Лосєв Ігор

Доцент НаУКМА

«Військове засвоєння територій»

13 Грудня 2021, 17:00

Путін ужив поняття „військове засвоєння територій”, маючи на увазі активну співпрацю України з НАТО. Як безпосередній привід він використав спільне українсько-британське будівництво Британією військово-морських баз в Очакові і Бердянську. Це будівництво ведеться на нашій території за офіційним рішенням української влади, до чого тут РФ? Яка „засвоює” захоплені українські землі, вважаючи подібні дії цілком нормальними.

МОСКОВСЬКОму ДИКТАТОРу ПОТРІБНО ЩОБ УКРАЇНА БУЛА БЕЗЗАХИСНОЮ І БЕЗПОРАДНОЮ ЖЕРТВОЮ, ІЗОЛЬОВАНОЮ В МІЛІТАРНОМУ ВІДНОШЕННІ ВІД ВІЙСЬКОВІЙ МАШИНИ ПІВНІЧНОАТЛАНТИЧНОГО АЛЬЯНСУ

 

База в Очакові дає можливість вести ефективний нагляд і здійснювати протидію російському Чорноморському флоту, що базується в загарбаному Криму, і забезпечувати охорону чорноморського узбережжя України від анексованого півострова до Одеси.

База в Бердянську суттєво посилює позиції нашої держави в Азовському морі, котре Росія де-факто перетворює на російське озеро, ізолюючи його від України, позбавляючи її можливості вільного судноплавства в його акваторії.

Це правильна політика нашої влади, але її варто було розпочинати ще 10-15 років тому. Ясна річ, до захоплення росіянами Криму місця для баз могли бути й інші. Наприклад, Керч і Феодосія на півострові і на північно-східному узбережжі Криму, на Арабатській стрільці й так далі.

Важливо те, що бази (військові) і навчальні центри, які створюються за допомогою країн НАТО поступово стануть частиною військової інфраструктури України. І це не тимчасові чи ситуативні центри мілітарної співпраці нашої держави з Альянсом, а щось постійне і стаціонарне навіть більшою мірою ніж Яворівський полігон чи полігон Широкий Лан. Але спочатку бази ВМС треба збудувати…

Зрозуміло, що більше таких центрів буде з’являтися в нашій державі, то більше вони обмежуватимуть зони можливих воєнних операцій Росії на нашій території. Саме це дратує московського диктатора, котрому потрібно щоб Україна була беззахисною і безпорадною жертвою, ізольованою в мілітарному відношенні від військовій машини Північноатлантичного альянсу. Путін сприймає ці повільні, але явно спрямовані в бік мілітарної інтеграції з Альянсом процеси як дошкульне вислизання жертви з його геополітичних пазурів.

Причому особливе обурення диктатора викликає те, що він утрачає здавалося б приречену здобич. Це й обумовлює несамовиту реакцію і типову для політика, вихованого в надрах спецслужб СРСР, психічну атаку з метою залякати й маніпулювати переляканими лідерами Заходу і України. Якщо база в Очакові таки буде збудована, російський флот у Севастополі, Донузлаві, Феодосії сам опиниться під ефективним наглядом українських військових і російським адміралам доведеться внести корективи в геополітичні мрії щодо десанту на Одесу. А база в Бердянську забезпечить розвиток української військової флотилії в Азовському морі, візьме під досить надійну охорону все узбережжя цієї акваторії, зокрема й потужний металургійний центр у Маріуполі. Нинішня тотальна перевага російських морських сил в Азові стане не такою вже й тотальною.

Крім того, бази стануть хорошим місцем перебування тих американських, британських, турецьких та інших військових кораблів країн НАТО, що відвідують Чорне і Азовське моря. Це не може не лякати Путіна, бо Україна фактично стає частиною спільної оборони західного світу.