Само собою, в столиці європейської держави така ситуація бачиться дикою. Складно уявити собі подібні скупчення брудних ларків та «шанхаї» з контейнерів у центрі Праги або Будапешта. Не кажучи вже про міста Західної Європи. У Києві ряди МАФів дотепер видно в історичному центрі, на Контрактовій площі, а район залізничного вокзалу взагалі бачиться справжньою клоакою.
Немає сумнівів, що проблему необхідно було вирішувати. Тому, коли команда Віталія Кличка взялася зачищати Київ від кіосків, кияни тільки зраділи. Нарешті! Звичайно, не бракувало й незадоволених. Власникам кіосків, а також їх орендарям не могло сподобатися таке рішення влади. Однак зачистка міста від кіосків назріла давно й загалом була правильним кроком.
Але київська влада навіть добре починання примудрилася перетворити на трагікомедію. Боротьба з МАФами швидко набула варварських і відверто кримінальних форм. Замість того щоб демонтувати кіоски цивілізовано, мерія стала наймати для цього якихось «підрядчиків» у масках, які почали ночами трощити магазини кувалдами й грабувати товар.
Зрозуміло, такі методи «благоустрою», що більше підходили б для Демократичної Республіки Конго, передбачувано обернулися вуличним насильством. Після того як тітушки розгромили й розграбували МАФи в районі Політехнічного інституту, а також на Оболоні, підприємці вирішили оборонятися. Спроба знесення ринку на вулиці Ревуцького (район станції метро «Харківська») призвела до масового побоїща, за підсумками якого найняті для погромів тітушки самі були побиті ветеранами добровольчих батальйонів, що були покликані на допомогу власниками торгових контейнерів. Фотографії побитих тітушків як віртуальні трофеї були викладені на сторінці Внутрішнього корпусу батальйону «Донбас» на Facebook. Там-таки було викладено опис нічного інциденту на Харківському ринку.
Читайте також: У Києві біля метро "Харківська" знесли ринок
«Прибувши на місце подій, активісти дістали інформацію, що в сусідньому з ринком кафе перебувають чотири особи, впізнані як тітушки з ранкового побиття. Крім того, на автомийці, що на території ринку, на другому поверсі переховуються від 20 до 40 тітушків. А ще була присутня поліція, з якою досягли домовленості про спільні дії в охороні правопорядку.
Приблизно о 22:30 ветерани взяли штурмом приміщення, де забарикадувалася група тітушків. «Заробітчани» наткнулися на народний гнів і з переляку хотіли стрибати з вікна другого поверху. Та колишні військові, знаючи свою справу, організовано вивели на вулицю всіх тітушків до останнього. Хлопці виявились уродженцями Дніпропетровської області. У двох із них знайдено близько 30 тис. грн, які мали роздати за «роботу». Кошти передали місцевим підприємцям на лікування постраждалих під час ранкових сутичок», — розповіли добробатівці свою версію подій.
Це не Кіншаса й не Каракас, це Київ кінця 2016 року. Складно уявити собі іншу європейську столицю, в якій питання благоустрою вирішували б сьогодні таким чином. Але в Україні такі події досі, на жаль, є буденністю.
За словами підприємців, що торгують на Харківському, їхній ринок збираються зносити, щоб побудувати на його місці житловий комплекс. І, можливо, з погляду благоустрою Києва це правильно. Та методи, якими діють забудовники і влада, під заступництвом якої вони працюють, не можуть викликати розуміння.
Схожа історія в ніч на 15 грудня сталася на Оболоні. Тільки там за торгівців нікому було заступитися. Невідомі в балаклавах тут за кілька годин знищили понад 20 МАФів. Від торгових точок не залишилося практично нічого, лише купи пластику й металу. Товари були потрощені разом із магазином. Свідки розповіли, що тітушки виносили з ринку все, що могли.
Читайте також: Кличко назвав кількість МАФів, які знесуть у Києві
Найбільше орендарів обурює факт, що їх навіть не попередили про знесення. Як розповіла журналістам підприємниця, яка знімала на Оболоні зруйнований кіоск, про погром її сповістила сигналізація.
