Відставка прем’єр-міністра Австрії та розслідування проти президента Еквадору. Що сталося за тиждень після витоку Pandora Papers

Світ
11 Жовтня 2021, 19:05

3 жовтня 2021 року Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (The International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) опублікував масштабне розслідування, присвячене офшорним активам президентів, міністрів та державних службовців. Розслідування, яке понад року готували близько 600 журналістів зі 117 країн, отримало назву Pandora Papers.

У розслідуванні фігурує колишній премʼєр-міністр Британії Тоні Блер і його дружина, які начебто заощадили понад 400 тисяч доларів на гербовому зборі при купівлі лондонського офісу. У розслідуванні фігурують міністри фінансів Пакистану, Нідерландів, Бразилії, а також ексміністри фінансів Мальти та Франції, ексголова Міжнародного валютного фонду Домінік Сторс-Кан. Ще один кейс пов'язаний з президентом РФ Володимиром Путіним, зокрема у розслідуванні йдеться, що частина його майна прихована у нерухомості Монако через підставні компанії оформлені на довірених осіб. Крім того, вказано, що чинний президент Азербайджану Ільхам Алієв та його родина мали відношення до угод з нерухомістю у Великобританії на суму понад 400 млн фунтів (понад пів мільярда доларів). В Росії достовірності розслідування засумнівалися, а в Україні в ГПУ заявили, що матеріал журналістів «не став і не міг стати сюрпризом»

Бразилія

Сенат Бразилії викликає міністра економіки Пауло Гедеса і президента Центрального банку Роберто Кампоса Нето з проханням пояснити збереження фінансових ресурсів в податкових притулках. Комісія з економічних питань (CAE) цих зборів санкціонувала таку вимогу, не дивлячись на документи, виявлені в ході розслідування під назвою Pandora Papers (Pandora Papers), проведеного Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ – абревіатура англійською мовою).Публічні слухання в Сенаті пройдуть 19 жовтня.

Згідно з документами Pandora Papers, Гедес відкрив свою офшорну компанію Dreadnoughts International на Британських Віргінських островах у вересні 2014 року. У наступні місяці він вніс 9,54 мільйона доларів, що еквівалентно більш ніж 50 мільйонам реалів за поточним обмінним курсом.

На думку сенатора Едуардо Браги, неможливо винести попереднє судження, але Гуедес і Кампос Нето повинні дати пояснення.

«Якщо політик з’явиться з рахунком в податковій гавані, всі вкажуть на нього пальцем», – заявив він.

Тепер, додав він, «коли органи грошово-кредитного регулювання з’являються з офшорними рахунками, більш ніж необхідно, щоб були всі роз’яснення. Це не дрібниця: він міністр економіки і президент Центрального банку », – зазначив Брага.

У вівторок Комітет з праці, адміністрації і публічною функцією Палати депутатів також затвердив порядок для Гедеса з проханням роз’яснити його фінансові рухи за кордоном.

Чехія

Чеський премєр-міністр Анжей Бабіш, який змагався за переобрання на свою посаду цього тижня, заявляв, що звинувачення проти нього у Pandora Papers – це лише спроба вплинути на вибори.

Поліція ЧехіЇ у свою чергу заявила, що буде «реагувати» на розслідування, де стверджується, що у 2009 році Бабіш придбав за 22 мільйони, використавши компанії-оболонки та приховавши ідентичність нового власника, замок у французьких Каннах з кінотеатром та двома басейнами.

Читайте також:Михайло Басараб: скандал з Pandora Papers майже не вплине на Зеленського

Непрямим наслідком стало те, що партія прем’єр-міністра Андрея Бабіша ANO втратила першість за підсумками парламентських виборів і – відповідно – право формувати наступний уряд. 

Еквадор

Парламент Еквадору схвалив початок розслідування стосовно президента країни Гільєрмо Лассо в зв'язку з публікацією Міжнародним консорціумом журналістських розслідувань інформації про наявність у нього коштів в офшорах. Зазначається, що «за» старт розслідування проголосували 105 депутатів. Комісія зажадає з'явитися для дачі свідчень і надати всю необхідну інформацію, щоб прояснити причетність президента країни Гільєрмо Лассо до цього.

Очікується, що за підсумками роботи комісія повинна буде встановити можливі порушення главою держави заборони на зберігання державними службовцями і кандидатами на виборні посади коштів і майна в офшорних юрисдикціях.

За повідомленнями Pandora Papers, Лассо в минулому керував 14 офшорними компаніями, більшість з яких було зареєстровано в панамській юрисдикції. Згодом він передав свої активи двом трастам у Південній Дакоті у грудні 2017 року, через три місяці після того, як парламент Еквадору ухвалив закон, який забороняє державним службовцям тримати активи в податкових гаванях.

Австрія

У суботу, 9 жовтня, канцлер Австрії Себастьян Курц заявив, що йде у відставку на тлі розслідування прокуратури проти нього.

За його словами, він змушений покинути посаду, щоб вийти із “патової ситуації”, яка виникла через розслідування, яке проводить прокуратура у справі про корупцію та хабарництво. 

Зазаначимо, 6 жовтня в кабінетах Австрійської народної партії, очолюваної паном Курцем, пройшли обшуки в зв'язку з підозрою в підкупі ЗМІ. Обшуки проводили також у кабінетах у офіційного представника Курца Йоханнеса Фрішманна, уповноваженого у роботі із засобами масової інформації Геральда Флейшманна і радника Штефана Штайнера, підозрюваних в підкупі австрійської газети Osterreich заради публікації опитувань з позитивними відгуками про партію.

Тимчасово виконувати обов’язки очільника уряду буде міністр закордонних справ Австрії, соратник Курца по Народній партії Александер Шалленберг.

“Я попросив команду Народної партії обов'язково продовжити роботу. Як голова партії я запропонував федеральному президенту Александера Шалленберга як нового керівника уряду”, – сказав Курц.

Пакистан

Прем’єр-міністр Пакистану Імран Хан пообіцяв провести розслідування щодо всіх громадян, згаданих в розслідуванні, та «вжити відповідних заходів». У документах фігурувало його найближче оточення, зокрема, міністр фінансів та один з головних спонсорів.

Читайте також:Уряди країн обіцяють розслідування, а ГПУ заявляє, що "це не сюрприз". Що відомо про Pandora Papers та офшори Зеленського

Панама

Уряд Панами заявив, що почне «нагляд» за офшорними постачальниками, згаданими в Pandora Papers. Один з цих постачальників, юридична фірма Alcogal зі штаб-квартирою в Панамі, залучений до деяких з найгучніших корупційних скандалів в новітній історії. Це охоплює і міжнародний футбольний скандал «FIFAgate» (тоді швейцарська влада заарештувала кількох високопоставлених чиновників FIFA за звинуваченням в корупції за два дні до виборів нового глави організації). Крім того, податкові органи Панами заявили, що перевірятимуть всіх платників податків Панами, згаданих в розслідуванні.