Відзначення 199-річчя Шевченка: вінок від комсомольців Львівщини, спалений прапор ПР у Хмельницькому та згадки про Поліську січ в Житомирі

9 Березня 2013, 20:08

У Києві президент Віктор Янукович не прийшов на церемонію покладання квітів до пам'ятника Шевченку. У церемонії взяв участь прем'єр-міністр Микола Азаров, народні депутати, члени уряду, представники київської влади, громадські та культурні діячі.

Після цього представники опозиційних партій "Батьківщина", "Свобода" і УДАР поклали квіти до пам'ятника Тарасу Шевченку. Серед учасників церемонії були лідер фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк і лідер фракції "Свобода" Олег Тягнибок.

У Львові невідомі зірвали стрічку з вінка, який комсомольці поклали до пам’ятника Тарасу Шевченку.  Як повідомив  член обкому КПУ Олександр Калинюк, о 8.00 до підніжжя пам’ятника  Шевченку у центрі міста на проспекті Свободи комсомольці Львівщини поклали вінок, обвитий жовто-блакитною стрічкою з написом: «Тарасу Шевченку від комсомольців Львівщини».

За словами  Калинюка, перед початком громадських заходів невідомі підійшли і зірвали стрічку з вінка.

 «Судячи з усього, на Львівщині лише вибрані мають право вшановувати Тараса Шевченка. Представники ВЛКСМ Львівщини вшанували великого українця, поклали вінок до підніжжя пам’ятника, а він комусь «мозолив» очі і його зірвали перед публічними заходами. Це дикунство», – заявив  Калинюк.

Вшанували  Шевченка представники громадськості Львівщини. До пам’ятника прийшли керівництво міста й області, лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка, представники громадськості. Вони поклали квіти і заспівали пісень.

Увечері в  Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької розпочалася урочиста академія з нагоди 199-ї річниці від дня народження Т.Шевченка.

У Харкові квіти до пам’ятника Шевченку  принесли представники влади та  опозиції. Також громада за ініціативою Харківського обласного об’єднання «Просвіта» імені Т. Шевченка  організувала біля пам’ятника поетичний флеш-моб «Читаємо Тараса разом», під час якого молодь читала вірші Тараса Шевченка та залучала до спільного декламування його творів всіх присутніх та перехожих. Окрім цього самодіяльні фольклорні колективи виконали пісні на слова українського поета.

В Івано-Франківську відбулося урочисте віче з нагоди 199-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Біля пам’ятника Кобзарю зібралися керівники міста та області, ветерани УПА, військовослужбовці, лідери партій і громадських організацій, народні депутати, жителі міста.

Митрополит Івано-Франківський УГКЦ Володимир Війтишин у співслужінні із священиками УАПЦ та УПЦ КП відслужили поминальну панахиду за  Шевченком. По тому учасники заходу поклали вінки та квіти до підніжжя пам’ятника. Після цього відбулося віче. Виступи на віче переривалися піснями на вірші Шевченка у виконанні хору «Червона калина».

У Хмельницькому перед початком офіційних заходів із вшанування пам’яті  Шевченка,  активісти обласного осередку ВО «Свобода» спалили прапор ПР. Як повідомив народний депутат від ВО Свобода” Ігор Сабій, кілька правоохоронців намагалися завадити акції.  “Своєю акцією ми намагалися продемонструвати ставлення українців до влади Партії регіонів”, – сказав Сабій.

Він також додав, що на офіційних урочистостях біля пам’ятника Шевченка не були присутні перші особи області, а лише їхні заступники.

У Житомирі  пройшов мітинг біля пам’ятника Тарасу Шевченку. У ньому взяли участь  приблизно 200 людей: члени ВО «Свобода», представники партії «УДАР», активісти Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, студенти та викладачі місцевих вишів, громадськість міста.

 Захід пройшов під партійними прапорами та гаслами: "Шануймо національних героїв!", "Слава Україні!".

Церемонія розпочалася молебнем, а продовжилася -читанням творів Кобзаря. Також учасники мітингу поклали квіти до пам’ятника поету.

Голова Житомирської обласної організації ВО "Свобода" Сидір Кізін нагадав, що 9 березня, окрім вшанування Шевченка, варто згадати про Тараса Бульбу-Боровця, який заснував Поліську січ. «Сьогодні, у день народження Великого Кобзаря, також виповнюється 104 роки з дня народження Тараса Бульби-Боровця – видатного українця, який у серпні 1941 року на Житомирщині заснував Українську повстанську армію "Поліську Січ" та Олевську республіку. З огляду на це сьогоднішній захід присвячено не лише річниці від дня народження Тараса Шевченка, а й вшануванню Тараса Бульби-Боровця», сказав Кізін.

У Полтаві близько 300 чоловік прийшли до пам'ятника Тарасу Шевченку, щоб  вшанувати пам'ять Великого Кобзаря. Серед учасників заходу – представники влади, органів місцевого самоврядування, духівництва, громадських організацій, молодь.

Також сьогодні в центрі селища Опішня Полтавської області був закладений перший камінь нового пам'ятника  Шевченку. Встановити сам пам'ятник планують вже наступного року – до 200-річчя від дня народження Кобзаря.

На малій Батьківщині Шевченка  – у Моринцях, що на Черкащині, офіційні святкування тривали о 7:30 ранку.  Як повідомив народний депутат Олександр Бригинець, голова села Моринці заборонив місцевій громаді святкувати День народження Шевченка. «Нагнали міліції більше ніж гостей (громада каже, що було 2 взводи), місцевому хору не дали можливості заспівати, а моринським школярам – прочитати вірші Шевченка, мотивуючи це тим, що Шевченко писав революційні вірші, а це зараз недоречно», – написав Бригинець.

 У Сімферополі відбулися три окремі заходи до  річниці з дня народження Тараса Шевченка.

Зранку квіти та вінки до погруддя Тараса Шевченка, спорудженого близько 10 років тому на площі перед будинком Гагарінської райдержадміністрації, поклали представники влади Сімферополя і Криму.  Церемонія розпочалася читанням віршів Кобзаря переможцями 4-го етапу літературного-мовного конкурсу імені .Шевченка, а завершилася проходженням урочистим маршем підрозділу почесної варти і військового духового оркестру українського флоту. 

За годину після того до пам’ятника прийшли півтора десятка комуністів із сімферопольського міському Компартії. Вони поклали до підніжжя пам’ятника червоні гвоздики.

Ще через півгодини розпочався мітинг активістів українських національно-демократичних громадських і політичних організацій, а також представників кримськотатарської громади.  На мітингу його учасники оголосили про намір створити громадський оргкомітет із святкування 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, що відзначатиметься наступного року. Мітингувальники також закликали кримську владу «на гідному рівні вшанувати визначну ювілейну дату  великого українського діяча».

Позначки: