Війна і мир «микільських» хмарочосів

Суспільство
16 Квітня 2015, 15:22

Пікатності ситуації додає і той факт, що майбутній житловий комплекс межує із храмом Української греко-католицької церкви. І якщо уважно роздивитися плани забудовника, то у майбутньому серед 30-поверхових монстрів церква виглядає не більше, ніж звичайнісінький МАФ.

Під час акцій протесту охорона забудовника відкрила вогонь по протестувальників з травматичної зброї. В результаті були травмовані активісти та міліціонер, почато провадження за фактом хуліганства.

Суботник після побоїща

Суботній ранок, пляж неподалік будівництва. На дитячому майданчику кипить робота – місцеві жителі висаджують дерева і прибирають територію. Раз по раз від Дніпра курсують жінки й чоловіки з відрами, поливають саджанці. Вздовж паркану, який відгороджує майданчик від дороги, стоїть кілька автобусів з міліцією. Неподалік, з-за бетонної огорожі стирчить кілька голів молодиків характерної зовнішності. Спостерігають.

«Що у вас тут відбувається? Знову якісь сутички? – знервовано питає одна з місцевих активісток у своїх подруг, – А то у Facebook вже хвилю розігнали. Нібито тітушок багато, міліція приїхала. А тут спокійно».

«Тітушки якісь тут справді бродять. Десь до 30 осіб. Забігли за бетонний паркан і поглядають на нас звідти. Сподіваюся, все мирно буде. Принаймні, сьогодні паркан ніхто валити не планував, – додає активістка Галина, роздивляючись саджанці, – Але міліції дуже багато приїхало. Може то вони нам хочуть дерева допомогти висаджувати?», – іронізує жінка.

Читайте також: У Києві викрили незаконну забудову

Валити паркан справді проблематично. Замість бетонних блоків, які активісти знесли кількома днями раніше, по периметру забудови натягнутий колючий дріт. Його охороняє з десяток міліціонерів, які уважно вдивляються в обличчя перехожих.

«Погодьтеся – мало того, що забудова незаконна, так ще й колючий дріт тут встановили!», – намагається завести із правоохоронцями дискусію Артем, один із місцевих жителів.

«От уявіть – якщо тут якийсь собачка застрягне… або навіть дитина! Цей же «паркан» її пошматує! Яким нормативно-правовим актом забудовнику дозволяється відгороджувати будівництво колючим дротом? Це ж небезпечно!», – міліціонери Артема слухають, мовчки кивають головами.

Підходять активісти політпартій, депутати міськради. Останні намагаються завалити дивний паркан. Міліція тактовно відтискає людей, попутно зав’язуючи дискусію.

«Ви ж і нас зрозумійте. Ми тут, аби порядок не порушували. Після стрілянини на будмайданчику до нас звернулися із проханням стежити за порядком. Ми це і робимо. Які тітушки? Де тітушки? Гаразд, зараз сходимо і перевіримо», – командир загону бере із собою десяток людей у формі і йде перевіряти територію.

Тим часом біля в’їзду на будівництво – мітинг з кількох десятків інвесторів. Подив викликає не так сам факт акції – адже інвестори мають право захищати вкладені гроші, навіть якщо вони вкладені у не зовсім легальне житло – як самі протестувальники. Молодики у спортивних костюмах, дівчата в «Адідасах». Для повноти картини не вистачає пива, насіння і барсеток. Повірити, що ці люди вклали гроші у новобуд може хіба що сліпий. У натовпі часом можна побачити жіночок бальзаківського віку, які закликають приходити на акції ще.

«Давайте прийдемо через суботу сюди, після Великодня! Влаштуємо справжній суботник, а не те, що тут ці «свободівці» роблять. Приберемо пляж!» – з нотками істерики в голосі видають вони. Керівник мітингу оголошує в мегафон, що акція скінчилася. Плакати моментально згортають і несуть, як не дивно, за будки охоронців. На територію забудови. Місцеві активісти, які прийшли подивитися на збіговисько, посміюються, знімаючи все на телефони.

«І хто цих мітингунів збирає? У забудовника явно проблеми з піарниками. Непрофесійно роботу виконують», – посміхаючись, говорять активісти.

Читайте також :Битва за конвалії. Кияни голіруч знесли бетонний паркан на Львівській»

«І слава богу, що непрофесійно працюють. Видно, хто є хто, – це наш знайомий міліціонер, який шукав тітушок, – Так, була група людей. Так, її вже нема. Так, вони притягли із собою 14 вогнегасників. Ні, я не можу їх арештувати. Бо вогнегасники переносити по вулиці не заборонено. Навіть якщо їх багато. Тут навіть хуліганство їм не інкримінуєш. Це так само, якби ми почали затримувати на вулицях людей у балаклавах. З точки зору суспільства закривати обличчя і ходити з битою по вулиці – не можна, але закон це не забороняє. Так і тут. От якби вони ці вогнегасники в дію пустили – інша справа», – на цьому правоохоронці вантажаться в автобуси.

