Відкритий світ і сингулярність ідентичності

Культура
16 Червня 2020, 13:15

Ще не так давно складно було собі уявити, що між поважним форумом, який торкається сьогоднішнього і майбутнього українських громад, і комп'ютерними іграми може бути хоч щось спільне. І що перший із названих не зможе відбутися без досвіду другого. Не варто недооцінювати вміння розробників віртуальних світів (хоча вони комфортно почувають себе і поза активною суспільною увагою) де до тепер людство переважно бавилося чи фантазувало. Допоки суспільство лишається саме собою, воно не відмовиться від спілкування і обміну ідеями та новими сенсами, досвідом, багатолюдних зібрань. Тому, власне, першим, над чим з початком і плином пандемії COVID-19 почали замислюватися – це пошук нових і, можливо, не зовсім звичних майданчиків для проведення публічних подій. Досі вони відбувалися у просторі реального, фізичного світу, а от віднедавна – і у просторі віртуальної реальності. Цілком можливо, що нині, вимушено, ми опановуємо її все більше і глибше, а заразом якісніше і прагматичніше.

 

Форум нової доби "На кордонах", який відбувся в Україні 13-14 червня з ініціативи Фундації соціальних інновацій "З країни в Україну" та за підтримки і у співпраці з програмою "Демократичне врядування у Східній Україні" USAID Україна став однією з перших в Європі (і, вельми може виявитися, в світі) віртуальною повноформатною конференцією. Такою, де кожний охочий міг протягом двох днів існувати, спілкуватися тощо у вигляді 3D аватара. «Цей форум – це форум нових часів, важливих тем і питань, для всіх нас з вами. Для того щоб спробувати підійти до цього по-новому, для того щоб ми отримали відповіді на питання, які нас цікавлять, ми і задумали його разом з проектом USAID "Демократичне врядування у Східній Україні" – констатував ідейний натхненник події Денис Блощинський, голова правління Фундації "З країни в Україну".

 

Читайте також Клер Сімон: «Триває велике зіткнення й боротьба між жанрами документального та художнього кіно»

 

У вимірі сенсової наповненості події, що про неї мова, йдеться про своєрідний експеримент, який об'єднав не лише громадських активістів сходу нашої країни, а допоміг їм зустрітися і поспілкуватися із людьми решти України, авторитетними діячами національного рівня, розпочати національний діалог щодо складних питань, що триватиме і після завершення події. Цілий світ сьогодні перебуває у стані невизначеності, що може відбутися найближчим часом, стикається із кардинальними змінами, що накладають свій відбиток не тільки на особисту ідентичність кожного, а й ставлять питання про роль громад, громадської активності у подоланні складних викликів актуальності, одним з яких є, зокрема, майбутнє України.

 

Програма під назвою "Сингулярність ідентичності" за участі більше 120 спікерів, серед яких були відомі науковці, управлінці, державники, освітяни, культурні менеджери, представники охорони здоров`я та армії, підприємці та активісти, відбулася у вигляді 7 паралельних тематичних потоків. Персональна ідентичність та ідентичність громад, бізнес та громада, освіта як друге народження людини, здоровʼя як колективна відповідальність,культура як національна безпека – такими  були теми, які піднімали і обговорювали в окремих, відокремлених одне від одного лекційних 3D просторах. У кожний такий можна було зайти, сісти і долучитися до панельної дискусії, лекції, поділитися досвідом або знайти однодумців і можливих партнерів. Все практично так само, як під час звичної великої публічної події, хіба що вимушено завдяки сучасним цифровим технологіям. І так само мова про спілкування і обмін досвідом та свіжими ідеями в умовах реального часу, коли не встигаєш потрапити на всі події і виступи, які зацікавили. Учасниками цьогорічного форуму стали близько двох тисяч учасників. "Сингулярність – це зміна стану речей, коли не працюють звичайні закони. Звідти можна вийти на якісно інший рівень, або зависнути у знайденому стані на довго", – зазначила одна із спікерок панелі "Національна ідентичність" Віта Титаренко. І це той стан, в якому сьогодні перебуваємо ми всі, відповідаючи на виклики, яких стає все більше. Але чи розуміємо, що доволі часто виклик – це ще один шанс, який можна використати собі, своїй громаді і державі на користь?

 

Читайте також: Docudays UA: Трансформація на вимогу часу

 

3D локації, багато сцен, можливість мандрувати територією власним аватаром, який може мандрувати територією віртуального простору, спілкуватися голосом і у вигляді чату із учасниками та спікерами, робити та постити селфі з віртуального простору конференції – от що собою являв Форум громадянського суспільства "На кордонах" з технологічної точки зору.

 

Багато хто не так давно скептично усміхнувся, побачивши новину, що британська ілюстраторка робочу нараду з колегами влаштувала не в Zoom чи будь-якій іншій подібній програмі, а в комп'ютерній грі з відкритим світом "Red Dead Redemption 2". Не виключено, що мова про одне з перших використань ігрового віртуального протору не за прямим призначенням, а із зовсім іншою, вимушеною, проте прагматичнішою метою. Власне, відбутися це могло завдяки роботі багатьох розробників ігрового продукту, наявності досвіду масових багатокористацьких рольових онлайн-ігор та такого поняття як ігровий "відкритий світ". Останній є терміном на позначення такого віртуального ігрового простору, який гравець може вільно досліджувати і вільно досягати там своєї мети. Але віртуальний світ може бути не суто ігровим, а, скажімо, місцем зустрічей і спілкування, таким собі потужним віртуальним конгрес-холом. Щось подібне можна сказати і про використану під час проведення Форум нової доби "На кордонах" розробку української студії ZLab – інноваційного цифрового продуту zMEET. Мова про гейміфіковану платформу для проведення конференцій, навчальних курсів, демонстрацій продуктів тощо. Потужність цієї платформи дозволяє зібрати кілька тисяч людей одночасно. Очевидно, ніхто не відмовиться від звичного формату проведення публічних подій (конференцій, форумів, концертів та мистецьких фестивалів), коли це стане можливим за епідеміологічними показниками, проте мати доступну альтернативу і платформу для проведення масштабних зібрань онлайн теж є раціональним рішенням.

 

Читайте також: Труднощі дорослішання

 

Проект zMEET, за словами його розробників, постав спочатку задля задоволення потреб митців, яких пандемія позбавила можливості живого контакту із глядачами та слухачами. До певного моменту не існувало такої цифрової платформи, яка б дозволяла робити ефіри, концерти музичних колективів у концертному форматі. Творці названої платформи наголошують, що дуже важливо, що їхній цифровий продукт, який має високу комерційну спроможність, працює в Україні для важливого в загальнонаціональному масштабі соціального проекту, яким є Форум громадянського суспільства "На кордонах".

 

Варто додати, що кожний з учасників форуму мав змогу долучитися до створення такого собі фінального документу, що підсумовувала подію – "Книги 2000 авторів: Сингулярність ідентичності". За задумом це зібрання роздумів, питань та історій звичайних українців, які переймаються питаннями хто вони є, який сенс в їхньому житті та якою буде їх країна при їх житті та при житті їх дітей. Вдалося протестувати платформу zMEET і тим, для кого її розробляли спочатку, тобто українським музичним гуртам. Хедлайнерами вечірньої програми форуму стали Alyona Alyona, гурти БЕZ Обмежень, ТНМК, O.Torvald та інші.

Позначки: