Відмовився відспівати дитину. Що відомо про скандал навколо УПЦ МП

9 Січня 2018, 16:18

У Запоріжжі священик Московського патріархату відмовився відспівувати трагічно загиблу дворічну дитину, через що країною прокотилася хвиля обурення і акції протесту.

Тиждень.ua зібрав усе, що відомо про ситуацію.

Що сталося. Дворічний хлопчик помер у Запоріжжі після того, як на нього 31 грудня з восьмого поверху викинувся 39-річний п’яний сусід. Під час похорон священник Московського патріархату дізнався, що дитину хрестили у церкві Київського патріархату, і рішуче відмовився відспівувати дитину. 

"Батюшка сказав, що дитина нехрещена, а церква – несправжня. Мати плакала і падала перед ним на коліна, але це не допомогло", – розповів батько померлого Роман Поліщук.

Священник Євгеній Молчанов, що відмовився відспівувати хлопчика, прокоментував ситуацію. Він сказав, що смерть будь-якої дитини – це завжди важко. Але через певні моменти він не може переступити.

"Дитина, яку хрестили в Київському патріархаті, залишається нехрещеною, а сама церква Київського патріархату недійсна і незаконна. Я молюся за цю дитину вдома, а в храмі не можна, тому що вона нехрещена", – заявив Молчанов.

Після відмови сім'я вирішила звернутися до найближчого храму – імені Іоанна Кронштадського, але там їм, з таким самим формулюванням, знову відмовили. Зі слів батька, священики просто зачинили перед ними двері та попросили покинути територію церкви. Відспівати дитину погодився священнослужитель із церкви Святого Миколая, де хрестили дитину. Першим про інцидент повідомило місцеве видання Forpost.

Реакція суспільства. Блогер Юрій Гудименко ініціював акцію #принесиляльку та закликав українців приносити іграшки під стіни храмів УПЦ Московського патріархату (МП) через те, що представники цієї церкви відмовилися відспівувати загиблого дворічного хлопчика. До акції долучилися різні міста України.

У Запоріжжі біля Свято-Покровського храму Московського патріархату невідомі побили двох бійців АТО, які принесли туди іграшку. 

Запоріжці кажуть, що людей били молодики з християнської організації "Радомір", які здійснюють силову підтримку московського патріархату у Запоріжжі. На знак протесту іграшки до храму, біля якого сталось побиття, принесли кількадесят людей. Ляльки розклали на ганку церкви.

Кілька невідомих чоловіків у Дніпрі увірвалися в Свято-Троїцький кафедральний собор УПЦ (МП) і почали викрикувати звинувачення на адресу священослужителей.

Молоді люди, чиї обличчя розмиті відеоредактором, зачитують слова з Євангелія про те, як Ісус Христос виганяв торговців з Єрусалимського храму. Після цього вони кричать "Торговці Богом, геть із церкви!". Після свого "виступу" чоловіки залишили храм. На той момент, крім них, в соборі перебували лише кілька людей.

У Вінниці під будинок єпархії УПЦ МП принесли дитячі іграшки і труну.

За інформацією місцевого видання "20 хвилин", участь в акції взяли 10 осіб, які розмістили на паркані плакати і поклали біля нього дитячі іграшки.

На труні написали "Кубло російського окупанта".

У Києві близько 30 осіб з націоналістичної організації "С14" ввечері, 8 січня, зробили спробу заблокувати в'їзд на територію Києво-Печерської лаври.

Учасники акції розгорнули плакати "ФСБ, геть з лаври" і "НІ московській агентурі", були чутні вигуки з погрозами.

Свою претензію монастирю радикали офіційно сформулювали так: "У лаврі знаходиться штаб сепаратистів і ФСБ-шників. Вони відмовляються відспівувати бійців АТО і хрещених не в церкві МП".

Захід члени націоналістичної організації супроводили костюмованим героєм в масці і старому міліцейському кашкеті, який, за їхнім задумом символізував робітника спецслужб. 

Під час спілкування з ними намісник Лаври зробив кілька заяв. Зокрема, митрополит Павло заявив про те, що Крим ніколи не був українським, а УПЦ МП це не що інше, як РПЦ.

В організації С-14 заявили, що продовжуватимуть акції проти Української православної церкви Московського патріархату. А Києво-Печерська лавра буде центральною локацією таких акцій. 

Міжнародний резонанс.  Британське видання The Guardian опублікувало матеріал про те, що Церква Московського патріархату відмовилася “поховати хлопчика з Київського патріархату”.

“Смерть малюка, розчавленого людиною, яка стрибнула з житлового будинку, викриває релігійний розрив у православній християнській країні”, – пише видання.

Нагадаємо, у липні 2017 року Міністерство культури України звинуватило Українську православну церкву Московського патріархату у співпраці з терористами ОРДіЛО. А у Міністерстві культури звинуватили Українську православну церкву московського патріархату у спробах порушити українське законодавство.