.Шукати взагалі немає сенсу, змістившись на південь (тимчасові, сонні й слабкі коаліції в Італії, Португалії й Іспанії), північ (параліч у Швеції й Нідерландах, очікувані вибори в Норвегії) чи схід. Україна заграє з Піднебесною, так само як Польща — колись дипломатичний важковаговик Європи. Лідери Європейського Союзу, м’яко кажучи, не тішать. Пандемія скрізь похитнула довіру й поглинула увагу. Адміністрація Байдена втрачає надію на своїх нібито найважливіших союзників.
Єдина країна, що виокремлюється на сумному тлі, — Литва. Ця балтійська держава, що завбільшки з Ірландію, затиснена між Білоруссю, Росією, Польщею й Латвією, здавна слугує оплотом активістів. У Литві працює білоруський університет у вигнанні й зберігається архів видатного радянського дисидента Андрєя Сахарова. Туди ринуть російські опозиціонери. Литва — одна з небагатьох країн, чиї державні діячі мають сміливість зустрітися з Далай-ламою.
Читайте також: Розвідування обстановки
У грудні до влади прийшов новий уряд і підняв планку країни ще вище. Першою ціллю стала десятирічна програма Китаю «17+1», у рамках якої колишні комуністичні країни змагаються за політичні й економічні привілеї. Напередодні саміту в лютому Сі Цзіньпін чітко проінструктував Східну Європу, що присутність президентів і прем’єр-міністрів обов’язкова. Вказівка, покликана укріпити статус проєкту, дала зворотний ефект. Шість країн на чолі з Литвою відмовилися виконувати умову. У відповідь пані посла Литви в Пекіні Діану Міцкевічене викликали на ранкову зустріч у стилі Сталіна. Литва не злякалася й заявила, що відмовляється від участі в очолюваному КНР конкурсі краси. А тепер хоче взагалі саботувати проєкт. Литва також легковажно порушує табу континентального режиму. У литовському парламенті пройшли слухання про геноцид уйгурів. Уряд безкоштовно надав вакцини Тайваню, що потерпає від ембарго, влаштованого комуністичним режимом континентального Китаю. Цього тижня оголосять про відкриття «Тайванського офісу» у Вільнюсі — де-факто посольства; Литва планує також невдовзі відкрити власну місію в Тайбеї. Континентальний режим, що намагається заборонити будь-які політичні зв’язки зі своїм офшорним демократичним суперником, знову розлютиться. Однак торгівля китайців із Литвою настільки незначна, що санкції заледве зашкодять.
Литва також запропонує гуманітарні візи тисячам людей, які щодня тікають із Гонконгу. Якщо порівняти, ставлення Великої Британії до біженців з нашої колишньої колонії ганебне: бюрократія і скнарство (багатьом людям не дають права на в’їзд; визнається обмаль професійних кваліфікацій; із доступом до освіти й охорони здоров’я біда). Литва — далекоглядніша. Підприємливі, працьовиті, старанні й заможні гонконгці дадуть сприятливий поштовх її населенню, яке стрімко скорочується й налічує 2,8 млн осіб.
У вільний час від протистояння одній наддержаві Литва дає раду з другою. Вимагає, щоб ЄС запровадив санкції проти Росії за переслідування активіста Алєксєя Навального, що бореться з корупцією. Литовці охоче вистежують і виганяють російських шпигунів. Критикують убивства й беззаконня кремлівських ставлеників у Білорусі. Підтримують тамтешніх продемократичних активістів, яким загрожує ув’язнення й катування. Надають притулок утікачам: визнають лідерку опозиції у вигнанні Святлану Ціханоуську правомочною президенткою Білорусі.
За все це доводиться розплачуватися. Білорусь посадила літак Ryanair, який прямував до Литви, щоб викрасти двох дисидентів із Вільнюса. Нещодавно Мінськ почав лишати сотні мігрантів із Близького Сходу й інших куточків світу на литовському кордоні в надії (наразі марній) посіяти страх і напруженість. Із такою самою підступною метою Росія використовує пропаганду й брудні гроші. Наближається новий етап російсько-білоруських військових навчань. У попередні роки на них репетирували вторгнення в Литву: відверте попередження країні, що прожила кілька десятків років у радянській окупації. Литва має прихильників.
Читайте також: На Східному фронті без змін
У Тайвані злетіли продажі литовського шоколаду. Білл Бравдер, що бореться проти кремлівської клептократії, сказав мені, що Литва — «єдина країна, яка виробила належну й тверду зовнішню політику» проти диктаторів. Колишній президент Естонії Тоомас Гендрік Ільвес додав, що Литва «прийняла подачу» замість решти регіону. Словаччина бере приклад із неї у справі Тайваню. Однак поки бракує того, що один можновладець назвав «стратегічною підтримкою». За нашими стандартами, лідерство Литви видається зразково компетентним, цілеспрямованим і злагодженим. Президент Ґітанас Науседа — аполітичний бізнесмен. Прем’єр-міністр Інґріда Шимоніте особисто зустріла пасажирів рейсу Ryanair, коли літак нарешті приземлився у Вільнюсі. Спікерка парламенту Вікторія Чміліте-Нільсен — шахістка-гросмейстер. Відповідальним за Тайвань є колишній викладач факультету класичних наук Кембриджського університету Мантас Адоменас. Комуністичній партії Китаю слід непокоїтися через литовців. А ми маємо аплодувати їм. І допомагати.