Валерія Бурлакова Media Officer українського офісу Amnesty International

«Відмазки» операторів кабельного ТБ щодо ТВі: нездоланні технічні проблеми, «глядачам нецікаво», «дивіться в інтернеті»

Суспільство
5 Вересня 2012, 18:39

Ще не оговтавшись від передвиборчих проблем з податковою,  ТВі стикнувся з новими негараздами. Від транслювання незалежного телеканалу почали масово відмовлятись оператори кабельного телебачення.

Послугами одного з них – телекомунікаційної мережі «Тріолан» -користуються мешканці 11 міст України. Це столиця, Донецьк, Одеса, Полтава, Суми, Луганськ, Симферополь, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Харків та місто Чугуїв, що на Харківщині.

Без ТВі мешканці 9 з цих міст залишились 20 червня. А харків'яни та мешканці Чугуєва – ще у квітні.

Мовчання ягнят

«Наше головне завдання – зароблення грошей, – знервовано повторює імпозантний молодий чоловік. Це – Роман Сальников, президент ТМ «Тріолан». – Наше головне завдання – це заробляння грошей, а не політична гра!»

На ТВі – телеканалі, аудиторія якого ще нещодавно складала 8 мільйонів глядачів – багато не заробиш, впевнений він. «Тріолан» трансляцію ТВі припинив не через це. Але відключення телеканалу, за словами пана Сальникова, «не створило жодних проблем», глядачі на його відсутність не скаржились.

«Зі 100 відсотків дзвінків до нас лише 0,1% були пов'язані з тим, що немає ТВі» – наголошує президент компанії. На його думку, цей 0,1% -представники каналу.

«Рейтинг ТВі у мережі «Тріолан» низький, остання двадцятка з 75 каналів, – переконує Сальников. –  Разом з телеканалом «Погода»!

Пересвідчитись у тому, що пан президент кривить душею можна просто на офіційному сайті телекомунікаційної компанії. На тутешньому форумі телеглядачі ще у квітні, жваво обговорюючи відключення телеканалу у Харкові, цікавились мотивами телевізійників: «Покращувачі наказали?».

"Ау, тріоланівці! Є хто живий? Так і напишіть: улюблена партія сказала прибрати канал з ефіру, адже вибори незабаром. Іншої причини немає", – писали користувачі.

У гарячій лінії мережі причини відключення ТВі не знали. "Обуренню немає меж! Зараз по мені сказали, що вони не знають з якої причини в мене відсутній TВi і будуть з'ясовувати це на станції. Просто відмазка, тому що дзвоню я вже два дні. Небайдужі люди, підкажіть, куди звертатися на щодо проблеми з транслюванням каналу у Харкові?".

Дискусія з приводу останнього відключення телеканалу просто на сайті кабельного оператора йде й зараз. На чотирьох сторінках теми «Зачем убрали канат ТВі?» форумчани обговорюють своє відключення від мережі «Тріолан» та можливі альтернативи їй. «Користуюсь ТВ тільки заради ТВі», – пишуть деякі. У темі «Отключение ТВі», що розгорнулась на шість сторінок, телеглядачі дискутують про причину, яка спонукала «Тріолан» до припинення трансляції. «Трусость-матушка», – припускає один з форумчан.

Справа техніки

Іншу причину називає директор компанії «Тріолан». Причина -технічна.

За його словами, зараз компанія розбирається «з робітниками та їх керівниками».

Але, говорячи про технічну причину, пан Сальников періодично визнає: хоча «справа техніки» і є офіційною версією, він не виключає й можливої «диверсії, яка відбулась навмисно». На його думку, телеканал могли відключити самі представники ТВі, чи то загадкових «опозиційних структур». Про це, щоправда, «можна лише здогадуватись».

В будь-якому разі, суть «технічної проблеми», що стала причиною відключення ТВі пояснити він не може. А як повернути телеканал в ефір спеціалісти однієї з найбільших телекомунікаційних компаній країни не здатні з'ясувати вже півтора місяці. Але дуже стараються… Заважають хіба що журналісти: останнім часом, підкреслює пан Сальников, він змушений постійно роздавати інтерв'ю, що фактично не залишає йому часу на основну роботу.

На питання, коли користувачі «Тріолану» зможуть знов дивитись ТВі, президент відповісти не може. Але ділиться позитивним досвідом: через технічні причини «Тріолан» колись залишав своїх глядачів без Discovery, але всі зберігали спокій.

