Президент США Дональд Трамп у своєму Twitter поскаржився, що генпрокурор США Джефф Сешнс не розслідує справу про так зване втручання України в американські вибори. Він написав, що "Україна намагалася саботувати кампанію Трампа, тихо працюючи над просуванням Клінтон". Трамп переконаний, що міністр юстиції країни займає слабку позицію у питанні розслідування правопорушень Клінтон.
При цьому президент США не надав жодних деталей чи конкретних доказів про будь-яку роль, яку Україна можливо відігравала у президентських виборах 2016 року. У той же час, у США вже давно розслідують "російське втручання" і можливі зв’язки команди Трампа з Росією. Тиждень зібрав основні тези про причину повідомлення глави американської держави.
Реакція української сторони
Посольство України у Вашингтоні відразу та рішуче відкинуло звинувачення президента США Дональда Трампа у спробах "тихого саботажу" його передвиборної кампанії. "Відповідально заявляємо: влада України не допомагала жодному з кандидатів на виборах 2016 року. Україна вдячна США за підтримку обох партій", – повідомив Twitter-акаунт посольства.
We stand by our words that the government of Ukraine didn't help any candidate in Election.
Ukraine is proud of bipartisan support in the US— UKR Embassy in USA (@UKRintheUSA) 25 липня 2017 р.
А постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба навіть з іронією відреагував на повідомлення Трампа. "Трамп пише, що ми втручалися у вибори в США, а Путін каже, що ми погрожуємо Росії. А колись же були ми мирними гречкосіями – моя хата з краю". – написав він.
На запит інформагентства Reuters прокоментувати твіт Трампа речник президента України не відповів.
Переведення стрілок
Як вже повідомляв Тиждень, видання The Washington Post у рубриці "Перевірка фактів" назвав заяви Трампа про втручання України у вибори поверховими. Головний висновок статті полягає у тому, що роль команди Трампа у зв'язках з Росією та втручання Москви в американські вибори все ще розслідується. Проте немає деталей щодо зв'язків української сторони з Чалупою (американка українського походження, яка за даними видання Politico у 2004-2016 роках начебто працювала для демократів над тим, щоб викрити зв'язки члена виборчого штабу Трампа Пола Манафорта з Росією – Ред.) або з членами Національного комітету Демократичної партії. "Але нам відомо, що існують ключові відмінності між цими двома ситуаціями, і зараз таке порівняння, очевидно, є невиправданим", – підкреслили автори видання.
Звинувачення у бік України звучать як контраргумент команди Трампа, коли мова заходить про російське втручання у вибори президента США. Видання The New York Times вважає, що цими твітами Трамп продовжує атакувати генпрокурора США Джеффа Сешнса, а саму українську історію називає "анекдотом", який республіканці використовують для виправдання факту зустрічі сина президента Дональда Трампа-молодшого з російським юристом, який пообіцяв компромат на Клінтон. Також видання нагадує, що розвідувальні агенції США говорять про те, що хакери Росії атакували сервери демократів і викрали електронні листи саме для того, щоб допомогти Трампу на виборах.
Телеканал CNN зазначає, якщо Сешнс піде у відставку або буде звільнений, то Трамп може призначити його наступника під час перерви в роботі Конгресу. Таким чином, новий генпрокурор деякий час буде обіймати свою посаду без ретельної оцінки з боку Сенату, зазначає NYT. Це дозволить Трампу на певний період отримати більший контроль над розслідуванням спеціального представника щодо контактів його команди з Росією під час виборів, додає видання.