Парламентські об’єднання мало впливають на створення єдиної помісної церкви, оскільки процеси в політикумі не відображаються на церковній дійсності в плані стимулювання єдності. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив релігієзнавець, доктор філософських наук Юрій Чорноморець.
На його думку, більший вплив мала б реакція президента, виконавчої влади, що можуть стати модераторами в перемовинах між різними гілками українського православ’я.
«Народні депутати, як показує досвід, такими модераторами не бувають», – зазначив експерт.
Він вважає, що всі перспективи об’єднання знаходяться в межах взаємодії самих церков.
«Відносини між УАПЦ і УПЦ КП покращуються, тому в них перспектива єдності існує. Можливість участі УПЦ МП у створенні єдиної церкви поки що слабка. Вона може виникнути в майбутньому, але коли і як – невідомо, тому що наразі ця церква заморозила свою позицію і відносини з Київським патріархатом, зокрема через конфлікти навколо храмів і через своє негативне ставлення до інших православних юрисдикцій. Перспектив перемовин із нею поки що немає», – повідомив Чорноморець
Крім того, на його погляд, зацікавленість суспільства в єдності українського православ’я показала війна.
«Суспільство побачило, що є велика різниця між патріотичною позицією українського православ’я і нейтральною позицією Московського патріархату. Люди зрозуміли, що своя церква – важлива для суспільства в часи криз і випробувань. Соціологія фіксує більшу кількість людей, яка з розумінням ставиться до необхідності такої церкви в Україні, хоча фанатизму щодо цієї ідеї не існує. Ми ще не дозріли до критичного рівня здійснення тиску на церкву. На Майдані церквам кричали «Єднайтеся!», але голосом усього суспільства цей крик не став», – зазначив він.
Експерт вважає, що більшість українців підтримають ідею такого об’єднання, якщо вона реалізується на вищому рівні: «За будь-яких ініціатив знайдуться незгодні. Але їм слід розуміти, що суспільство, держава і самі церкви – зацікавлені в об’єднанні. Ми живемо в країні з давньою християнською традицією, тут може і повинна бути єдина помісна православна церква. Маргінали будуть завжди. Наприклад, в Україні є люди, які підтримують комуністичну ідею, але це не завадило державі заборонити комуністичну символіку. Слід розуміти вимогу сьогодення і реалізовувати її. Єдність українського православ’я – це і є вимога сьогодення».
Як повідомлялося, 21 квітня у Верховній Раді створили об'єднання "За єдину Помісну Православну Церкву".
Нагадаємо, дві українські православні церкви розпочнуть переговори щодо об'єднання