Відродження криптовалют та наслідки протистояння США та Китаю

Економіка
1 Липня 2019, 15:29

Facebook анонсує власну криптовалюту, яка може змінити світову платіжну систему вже наступного року. Фінансові регулятори вимагають контролю.

 

Компанія Facebook оголосила про плани запустити власну криптовалюту Libra вже у першій половині 2020 року. Управляти Libra буде асоціація, яку складатимуть інші корпоративні інвестори та неприбуткові члени, повідомляє Reuters. За планами Facebook, Libra буде підкріплена реальними активами, в тому числі банківськими депозитами та короткостроковими державними цінними паперами, що покликано зробити віртуальну валюту стабільнішою і відтак зручнішою для платежів і грошових переказів на противагу іншим криптовалютам. Libra буде торгуватися у мережі бірж, яку Facebook поки не визначив.

 

Facebook сподівається на доступ до мільярдів користувачів інтернету та підтримку платіжних гігантів, таких як Visa і Mastercard. За планами компанії, Libra не тільки зможе проводити транзакції, але й вперше надаватиме людям без банківських рахунків доступ до фінансових послуг.

 

Транзакції Libra будуть забезпечуватися через блокчейн, який є загальним регістром, що підтримується мережею комп’ютерів. Лише авторизовані керівною асоціацією комп’ютери допускатимуться до забезпечення блокчейну. Це суттєво відрізнятиме Libra від біткойну, технологія якого не передбачає порогів допуску до блокчейну. Асоціація планує прийти до відкритого блокчейну через 5 років після запуску монети.

 

Читайте також: Чи стане Libra універсальною валютою майбутнього?

 

Асоціація Libra є незалежною неприбутковою організацією з 28 членів, що розташовується в Женеві, повідомляє Facebook. Вона буде контролювати основні рішення щодо цифрової монети. Членами групи вже є Mastercard Inc, Visa Inc, Spotify Technology SA, PayPal Holdings Inc, eBay Inc, Uber Technologies Inc і Vodafone Group Plc, а також венчурні фірми Andreessen Horowitz і Thrive Capital. Планується, що до запуску монети асоціація зросте до 100 членів, кожен з яких матиме один голос щодо важливих питань. Facebook буде членом асоціації через Calibra, новостворену дочірню компанію, яка запропонує цифровий гаманець для Libra.

 

Фізичні особи та торговці зможуть використовувати Calibra для зберігання, надсилання та отримання Libra. Вона буде доступна як окрема програма на смартфонах, а також кнопка в продуктах Facebook Messenger і WhatsApp. Facebook згодом хоче зробити Calibra доступною для транзакцій у всіх своїх додатках. Інженери Calibra беруть участь у створенні блокчейна, хоча Facebook стверджує, що має намір розділити управління гаманцем і валютою.

 

Кожен користувач Calibra повинен буде пройти через процес розпізнавання ідентичності користувачів, щоб запобігти фінансовим злочинам. Це означає, що будь-хто, хто зареєструвався, повинен буде поділитися державним ідентифікатором та іншою особистою інформацією. Через отриману додаткову інформацію Calibra надаватиме підтримку клієнтам, які втрачають телефони або свої паролі, а також повертатиме клієнтам втрачені через шахраїв монети. Facebook зобов'язався не використовувати дані Calibra для таргетування реклами.

 

Світові регулятори стурбовані новою криптовалютою Facebook через ризики для фінансової системи, можливості для відмивання грошей, проблеми з безпекою та конфіденційністю. Про необхідність контролю заявили представники центральних банків Великої Британії, Франції та Німеччини.

 

Читайте також: The New York Times: У США занепокоєні шкодою криптовалют для державних фінансів

 

"Це має бути безпечним, або це не відбудеться", – сказав голова Банку Англії Марк Карні в інтерв'ю BBC, повідомляє The Guardian. "Ми, ФРС, всі головні глобальні центральні банки та органи нагляду, матимуть прямий регуляторний контроль". Карні також заявляв, що Facebook не може розраховувати на те, що його нова валюта Libra виграє від тієї самої нерегульованості, яка колись дозволила Facebook досягти панівної позиції в соціальних медіа.

 

Міністр фінансів Франції Бруно Ле Майр також закликав до регулювання технологічних компаній. "Цей інструмент для транзакцій дозволить Facebook збирати мільйони і мільйони даних, що зміцнює моє переконання, що існує потреба в регулюванні цифрових гігантів", – заявив Ле Майр в інтерв'ю радіо Європи 1, повідомляє Reuters.