Забудова тривалістю в десяток років

Боротьба за прибережну зону на Микількській Слобідці почалася ще у 2007 році. Тоді забудовник з’явився на цій території вперше, прилаштувавши біля дитячих майданчиків неподалік пляжу паркан і бетономішалки. Втім, історія незаконного продажу прибережної смуги Дніпра тут почалася ще раніше. А саме у 2005-2006 роках, за мерства Олександра Омельченка. Тоді така собі будівельна компанія «МАЙК» отримала у короткострокову орендуземельну ділянку площею в майже 3 га на березі Дніпра в районі Микільської Слобідки. За умовами землевідводу, у рекреаційній зоні планували будувати готельно-офісні, торговельно-розважальні комплекси. Зокрема, мова йшла про аквапарк, дельфінарій, яхт-клуб і загальний благоустрій території. Втім, у 2007 році, вже за часів одіозного «мера всіх киян» Леоніда Черновецького, дані земельні ділянки змінили цільове призначення,а сама земля була перепродана компанії «Терра Капітал», яка почала роботи із зведення житлових будинків. Тоді з будівництвом пов’язували одіозних персонажів: нині екс-регіонала Вадима Столара і відомого забудовника Валіда Алієва. Втім, останній начебто продав свою частку у проекті 2009 року. Громадськість піднялася на боротьбу із незаконним будівництвом, підключилася міська прокуратура. Подивитися на бетонний паркан і сказати пару слів приїжджав навіть Віталій Кличко. Тоді нинішній мер міста яро виступав проти хмарочосів на березі Дніпра.

У 2013-му році прокурори виграли суди проти забудовника. 15 листопада прес-служба повідомила, що Київський апеляційний адміністративний суд залишив у силі рішення суду першої інстанції щодо незаконності передачі землі на березі Києві під комерційну забудову. Тоді ж міська прокуратура заявила, що будь-яке будівництво, навіть дельфінарії та аквапарки, у зоні рекреації заборонено законом. А вже 2014-го року активні роботи на будівництві відновилися, незаконна забудова отримала красиву назву «Сонячна Рів’єра».

Новий виток будівництва

Варто зауважити, що згідно чинного діючого законодавства, зокрема Земельного та Водного кодексів України, будівництво у прибережній зоні заборонене. Для великих річок прибережна смуга складає 100 метрів,для середніх – 50.Здоровий глузд підказує, що Дніпро – велика річка, як не крути, проте будівництво ведетьсяза 50-60 метрів від лінії води.

«Кличко нам на зустрічах говорить одне й те ж – у забудовника із документами все нормально. Це попри те, що Мінінфраструктури надало нашому меру відповідь на запит, в які чорним по білому написало, що Дніпро – велика ріка. Відтак, захисна смуга має бути 100 метрів, а не 50», – говорить координатор акцій спротиву Анатолій.

Наразі у власності ТОВ «Терра Капітал» перебуває близько 11 га землі. Її загальна вартість оцінюється в, приблизно, $17 млн. Втім, як зауважують місцеві активісти, лише 7 га безпосередньо належить компанії, ще 4 – в оренді строком на 5 років.

Виконавцем будівельних робіт на замовлення «Терри» виступає ТОВ «Укрбуддевелопмент», засновником якого є «ВерістІнвестмент ЛТД» (Беліз). Даний ТОВвходить до державної корпорації «Укрбуд», створеної Кабінетом міністрів у 1991 році. На момент створення всі суб’єкти корпорації були незалежними юридичними особами. Лише 2004-го року створена будівельна компанія «Укрбуд», якій передали частину майна Української державної будівельної корпорації.

Президентом «Укрбуду» від 2010 року є депутат міськради від Блоку Петра Порошенка Максим Микитась. Саме після його приходу на керівний пост компанія вийшла на столичний ринок нерухомості. Прізвище Микитась в Україні відоме. Зокрема завдяки батькові Максима Віктору, який був задіяний у будівництві обв’єкту «Укриття» на Чорнобильській АЕС. Сам депутат, як кажуть активісти, на будівництві не з’являвся, проте його компанія регулярно намагається вести роботу із незадоволеними, обіцяючи їм облаштувати прибережну зону.

«Нам обіцяють комунікації замінити, «облагородити» пляж. Але у нас є кілька претензій. Самі подумайте – на Слобідці планують будувати величезний житловий комплекс на 17 (!) під’їздів. Паркінг для жителів будинку не передбачений. Тобто автомобілі стоятимуть у наших дворах. Знову ж таки, ані дитсадків, ані шкіл, ані медичних закладів разом із цим монстром ніхто будувати не планує. Куди подінуть дітей, які заселяться у новобуд – ніхто не знає. Ми вже не говоримо про транспортну розв’язку, яка у години пік не справляється з існуючим напливом транспорту», – скаржиться активіст Олексій.

«У нас була низка зустрічей із забудовником. Вони нам показують свої дозволи на будівництво. Переконують, що вони тут працюють законно. Проте є один нюанс – сам землевідвід був незаконним. Дож всі дозволи, видані на будівництво, не є дійсними», – додає він.

«Ми писали звернення і в Адміністрацію президента, і в Міськраду, і Кличку особисто, і до прокуратури зверталися. Поки отримуємо або відписки, або взагалі тишу», – наголошує Олексій.

«До храму УГКЦ, біля якого власне і будують хмарочоси, приїжджав і президент, і прем’єр. Вони обидва бачили ситуацію із забудовою. Проте жодної чіткої відповіді щодо долі цього ЖК ми не отримали. Підозрюю, що Порошенко і Яценюк «стурбовані» та «занепокоєні», – говорить Віктор Глеба, експерт з містобудування. Він додає – «Сонячна Рів’єра» не узгоджена із Генпланом Києва.

«Головним документом, яким має керуватися забудовник, є Генеральний план міста. Згідного Генплану 2020, у Києві ця зона, на якій хочуть  зводити хмарочоси, є рекреаційною. Тут парк! У плані міста в районі Микільської Слобідки немає новобудів до 2020 року!» – пояснює експерт.

Втім, це поки не зупиняє забудовників. Доки активісти намагаються вирішити питання в юридичному полі, будівельники стаханівськими темпами зводять три «свічки» на березі. На що вони орієнтуються – зрозуміло. У Києві не було прецедентів знесення нелегальних житлових хмарочосів. Тож якщо вони зможуть звести частину комплексу – жителі мікрорайону програють боротьбу за берег Дніпра, а забудовник зможе фізично легалізуватися.