«Ми приїхали, поліція тут була, люди в масках без документів, без нічого. Поліція просто стояла й дивилася. Дівчата, які працювали в ігрових автоматах поруч, вибігли буквально в сорочках. Вони були всередині, коли почалося знесення», — розповіла жінка.
За її словами, оренду за кіоски підприємці сплатили на півтора місяця вперед. При цьому господарі МАФів напевне заздалегідь знали про напад, що готується, але нікому нічого не сказали. Вранці після погрому ніхто з них не відповідав на телефонні дзвінки.
«Ми платили 60 тис. за місяць. Інші — 150 тис. Тут узагалі приблизно мільйон гривень виходив. Але ніхто тепер гроші за оренду не поверне», — поскаржилася підприємниця.
Цікаво, що поруч з розгромленими торговими рядами на Оболоні спокійно й надалі працюють інші МАФи. Їх нічні погромники не чіпали. Аналогічна вибірковість простежується при кожному розгромі. Частину торгових точок перетворюють на смітник. Частина залишається неушкодженою. Очевидно, що вцілілі МАФи просто хтось «оберігає» від знесення.
Пояснюється вся ця вулична дикість досить просто. Виною всьому одвічні українські біди: корупція та беззаконня. Численні кіоски спочатку були встановлені з різними порушеннями, за хабарі, за домовленістю зі столичними чиновниками. Після зміни влади багато ларьочників утратили «дах». При цьому корупційні зв’язки в столичній мерії настільки переплетені, що чиновники просто бояться брати на себе відповідальність за цивілізоване знесення МАФів, і мерія вдається до послуг бандитів, щоб знищувати торгові місця.
У відповідь на запитання журналістів Тиждень.ua e Департаменті міського благоустрою розповіли, що сам департамент та КП «Київблагоустрій» узагалі не мають відношення до зносу МАФів біля станції метро «Політехнічний інститут». Таким чином, чиновники зняли із себе відповідальність за нічний погром кіосків 3 грудня.
Читайте також: У Києві на Троєщині трактором знесли МАФи
А ось знесення МАФів на Оболоні керівник КП «Київблагоустрій» Іван Кліпа не заперечив.
«Ще рік тому ми намагалися провести демонтаж цих незаконних тимчасових споруд. Але зазнали шаленого опору найнятих власником бійців-тітушків. Близько 150 агресивних хлопців тоді не дали нашим демонтажникам навіть підійти до кіосків. Однак сьогодні цю роботу виконував наш офіційний субпідрядчик. У нього — власна охорона, яка має блокувати опір тітушків і захищати демонтажників», — розповів він.
Кліпа не заперечував, що представники «субпідрядчика» були в масках. За його словами, вони «боялися персональної помсти від власника незаконних споруд», тому змушені були приховувати обличчя.
Тим часом знищення МАФів поступово набуває дедалі страшніших форм. 25 грудня страшна пожежа охопила контейнери із «секонд-хендом» біля станції метро «Лісова». Там вигоріло близько 2 тис. м² ринку. З’явились і перші жертви неоголошеної торговельної війни: у вогні загинула жінка, яка працювала на ринку.
«За інформацією власників секонд-хенду пожежа — це не самозаймання, а підпал. У будь-якому разі вони встановили чотири джерела загоряння», — написав на Facebook Іван Кліпа.
Утім, і без цього уточнення було зрозуміло, що пожежа на «Лісовій» не випадкова і є продовженням нічних погромів, які особливо почастішали в грудні. Так само очевидно, що винних у підпалі ринку, швидше за все, не знайдуть. І за загибель людини також ніхто не відповість.
Очевидно, що підтримувати такі методи, навіть якщо за їх результатами в Києві справді поменшає кіосків та вуличної торгівлі, не можна. Адже, коли влада застосовує бандитські методи супроти своїх громадян, вона позбавляє себе будь-якої легітимності. Дії київської влади можуть призвести до масштабних вуличних заворушень у столиці та справжнього повстання малого бізнесу. Сумна доля команди Януковича вже показала, що українське суспільство не терпить принижень. Із цієї причини тактика погромів може привести команду Кличка до краху вже в наступному році.