зазвичай, проходить самостійно протягом кількох днів.
Нові дослідження
Дослідження Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC) показало, що вакцина Moderna є найбільш ефективною проти госпіталізації COVID-19, хоча всі три вакцини забезпечують «істотний захист».
Вчені підрахували, що захист вакцини Moderna проти госпіталізації складпє 93 відсотки, тоді як ефективність вакцин Pfizer-BioNTech і Johnson & Johnson становить 88 відсотків і 71 відсотків відповідно.
У дослідженні взяли участь понад 3600 дорослих, які були госпіталізовані в 21 лікарню США в 18 штатах в період з 11 березня по 15 серпня. З них 1682 отримали позитивні результати тесту на COVID-19, тоді як інші вважалися контрольними. Дорослі з ослабленим імунітетом не були включені в дослідження.
Більшість учасників (64%) були невакцинованими. Майже 13% були повністю вакциновані двома дозами Moderna, 20% були повністю вакциновані щепленням Pfizer і 3,1% були повністю вакциновані дозою Johnson & Johnson.
Ефективність вакцини серед реципієнтів Moderna досягла 93% від 14 до 120 днів після другої дози і дещо знизилася до 92% приблизно через чотири місяці.
Також дослідники задокументували більший спад ефективності серед щеплених Pfizer-BioNTech, що свідчить про нижчу загальну ефективність вакцини. Уколи Pfizer вважалися ефективними на 91% від 14 до 120 днів після другої дози і лише на 77% через 120 днів.
Вчені зазначили, що очевидна більша ефективність вакцини Moderna може бути пов’язана з більшим вмістом мРНК у вакцині Moderna або різницею в часі між дозами. Вацкиновані Moderna отримують другу дозу через чотири тижні, а Pfizer-BioNTech через три.
У дослідженні також проаналізували рівні антитіл у 100 здорових добровольців у трьох лікарнях через два-шість тижнів після вакцинації та виявили, що рівень антитіл проти RBD у вакцині Moderna вищий, ніж у двох інших продуктах. Показник антитіл IgG був подібним у реципієнтів вакцини Moderna та Pfizer, які були вищими, ніж у реципієнтів Johnson & Johnson.
CDC написав, що вакцини з мРНК, Moderna і Pfizer-BioNTech, «забезпечують більший захист», ніж вакцина Johnson & Johnson.