Богдан Буткевич журналіст Тижня

Віктор Чумак, директор програм політичного аналізу та базпеки: “Вуха ростуть із Києва”

ut.net.ua
27 Червня 2008, 00:00

 

 

За сучасного рівня охорони кордону переправляти нелегалів до інших крїн без посередництва СБУ, МВС чи прикордонників майже неможливо, стверджує Віктор Чумак.
 
У. Т.: На вашу думку, скільки затримують нелегалів від їх загальної кількості?
 
– На мій погляд, мова може йти про 45-50%. Це ті, кого затримують саме наші прикордонники. В наших закордонних колег відсоток затри- мання набагато більший. Нещо- давно відбулося засідання «Україна- Трійка ЄС» у галузі безпеки та правосуддя. Там були озвучені оцінки діяльності української прикордонної служби з боку FRONTEX |див. словничок| та ЄС. Так ось, оцінки загалом були досить схвальними, особливо щодо протидії нелегальної міграції. Хоча звучала й критика – по словацькій ділянці кордону, що є сьогодні найбільш проблемною. Європейці також називають цифру в 50% і більше затриманих від загальної кількості нелегалів.
 
У. Т.: Останнім часом прикордонники фіксують різке зменшення кількості нелегалів із країн Далекого Сходу, а особливо – Китаю. З чим це може бути пов’язано?
 
– Таке справді є. Часто це пояснюють тим, що, мовляв, у Китаї стало краще жити. Також говорять про те, що китайська мафія, так звані «тріади», знайшли якісь нові канали торгівлі людьми. Мені здається, що корінь цієї ситуації полягає в Угоді про реадмісію, яку Україна підписала з ЄС, та безумовним виконанням українською стороною двосторонніх угод про прийом та передачу осіб що порушили спільний кордон. Сьогодні міжнародна організована злочинність, що курує нелегальну міграцію, знає: в разі затримання на території ЄС нелегал там не залишиться, його повернуть в Україну. Тому цей бізнес стає невигідним, адже кінцевої мети – укорінитися в країнах ЄС – досягнути тепер набагато важче. Звичайно, ця угода офіційно набере чинності лише через 2 роки. Але «тріади», що традиційно є одним із наймогутніших злочинних кланів, переорієнтовуються вже зараз. І шукають інші, окрім України, шляхи переправлення нелегалів. До цього варто додати й те, що наші прикордонники стали набагато активніше співпрацювати зі своїми європейськими колегами – тож якість охорони кордону різко зросла. Простий, непідготовлений прорив тепер здійснити майже неможливо. Отже, висновок: український канал переправлення нелегалів стає більш ризикованим та менш вигідним.
 
У. Т.: Як ви вважаєте: наскільки корумпованими є українські чиновники в галузі боротьби з нелегальною міграцією?
 
– Усі чудово розуміють, що переправляти нелегалів через кордон без посередництва СБУ, МВС чи прикордонників за сучасного рівня охорони кордону майже неможливо. Найпоширенішим варіантом корупції у наших чиновників є «злив» інформації. Тобто потрібним людям дають потрібну інформацію про найкращі та найбезпечніші варіанти переправлення нелегалів. Це робиться на конкретному рівні.
 
У. Т.: А наскільки високим є цей рівень? Адже малоймовірно, що правоохоронці підуть на співпрацю зі злочинцями без потурання з боку офіцерів. Ті, в свою чергу, не ризикнуть без підтримки свого керівництва…
 
– Ваша логіка цілком допустима – риба завжди гниє з голови. Я зовсім не виключаю, що ці корупційні схеми тягнуться з самого низу до самого верху – Києва – в усіх причетних правоохоронних та силових структурах. Цілком логічно, що без потурання на найвищому рівні такий кримінальний бізнес неможливий. Але реальних доказів цього немає. Випадки затримання «на гарячому» нечистих на руку правоохоронців можна порахувати на пальцях однієї руки. Мені в приватних розмовах співробітники нашого дипломатичного корпусу в тій же Словаччині наводили багато прикладів такої корупції. Але, як відомо, не спійманий – не злодій.

[674]

 
СЛОВНИЧОК

 

FRONTEX – Європейська агенція із захисту кордонів.