«У Discovery немає політичного мовлення», – справедливо зауважує Артем Шевченко, ведучий ТВі. Крім того, для вирішення складної технічної проблеми телеканал пропонує позичити «Тріолану» своїх спеціалістів. Адже, як відомо, представникам телеканалу вже вдалося відновити трансляцію натиском однієї кнопки – цей факт Роман Сальников не може ні підтвердити, ні спростувати.

«Тріолан» від допомоги, напевно, відмовиться. Адже президент компанії не виключає, що ТВі у мережі не буде більше ніколи – вивчивши рейтинги, «Тріолан” може відмовитись від опозиційного мовлення у зв’язку з ротацією телеканалів. Попрощаються з цієї причини телекомунікаційники і з кількома іншими каналами. «На відключення кожного телеканалу доведеться прес-конференцію збирати?», – обурюється пан Сальников.

Право на приналежність

Ротацію каналов вважає цілком доречною та необхідною й Віктор Скрипник, президент Асоціації «Укртелемережа». Деякі з членів якої напередодні виборів теж відмовились від транслювання ТВі – загалом у серпні, за інформацією журналістів ТВі, на цей крок пішли більш ніж 60 кабельних операторів.

Кожен оператор працює аби отримувати прибуток. Проводяться опитування населення, з’ясовуються рейтиги каналів – це й впливає на їх відключення, пояснює пан Скрипник. А ще одну засаду ротації називає, ймовірно, говорячи про власників кабельних мереж: “Кожна людина має право на політичну приналежність”.

“Укртелемережа” не може втручатись у господарчу діяльність операторів, додає він.

Ротацією та необхідністю викликаною рішенням Нацради з питань телебачення та радіомовлення включити до пакетів програм ефірні цифрові телеканали пояснює можливі та вже актуальні відключення і Олександр Швець. Він – голова Спілки кабельного телебачення.

«Ресурс не безкінечний», – підкреслює пан Швець. Аби додати до каналів, які вже є у мережі, ще 8-10 каналів – треба від чогось відмовлятись.

Вік волі не бачити

Нещодавно про "важливі і приємні для багатьох користувачів зміни" своїх абонентів повідомила компанія із промовистою назвою "Воля", що охоплює 19 міст України. З 5 вересня люди, які обрали найдоступніший пакет компанії – "Україна" (25 гривень на місяць) – більше не побачать ТВі. Анонсована ж “приємність” змін полягає у тому, що замість опозиційного телеканалу вони зможуть насолодитись переглядом нових каналів – зокрема, НЛО-ТБ та Меню-ТБ. Що, напевно, цілком відповідає позіціонуванню “України”: “найпопулярніші українські канали…”

Від ТВі "Воля" не відмовляється – просто відтепер аби дивитись опозиційний телеканал користувачам "Волі" доведеться платити більше: ТВі увійшов у  пакет "Всесвіт" 143-м зі 146 каналів. “Всесвіт” коштує 80 гривень на місяць.

Представники компанії переконують: це рішення пов'язано виключно із бажанням "Волі" привернути максимум уваги до пакету "Всесвіт" як основного пакету оператора. На сьогоднішній день "Всесвіт" таким назвати важко… Тому з  236 тисяч абонентів компанії ТВі відтепер зможуть дивитись лише 78 тисяч.

Решті ж доведеться забути про улюблений канал, змінити оператора, чи зрозуміти простий меседж від “Волі”: опозиційні погляди обходяться дорого.

“Все ж таки”

Президент «Тріолану» має незаперечний аргумент на користь свого неупередженого ставлення оператора до ТВі. Коли «відбулася технічна проблема», згадує він, представники компанії відразу повідомили користувачів: ТВі можна дивитись в інтернеті! Все нормально…

… Днями у Києві побував російський опозіціонер Борис Нємцов. В Україні “все ж таки демократія”, переконував він столичних журналістів. Пояснював: “Рейтинг Януковича є нікчемним. Отже, народ якось дізнається, що Янукович – негідник. Як люди про це дізнаються? Завдяки наявності вільних ЗМІ”.

Натомість у РФ, “при всьому безладі та африканській корупції”, рейтинг Владіміра Путіна складає 50%. Причина цього криється у відсутності свободи слова, засобів “донести інформацію до людей”, каже Нємцов.

Трохи подумавши, додає: “Є інтернет… Але цього недостатньо”.