У міністерстві нагадали, що Конституція відносить нагородження державними нагородами до виключної компетенції президента України (пункт 25 частини першої статті 106), а державні нагороди встановлюються виключно законами України (пункт 5 частини другої статті 92).
"Відповідно до статті 5 закону «Про державні нагороди України» державними нагородами можуть бути нагороджені як громадяни України, так і іноземці та особи без громадянства. Даним законом також визначено, що орденом Свободи відзначаються видатні та особливі заслуги в утвердженні суверенітету та незалежності України, консолідації українського суспільства, розвитку демократії" , – йдеться в роз'ясненні.
"Орденом князя Ярослава Мудрого І, ІІ, ІІІ, IV, V ступеня – видатні заслуги перед Україною в галузі зміцнення міжнародного авторитету України, за видатну благодійну, гуманістичну та громадську діяльність, а орденом" За заслуги "І, ІІ, ІІІ ступеня – видатні заслуги у соціально-культурній, громадській та інших сферах суспільної діяльності», – вказали в мін’юсті.
Нагадаємо, згідно з указами президента Віктора Януковича, «за визначну церковну діяльність, спрямовану на піднесення авторитету православ'я у світі» орденом Свободи було нагороджно Вселенського патріарха Варфоломія, орденом Ярослава Мудрого І ступеня – 14 ієрархів світових православних Церков.
Також «за значний особистий внесок у розвиток духовності, багаторічну плідну церковну діяльність та з нагоди відзначення в Україні 1025-річчя хрещення Київської Русі» орденом «За заслуги» ІІІ ступеня президент нагородив п’ятьох митрополитів Російської православної церкви.
Як писав Тиждень.ua, указ президента про заснування ордена Ярослава Мудрого від 23 серпня 1995 року встановлює, що з іноземних громадян орденом І ступеня можуть нагороджуватись тільки глави суверенних держав.
Ухвалені Верховною Радою 10 квітня 2008 року зміни до Закону «Про державні нагороди» встановлюють перелік підстав, з яких може вручатися орден Свободи: «Для відзначення видатних та особливих заслуг громадян в утвердженні суверенітету та незалежності України, консолідації українського суспільства, розвитку демократії, соціально-економічних та політичних реформ, відстоювання конституційних прав і свобод людини і громадянина».