 

Також плани Facebook щодо глобальної криптовалюти будуть проаналізовані на слуханнях банківського комітету Сенату США 16 липня.

 

Центробанки до цього часу відмовлялися від регулювання цифрових валют через труднощі з фікцією їхнього правового статусу. Також вважалося, що вони поки що занадто малі, щоб становити серйозний ризик для фінансової системи.

 

Біткойн-лихоманка повертається, найбільша криптовалюта світу подорожчала втричі за три місяці

 

Плани Facebook щодо створення власної цифрової валюти прискорили тренд відновлення вартості біткойну. Від березня найвідоміша криптовалюта світу подорожчала втричі, подолала низку психологічних позначок і наразі торгується вище 12 тис доларів за монету. Останнього разу біткойн коштував так дорого в січні 2018 року.

 

Читайте також: Нобелівський лауреат з економіки назвав біткоїн цікавим експериментом, але не майбутнім фінансової системи світу

 

Інвестори сподіваються, що створення Libra призведе до загального зростання обізнаності щодо цифрових монет і швидкому їх розповсюдженню. Також однією з найважливіших причин для ралі Bitcoin є скорочення винагороди майнерам Bitcoin у травні 2020 року. Це призводить до стримування пропозиції цифрової валюти, аналізує Reuters. Технологія Bitcoin була розроблена таким чином, що вона скорочує винагороду для майнерів (комп’ютери, що обробляють транзакції з цифровою валютою) вдвічі кожні чотири роки задля контролю інфляції.

 

Інші торговці звертають увагу на геополітичні чинники зростання інтересу до біткойну: від напруженості в регіоні Перської затоки до торговельної війни США та Китаю.

 

Своїх максимумів біткойн і більшість великих цифрових монет досягали в грудні 2017 року. Тоді біткоїн досягав рівня ціни у 20 тис доларів за монету. Після серії розпродажів криптовалюти втратили більшу частину своєї капіталізації. Тепер інвестори сподіваються на завершення тривалої криптозими і знов готові вкладати в волатильний ринок цифрових валют.

 

Тарифне протистояння США і Китаю посилює сповільнення світової економіки

 

Сповільнення світової економіки прискориться у разі ймовірного введення нових мит США проти китайської продукції: до 2,7% у 2019 році і до 2,4% – у 2020 році, аналізує міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings. Раніше у базовому прогнозі агентства очікувалося зростання на 2,8% та 2,7% відповідно.

 

Новий проаналізований сценарій передбачає введення США 25% тарифів на ще не обкладену тарифами частку китайського імпорту обсягом 300 млрд доларів. Припускається, що Китай у відповідь запровадить 25% мита на імпорт зі США обсягом 20 млрд доларів і додатково підвищить до 50% мита на американські товари обсягом 100 млрд доларів. Темпи зростання Китаю в цьому разі будуть скорочені на 0,6 пункти, а темпи зростання у США – на 0,4 пункти у 2020 році.

 

Читайте також: Епохальна забавка. Чи є майбутнє у криптовалют

 

Для Китаю та США тарифи спочатку призведуть до зниження обсягів експорту та підвищення цін на імпорт, що в свою чергу збільшить витрати фірм і знизить реальну заробітну плату. Довіра бізнесу та ціни на акції також будуть зменшені, прогнозує Fitch. Це призведе до скорочення інвестицій та зменшення споживання. У довгостроковій перспективі ситуація негативно вплине на продуктивність через менші стимули для досягнення ефективності у фірм, які будуть позбавлені міжнародної конкуренції. Конкурентоспроможність експорту в країнах, де діють тарифи, зменшиться, що призведе до подальшого зниження експорту.

 

Глобальний ріст буде падати, навіть враховуючи пом’якшення монетарної політики. Це призведе до найслабших глобальних темпів зростання з 2009 року, які будуть навіть нижчі, ніж у 2012 році, коли досягла піку криза суверенного боргу Єврозони. Країни, які не беруть безпосередньої участі в торговельній війні, також суттєво постраждають. Так, найбільш істотний негативний вплив відчує на собі Південна Корея: темпи зростання ВВП країни у 2020 році можуть виявитися на 1 п.п. нижчими базового сценарію Fitch. Також постраждають сировинні експортери, такі як Росія і Бразилія, оскільки уповільнення темпів зростання світової економіки призведе до зниження цін на нафту та інші види сировини.