Вірменський Майдан чи економічний протест? Як світові ЗМІ відреагували на мітинги у Єревані

24 Червня 2015, 14:23

Видання The Washington Post пише про те, що протести у Вірменії є наймасштабнішими з часів мітингів після обрання президентом країни Сержа Саргсяна у 2012 році. У статті зазначають, що нинішні акції є менш структуровані, ніж післявиборчі, однак резонують із сучасною політичною ситуацією.

«Вірменія отримує понад 20% національного доходу від грошових переказів з Росії і приєдналася до очолюваного Москвою Євразійського економічного союзу раніше цього року. Країна особливо чутлива до змін в російській економіці, і її валюта, драм, постраждала через це», – йдеться у статті.

Разом з тим The Washington Post зазначає, що енергосистеми Вірменії контролюють Електромережі Вірменії – дочірня компанії російської Інтер РАО, основними акціонерами якої є підконтрольні російській державі структури.

У публікації наголошують, що протестувальників підтримали деякі вірменські опозиційні політики, а також активісти з Росії і Україні, які у соцмережах схвалюють мітинги, вбачаючи в них опір «пострадянського укладу президента Росії Владіміра Путіна».

«Але демонстранти переважно уникають будь-яких відкритих політичних повідомлень…і найбільше антиросійської риторики приберегли для Євгенія Бібіна, виконавчого директора енергетичної компанії, яка ініціювала зростання цін», – резюмує видання.

The Wall Street Journal пише про те, що невдоволення людей викликали труднощі, напряму пов’язані з рецесією російської економіки.

«В той час як багато людей у Вірменії твердо підтримують Москву, уряд у Єревані на чолі з президентом Сержем Саргсяном дещо критикують через ігнорування більш тісних зв'язків з ЄС на користь очолюваного Росією економічного блоку, до якого входять і інші колишні радянські республіки Білорусь і Казахстан», – йдеться у статті.

«Уряд критикують, бо він виглядає надто слабким у переговорах з Росією, чи то при вступі в Євразійський союз, чи відмовляючись від угоди про асоціацію з ЄС», – цитують у публікації Річарда Киракосяна, директора Єреванського Центру регіональних досліджень.

Разом з тим посольство США в Єревані заявило про стурбованість через надмірне застосування сили поліцією при розгоні мітингувальників та зловживання щодо затриманих громадян. ОБСЄ також розкритикувала застосування сили правоохоронцями і закликала розслідувати такі зловживання щодо журналістів.

BBC повідомляє, що в Єревані протягом останніх тижнів вже відбулася низка демонстрацій, які відображали суспільне невдоволення падінням економіки країни.

«Колишня радянська країна, як і раніше, має тісні зв'язки з Росією. У Вірменії розміщена російська військова база,  а російська компанія керує електромережами», – зазначили у публікації.

«Країна без виходу до моря опинилася в економічній ізоляції після закриття кордонів з Туреччиною і Азербайджаном через земельну суперечку щодо нагірно-карабахського регіону»,  – резюмували в статті.

Deutsche Welle повідомляє, що протести організувала через соціальні медіа безпартійна група із назвою «Ні – грабежу!». Саме цим активістам нещодавно вдалося заблокувати підвищення цін на проїзд в громадському транспорті.

Кореспондент AFP повідомив, що під час розгону демонстрантів поліцейські в цивільному побили журналістів, знищивши або конфіскувавши їхнє обладнання.

Польське видання Gazeta Wyborcza називає протести у Вірменії «Майданом», однак підкреслює, що активісти організації «Ні – грабежу!» наголошують на економічних підставах для невдоволення.

«З Росією тут є зв’язок лише в тому, що монополія в розподілі електроенергії у Вірменії належить компанії Електромережі Вірменії, що належить російській Інтер РАО ЄЕС», – йдеться в публікації.

«Соціальна ініціатива «Ні – грабежу!» вже оголосила, що, незважаючи на насильницьке придушення, не збирається припиняти організацію протестів, продовжуватиме вимагати скасування підвищення ціни на електроенергію, а також закликає всіх вірмен солідарності», – пише Wyborcza.

Читайте також: У Раді Федерації РФ запідозрили США в підготовці "держперевороту" у Вірменії

Російське РИА Новости називає протести «безпорядками» і цитує очільника міжнародного комітету Ради Федерації Константіна Косачова, який вбачає в ситуації ознаки «кольорової революції».

«Поки що зовні ситуація розвивається як конфлікт людей, незадоволених своїм соціально-економічним добробутом», – зазначив чиновник, додавши, що усі так звані «кольорові революції» розвивалися «за подібним сценарієм».

Косачев зазначив, що у Вірменії діють близько сотні іноземних некомерційних організацій, які нібито працюють з громадською думкою для вибору прозахідного шляху розвитку країни.

Эхо Москвы повідомляє про те, що маніфестація у Єревані «поступово набуває ознак загальнонаціонального протесту».

«За протестами у Вірменії не стоять жодні зовнішні сили», – цитують у публікації вірменського політолога Араіка Саркісяна.

Видання Lenta.ru цитує російського політолога Андрєя Арєшева, який заявив, що протягом кількох місяців «заангажовані ЗМІ Вірменії» пов'язують погіршення економічної ситуації республіки, зростання цін, тарифів тощо зі вступом в Євразійський союз.

«Зверну вашу увагу на те, що в певний момент (під час протестів у Єревані – Ред.) були підняті прапори Європейського союзу. Вони жваво з'явилися, але потім були швидко згорнуті. У тому числі, як я припускаю, і з тієї причини, що серед протестуючих більшість – притомні сили, які розуміють, що вимоги соціально-економічного характеру в жодному разі не повинні бути трансформовані в антиросійські гасла. Адже інакше події у Вірменії можуть набути рис українського та інших сценаріїв. Я думаю, що допустити цього в жодному разі не можна, і в Росії це чудово розуміють», – заявив Арєшев.